Enerji verimliliğinde kazandıran işbirliği

ABD Enerji Bakanlığı, Politika ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Bakan Yardımcısı Andrea Lockwood enerji verimliliğine dair Türkiye’de yürüttükleri işbirliği çalışmasında pilot uygulama yapılan İzmir Atatürk OSB’deki 20 firmada enerji verimliliği uygulamaları ile yılda 11 milyon TL enerji tasarrufu sağlanmasını beklediklerini söyledi.

Enerji verimliliğinde kazandıran işbirliği

ABD Enerji Bakanlığı, Politika ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Bakan Yardımcısı Andrea Lockwood enerji verimliliğine dair Türkiye’de yürüttükleri işbirliği çalışmasında pilot uygulama yapılan İzmir Atatürk OSB’deki 20 firmada enerji verimliliği uygulamaları ile yılda 11 milyon TL enerji tasarrufu sağlanmasını beklediklerini söyledi.

13 Şubat 2013 Çarşamba 09:05
Enerji verimliliğinde kazandıran işbirliği
 

ABD Enerji Bakanlığı, Politika ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Bakan Yardımcısı Andrea Lockwood, OSBÜK öncülüğünde İstanbul’da gerçekleşen, “Enerji Verimliliği Teknik Eğitim Programı”nda Amerika’nın enerji verimliliğine dair ülkemizde işbirliği içinde yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a konuşan Lockwood, Türkiye’de enerji verimliliğinden doğacak kazançlarla ilgili nasıl bir işbirliği yapılabileceğine dair çalışmalar ekseninde OSB’leri incelediklerini, çeşitli çalışmalarda bulunduklarını, İzmir Atatürk OSB ile projenin pilot olarak uygulanarak hayata geçirildiğini söyledi. Andrea Lockwood’a görüşme esnasında danışmanı Srivinas Mirmira ve ABD Büyükelçiliği Ekonomi Başdanışmanı Defne Sadıklar Arslan eşlik etti.

Farklı tiplerde üretim yapan tesislerde uygulandı

Projedeki amacın Türk ve Amerikan şirketlerini enerji verimliliği konusunda bir araya getirmek olduğunu belirten Lockwood, “Aynı süreçte Türk şirketlerinin de enerji verimliliği tetkiklerini daha etkin kullanarak, enerjide kazanım sağlamayı hedefledik” dedi. Enerji verimliliği tetkikleri uygulanan şirketlerden 5 tanesinde Amerikan Enerji Bakanlığı ile birlikte çalışan Amerikalı uzmanların bir değerlendirme yaptıklarını belirten Lockwood, “Uzmanlar bu sürenin sonunda tetkiklerin uygulanması durumunda ne olacağı, uygulanmaması durumunda ne olacağı şeklinde bir değerlendirmede bulunduk. Birçok firmanın bu enerji verimliliği tekniklerini nasıl değerlendirdiğine baktık” diye konuştu. Farklı üretim yapan firmalarda proje sonuçlarına özellikle baktıklarını belirten Lockwood özellikle motor ve soğutucu kullanan firmaların bu uygulamalardan daha fazla kazanımları olduğunu gördüklerini dile getirdi.

11 milyon TL’lik tasarruf sağlandı
Özellikle ekipman değişiminde, örneğin daha az enerji tüketen motorlarla yenilenme sürecinde kısa dönem bir üretim kaybının söz konusu olduğunu, ancak yatırımda bulunan firmanın geri dönüşüm süresini düşündüğünde orta ve uzun dönem kazanımının çok daha fazla olacağına dikkat çeken Lockwood, İzmir’de pilot bölgede yapılan uygulamada alınan sonuçları ise şöyle değerlendirdi: “Proje 20 firmada uygulandı. Matematiksel olarak değerlendirdiğimizde yıllık 6.1 milyon dolar, bir diğer tanımla 11 milyon Türk Liralık bir tasarruf sağlanacaktır. Aynı zamanda 63.7 kw saat enerji tasarrufu sağlanmıştır. İşin geri dönüm süresi de 12*18 ay olarak hesaplanmıştır. Bazı firmalarda eneji kullanınımında yüzde 24’e kadar enerji tasarrufu tespit edilmiştir.”

Amerikan ve Türk şirketlerinin işbirliği

İzmir’deki pilot projenin ardından Ankara, İstanbul ve Gaziantep’te tanıtıcı toplantıların yapıldığını belirten Lockwood bu toplantılarda İzmir’deki projelerin sonuçlarının ve bu tetkiklerin kullanılarak nasıl kazanım sağlandığının anlatıldığını dile getirdi. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde olmaya devam edeceklerini aktaran Lockwood, “Bundan sonra, Yenilebilir Enerji Genel Müdürlüğü öncülüğünde Türkiye de uygulanacak olan yenilebilir enerji tekniklerine ABD olarak destek vermeye devam edeceğiz.  . Artık her türlü işbirliğini beraber yapacağız. Amerikan ve Türk şirketlerinin bu konudaki iş birliğini de arttırmak istiyoruz” dedi.  “Enerji Verimliliği Teknik Eğitim Programı”na katılan çok sayıda Amerikan firmasının enerji verimliliği konusunda yaptıkları çalışmaları anlattıklarını, OSB’ler ile nasıl bir araya geleceğini konuştuklarını belirten Lockwood, meselenin aynı zamanda teknolojik ve finans boyutlarının da masaya yatırıldığını söyledi. Projede öngörülen zaman diliminin 12 ile 18 ay arasında değiştiğini belirten Lockwood, Enerji Bakanlığı’nın Türkiye’de birçok teşvik ve destek verdiğini hatırlatıp bu durumda şirketlerin tasarruf ve kazanç sağlayacağının kesinlik kazandığını dile getirdi. Lockwood, “Projede devletin desteğinin olması da büyük bir avantajdır” dedi.

Çok büyük yol aldık
Andrea Lockwood; İzmir, Gaziantep ve Ankara’da yapmış oldukları enerji verimliliği toplantılarına Türk ilgi ve merakının yüksek boyutta olduğunu belirtirken danışmanı Srivinas Mirmira ise konuya dair gözlemlerini şöyle aktardı: “Türkiye’de bir farkındalık yaratmak için özellikle biz, 24 aydır çalışıyoruz. Başlangıçtan bugüne gelene kadar çok büyük bir yol aldık. İzmir ve Ankara’daki toplantılar farkındalığın artmasında büyük bir rol oynamıştır. Sanayi bölgelerindeki kuruluşlarda çalışan enerji müdürlerinin bu tetkikleri uyguladıkları zaman kendi değerlendirmelerini yapabilecek seviyeye gelmelerini planlıyoruz. Teknik eğitimlerle bugün yapılmaya çalışılan budur.”

Teknik eğitimler
Projenin yayılmasına dair günümüz itibariyle planlanan bir tanıtım programı olmadığını belirtip Enerji Verimliliği Genel Müdürlüğü’nün ileriye dönük olarak teknik eğitimlerinin süreceğine dair beklentileri olduğunu söyleyen Andrea Lockwood, “Enerji Verimliliği Genel Müdürlüğü’ne bu aşamada her türlü desteği verebileceğimizi ilettik. Ancak ileriye dönük bir şey söylemek için henüz erken” diye konuştu. Lockwood ayrıca teknik eğitim programinda  ABD Enerji Bakanlığı ile işbirliğini esirgemeyen OSBÜK Başkanı Nurettin Özdebir, OSBÜK Genel Sekreteri Ali Yüksel, ASO Genel Sekreteri Yavuz Cabbar ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’ne teşekkürlerini dile getirdi.


Son Güncelleme: 13.02.2013 09:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.