Gaziantep sanayicilerine Siemens desteği

Türkiye’nin önemli sanayi şehirlerinden biri olan Gaziantep, gücünü daha ileriye taşımak için Siemens’in ürün ve hizmetlerine güveniyor. Gaziantep OSB’nin enerji altyapısına yönelik pek çok projeyi başarıyla devreye alan Siemens, şehrin gelişimine de katkıda bulunuyor.

Gaziantep sanayicilerine Siemens desteği

Türkiye’nin önemli sanayi şehirlerinden biri olan Gaziantep, gücünü daha ileriye taşımak için Siemens’in ürün ve hizmetlerine güveniyor. Gaziantep OSB’nin enerji altyapısına yönelik pek çok projeyi başarıyla devreye alan Siemens, şehrin gelişimine de katkıda bulunuyor.

02 Nisan 2013 Salı 09:39
Gaziantep sanayicilerine Siemens desteği  Tarih boyunca her dönem adını söz ettirmeyi başarmış şehirlerden biri olan Gaziantep, son yıllarda yükselen sanayisiyle bu geleneğini devam ettiriyor. Zengin tarih ve kültürel dokusunu, gelişmiş, yüksek teknoloji destekli endüstrisiyle güçlendiren Gaziantep’in bu gelişiminde Siemens’in de önemli bir rolü bulunuyor. 2011 Şubat ayında, Capital ve Ekonomist dergilerinin sponsorluğunda “Sürdürülebilir Marka Şehir: Gaziantep” toplantısını organize eden Siemens, bu toplantıda şehrin kamu ve özel sektöründen ileri gelen isimlerle bir araya gelerek, şehrin geleceğe yönelik projeksiyonunun şekillenmesine yardımcı olmuştu.

Gaziantep’in son dönemdeki gelişiminde endüstrinin de önemli bir payı bulunuyor. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi adı altında faaliyetini sürdüren dört farklı organize sanayi bölgesi, şehrin girişinde ziyaretçileri selamlayarak Gaziantep’in gücünü gösteriyor.

Türkiye’de 1969 yılında temeli atılan organize sanayi bölgelerinin ilk örneklerinden biri olan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi 1972 yılından bu yana gelişimini sürdürüyor. 210 hektarlık bir alan üzerine kurulan I.Organize Sanayi Bölgesini zaman içerisinde çeşitli etaplarda büyüyerek II., III. ve IV. Bölgeleri takip etmiştir. Hatta kamulaştırması biten ve parselazasyonuna bitmek üzere olan V. Bölge ile de toplamda 41 million m2’ye ulaşacak dev bir OSB haline gelmektedir.

Çok kısa bir süre içerisinde hızla büyüyen Gaziantep OSB yaptığı bir çok yatırım ile de hem sanayicisine rekabet avantajı doğurmakta ve aynı zamanda en modern altyapısını ile cazibe merkezi olmayı sağlamaktadır.

Yeni bitirilen toplamda 100MW gücündeki enerji santrali ve OSB içerisindeki firmalara ait toplamda 80MW gücündeki üretim tesisleri ile 180MW enerji üretimi kapasitesi olan Gaziantep OSB, 1300MW kurulu güce hizmet etmektedir. Üretimi haricindeki gücü ise TEİAŞ’a ait 2 adet 380kV Yüksek Gerilim İndici merkezden temin eden OSB, yeni bir 380kV şalt tesisi daha tesis etmeyi planlamaktadır.

Yenilenen ve mevcut şebekeler ile toplamda 769 firmaya OG ve sosyal tesis içerisinde bulunan 165 firmaya AG olmak üzere toplam 934 firmaya elektrik tedariki yapılmaktadır.

OSB bünyesinde toplamda 722 firma faaliyet göstermekte, 100.000 kişi istihdam edilmekte, aylık dağıtılan elektrik enerjisi 270.000.000kWh, su 1.00.000 TON ve doğal gaz ise 20.000.000 m3’tür. Yapılan ihracat ise 4 milyar Dolar’dır. Başlı başına bu değerler ile Gaziantep OSB parmak ısırtan bir devasa yapıya sahiptir.

 

Siemens’ten tüm bölgelere kapsamlı hizmet

İstihdam ettiği 100 bin kişi ve oluşturduğu ticaret hacmiyle Türkiye ekonomisinin can damarlarından biri haline gelen Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin enerji altyapısında Siemens’in gerçekleştirdiği pek çok proje bulunuyor. Sayaç otomasyon sistemlerinden enerji yönetim sistemlerine uzanan zengin bir yelpazeyi kapsayan projeler Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmaların verimliliğine, dolayısıyla şehrin gelişimine katkıda bulunuyor.

Bölgede 2 ve 4. Organize Sanayi Bölgeleri’nin enerji altyapısına yönelik çözümler geliştiren Siemens, bu başarısını 3. bölgenin’de bu sisteme bağlanması için yeni bir sözleşme imzalayarak devam etmektedir. Bölgenin enerji tüketiminin etkin bir şekilde yönetilmesini sağlayan bu sistem, aynı zamanda OSB yönetimine sağladığı kolaylıkların yanında bölgelerde faaliyet gösteren tesislerin enerji ihtiyacının optimum düzeyde karşılanmasını sağlayarak verimliliklerine de katkıda bulunuyor. SCADA sistemi, OSB içindeki tüm enerji altyapısı SCADA Kontrol Merkezinde 7/24 görevli personel ile tek merkezden kontrolüne olanak tanırken, çıkan arızalar da yine merkezde bulunan ekran aracılığıyla takip ediliyor. Sistem, bu sayede hızlı müdahalelerle çıkan sorunların giderilmesi için gerekli ortamı sağlayarak iş kayıplarını minimum düzeyde tutuyor.

SCADA sistemleri ile birlikte II. ve IV. Bölgede kurulan ve III. bölgede de kurulmaya başlanan koruma sistemi ile Gaziantep OSB de sadece Türkiye’deki benzer yapılara değil, aynı zamanda Dünya çapında bir referans sistem haline gelmiştir. Kesintisiz ve ötesinde darbelerden arındırılmış elektrik enerjisinin dağıtımında kullanılan özel koruma sistemi ile bu sistemlerin birbirleri ile haberleşmesini sağlayan IEC 61850 protokolünün Dünya’daki en büyük örneği ilk Gaziantep OSB’de başarılı bir şekilde uygulanmış ve diğer OSB’lere, Dağıtım Firmalarına ve endüstri tesislerine örnek teşkil etmiştir. Tesis edilen yapı iletüm elektrik dağıtım merkezleri kapalı ring şeklinde beslenmekte ve her iki merkez arasında bir kablo arızası olsa dahi hiçbir firmanın elektrik enerjisi kesilmemektedir. Kurulan bu sistem sayesinde sanayiciler kesintisiz üretim yapabilmekte ve hassas üretim donanımları şebekeden gelebilecek kötü etkilerden maksimum şekilde korunmaktadır.

SCADA ve Koruma Sistemleri dışında, II. Organize Sanayi Bölgesi’nin Orta Gerilim elektrik altyapısının kurulumunu da gerçekleştiren Siemens, tesis genelinde ihtiyaç duyulan orta gerilim panolarının tedarikini ve kurulumunu da gerçekleştirdi.

Benzer şekilde IV. bölge içinde yer alan 380kV/31kV anahtar teslim indirici merkez projesini de devreye alan Siemens, tüm bu altyapının merkezden kontrol edilmesi için gerekli ortamı sunuyor.

Siemens tarafından Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde devreye alınan bir başka proje ise Sayaç Otomasyon Projesi. Bölge genelindeki tesislerin elektrik tüketim sayaç bilgilerinin takibi ve bilgilendirilmesini sağlayan Sayaç Otomasyon Projesi, tesislere internet üzerinden pek çok bilgiye erişme olanağı sunuyor. Sunulan bilgi ve avantajlar arasında elektrik sayaç verilerinin takip edilmesi, elektrik tarife şekli bilgisi, tarifelerdeki tüketim miktarları, reaktif ceza durumları, güç aşımı ceza durumları, aylık toplam tüketim bilgileri, sözleşme gücü bilgisi, sayaç çarpanı bilgisi, tüm bilgilerin çıktılarının alınabilmesi ve bu çıktıların Word ya da Excel ortamına taşınabilmesi bulunuyor. Tüm bu özellikler, firmaların elektrik tüketimlerine yönelik doğru bilgilere kolayca ulaşabilmesini sağlarken, yapılan analizlerle daha verimli çalışabilmelerine de olanak tanıyor.

Son Güncelleme: 02.04.2013 09:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.