ISCAR müşterileriyle büyüyor

ISCAR, ürünün işleme sürelerini kısaltıp imalatçıların karlılığını ve verimliliğini katlayarak hem kazanıyor hem kazandırıyor.

ISCAR müşterileriyle büyüyor

ISCAR, ürünün işleme sürelerini kısaltıp imalatçıların karlılığını ve verimliliğini katlayarak hem kazanıyor hem kazandırıyor.

19 Kasım 2012 Pazartesi 10:25
ISCAR müşterileriyle büyüyor  Giderek artan özel takım gereksinimlerini karşılamak amacıyla kendi tasarım ve üretim faaliyetlerini kurulduğu günden beri sürdüren, kendi bünyesinde yetiştirdiği ve eğittiği profesyonel mühendis kadrosuyla, tüm ülke çapında müşterilerine kusursuz bir servis ağıyla hizmet veren Iscar Kesici Takım Genel Müdürü Atilla Hacısüleymanoğlu, Sanayi Gazetesi Muhabiri M.Ali Örnek’e konuştu.
Talaşlı imalattaki bütün endüstri gruplarından müşterilerinin, karlılığı ve verimliliğini daha fazla arttırmak üzerine geçtiğimiz ay görkemli bir seminerle yeni ürün gamının tanıtımını yapan Iscar Kesici Takım Genel Müdürü Atilla Hacısüleymanoğlu ile firması ve sektörü üzerine geniş bir röportaj yaptık.

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?
Makine Mühendisiyim ayrıca İşletme ve İktisat okudum. Daha önceden konum tamamen imalattı. Kesici takım işine girmeden önce kalıpçılık üzerine çalışıyordum. Eski bir kalıpçıyım ve daha sonra kesici takım işine başladım. Kesici takım işine özel takım imalatıyla başladım ve yabancı bir firmada 2 yıl, sonra yine yabancı bir firmada 7 yıl çalıştım ve ardından Iscar’ı kurdum. Yaklaşık 24 yıldır kesici takım işiyle uğraşıyorum. Kalıpçılıktan sonra bu işe girmem daha farklı oldu. Çünkü kalıpçılık benim ufkumu genişletmişti. Tasarım var, üretim var ve tasarladığınızı üretiyorsunuz. Tabi benim kesici takım iş hayatımdaki en önemli dönüm noktam Iscar’ı kurmak oldu. 1995’in sonunda Iscar ile anlaştım 1996’nın başında Iscar’ı kurdum.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kesici takım işine başladığım dönemde yani 15 sene önce Iscar’ın programında gerçekten bir darlık vardı  ancak agresif bir firmaydı. Zaten teklifi kabul etmemin sebebi de agresif olmasıydı. Ar-Ge’si çok kuvvetliydi ve hızla gelişiyordu. Ben de ileriyi iyi hesaplayarak, geleceğe dönük neler yapabileceğimi gördüm. Onu gördüğüm içinde Iscar’ı sıfırdan oluşturdum. Her yıl çok hızlı bir gelişimle devam ettik, yatırımlar yaptık ve Iscar Türkiye bütün bunların sonucu olarak bugün en yakın rakibinden 2.2 kat farkla, uzun süredir sektör liderliğini korumaktadır.

Ürün yelpazenizden bahsedebilir misiniz?
Iscar’ın en önemli özelliği, o dönemlerde kesme ucu, kanal ucu firması olarak kabul edilmesiydi. Çünkü patentli olarak bu kesme ve kanal uçlarını üreten ilk firmadır. Kalıpçılık teknolojisi ve uç teknolojisine Iscar’ın uyum göstermesi ve agresif yapısı onu freze takımlarına ve diğer ürün gruplarına da itti. Yani Iscar kesme konusunda kanal takımları konusunda uzmanken, tedarikçi pozisyonuna geçti ve bütün ürünleri üretmeye başladı.  Kesici takımda kullanılan tornalama, kanal takımları, freze ve delme konularında uzman olmaya başladı. Daha sonra Iscar bütün ürün gruplarını tedarik eden bir firma pozisyonuna geldi ve endüstriyel bazda uzman oldu. Endüstriyel bazda derken bütün endüstri gruplarında otomotiv, kalıpçılık, tıp, protezler, tren sektörü, uçak sektörü, havacılık, gemi sektörü yani sanayi dallarında büyük fabrikalar, jeneratörler, kazan firmaları kesici takıma ihtiyacı olan her endüstri dalında uzmanlaşmaya başladı. Dolayısıyla da hızlı bir gelişimle beraber uzmanlaşarak dünya sıralamasında ikinci sıraya geçti.

Rakiplerinizden ayıran özelliğiniz nedir?
Iscar’ın üretmiş olduğu geniş, standart ürün yelpazesinin yanında,  Türkiye’de özel takım tasarımı ve imalatına çok önem verdik. Özel Kesici takım pazarlamasındaki en önemli tekniğin müşterilerin ihtiyaçlarını iyi belirlemek, çözümler üretmekle mümkün olduğunu gördük. Ben özel takım konusunda servise çok önem veriyorum, üretimden geldiğim için özel takımın önemli olduğunu düşünüyorum. Firmamızda servis yanımız da çok önemli. Bu servisi veren insan çok önemli. Gerek dünya görüşüm gerek insana olan saygımdan dolayı insana aşırı derecede önem veriyorum. Yani bizler ne yaparsak yapalım, yatırımlar veya paranın gücü ne yaparsa yapsın insan faktörü o işin içinde yoksa onun tadı olmaz. Iscar’da da insana dayalı bir yapı vardır. Çalışan elemanların, güvenliğinden tutun işte çalışma şartlarına kadar her şeyi çok iyi planlamaya çalıştım. Böylece bende kaliteli insanların çalışmasını ve bu insanların da öz verili çalışmasını sağladım.

Iscar artı Iscar eşittir mühendislik diyebiliriz?
Kesinlikle öyle, biz de zaten o mühendisliğin sonuçlarını alıyoruz. Hatta daha da genel krizden bahsedilmesine rağmen en az 5-6 mühendis daha arıyorum. Piyasada bir sürü tasarımcı, mühendis, her konuda bir sürü insan var ama onların içinden iyilerini seçmek zorundayım o yüzden hala insan arıyorum. Maaşımızı dahi paylaşsak da burada insan yetişmeli. Stajyer öğrenciler alıyorum, tasarımcı mesela fazladan alıyorum. Bunlar askere gitse bile sonradan onlarla tekrardan çalışıyorum. Mesela benim birkaç elemanım askerden sonra bana geri geldi. Çünkü onları stajyerken, öğrenciyken test ediyorum, bakıyorum. Akıllı çocuklar onlara fırsat vermem lazım. Biliyorum o fırsatı ben vermesem veya benim gibi düşünen insanlar vermese sürünecek o çocuklar. yeteneği olan adamlara gerçekten el atmak lazım. Ben öyle adamları asla kaçırmam.

Peki, kısa ve uzun vade de gerçekleştirmeyi planladığınız projeleriniz nelerdir?
Şöyle ki, benim hedeflerim bu işin başından beri aynıdır, ama aynıdır derken hiç bitmez ben hedefe gidiyorum, hedef benden uzağa gidiyor ve sürekli hedeflerimin yerini değiştirerek başarıya ulaşıyorum. Tabi ki bunları planlarken kısa vadede planlıyorum. İşte benim ilk yapmam gereken şey, benimde yatırımcılarımı ikna ettirip, benim atölyemi satın aldırmam ve buraya yatırım yaptırmam ilk onu başardım. Zaten onu başardıktan sonra şimdi her yıl en az 500 bin Euro veya 1 milyon Euro’luk tezgah satın alıyorum. Dediğim gibi yani benim hedefim hiç bitmiyor. Asıl hedefimde tabi ki özel takım konusunda gerçekten ciddi bir rakama ulaşmak ve o anlamda burayı büyütmek istiyorum.

Enerjimi işime borçluyum
Bize biraz da sporcu kimliğinizden bahsedebilir misiniz?
Bence bir insanın kendisine ayıracağı vakti olmalı ve vücudumuzu dinlendirmeliyiz. Ben fazla vücudumu yormuyorum yani gece yaşamını sevmem öle fazla takılıp kendimi yıpratmam dengeli yapıyorum her şeyi çünkü ona da ihtiyacımız var. Uykumu düzgün almaya çalışırım. Eğer o hafta aşırı derecede yorulmuşsam hafta sonu evde yemek yer uyurum, kalkar kendimi yine dinlendiririm. Bir gün o dinlendirme olduğu zaman haftaya inanılmaz derecede enerjik başlarım. Ama tabi bu enerjimdeki en önemli faktör işimi sevmem. Ben bu işten emeklide olsam işimi anlatırken gözlerim parlar, sevmek beni dinlendiriyor. Spor da hayatımda çok önemli bir faktör çünkü her an iş düşünürseniz körleşirsiniz. Bizler sosyal insanlarız. Tabi ki işimizi yaparız, benim için işim her zaman ilk sırada. İşim olmazsa hayatım, düzenim,  gelirim olmaz bende bir şey yapamam. Herkesin işi vardır, patron da olsa, çalışsa da o işi götürmek zorundasınız. Tabi ki bir numara işiniz olacak ama onun yanında sosyal ihtiyaçlarımızın giderilmesi var. Sosyal olma özelliğimiz var. Toplum için düşünme idealist olma onlarda onun güzel yanları katkıları çünkü bu yaptığımız işte birbirimiz için yapıyoruz sonuçta sadece karın doyurmak değil. Birde ben hayatın kısa olduğuna ve değerlendirilmesi gerektiğine inanırım. Neden hoşlanıyorum? İşte motosikletle uğraşıyorum,  yelkenle uğraşıyorum, şimdi pilot oldum. Yani fırsatım oldukça da yapıyorum birde bunlara vakit ayırmak tabi o da ayrı bir şey mesela kalkıp sırf uçmak için uçmaya gidemem ama ne yaparım müşterime uçarak giderim motosikletimle müşteri ziyareti yapıyorum, müşterimin de hoşuna gidiyor çünkü 25 senedir beni karşısında görüyor ve  hep aynı Atilla’yı görmemeli. 

 

Son Güncelleme: 25.11.2013 17:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.