“Çevreye yatırım değer yükseltir”

Mass Arıtma Sistemleri, kurduğu sistemlerle atıksudan elektrik, arıtma tesisinin çamurundan çimento fabrikasına enerji kaynağı üretiyor. Kurduğu tesislerin işletmeciliğini de yapan Mass Arıtma yurt içi ve dışında anahtar teslimi tesis inşa ediyor.

“Çevreye yatırım değer yükseltir”

Mass Arıtma Sistemleri, kurduğu sistemlerle atıksudan elektrik, arıtma tesisinin çamurundan çimento fabrikasına enerji kaynağı üretiyor. Kurduğu tesislerin işletmeciliğini de yapan Mass Arıtma yurt içi ve dışında anahtar teslimi tesis inşa ediyor.

19 Mart 2013 Salı 16:28
“Çevreye yatırım  değer yükseltir”


  Temiz bir çevre ve Türkiye için temiz sanayi ve üretim olmazsa olmazımız. Bu gerekçeden ötürüdür ki gerek dünyamız gerekse ülkemizde sanayi gündeme geldiğinde, yanında çevre unsuru mutlak surette yer alıyor. Ülkemizin geleceği ve kalkınması için sanayi her daim en baştaki yerini korurken çevreci bir sanayileşme her aşamada dile getiriliyor. Bu anlayış ve duruş, farkını ve etkisini her geçen gün daha fazla gösterirken yakın tarihimizle kıyasladığımızda önemli mesafeler kat ettik. Türkiye her geçen gün daha çevreci bir sanayileşmeyle gelişmeye başladı.

Konu gündemde yokken onlar vardı
Çevreye yönelik yatırımlar olumlu sonuçlarını bir, bir verirken bu konuda duyarlılık giderek artmaya başladı. Ancak konunun hiç gündemde olmadığı dönemlerde de meselenin bilincinde olanlar vardı. Günümüz itibariyle 30 yılı geride bırakan MASS Arıma Sistemleri AŞ, çevre yatırımlarında ülkemizin öncü kuruluşlarından biri. Sedat Soybay ve Mithat Akkaya ortaklığında kurulan firma bugün, kendi enerjisini üreten atıksu arıtma tesisleri inşa ediyor. Yap işlet devret modeliyle yaptığı işlerde, kurucusu olduğu tesisleri işletiyor. Sektöründe birçok firmaya yönelik ekipman üretiminde bulunuyor.


30 yılda büyük mesafe kat etti

MASS Arıtma Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Soybay bu yıl 30.kuruluş yıldönümlerini kutladıklarını belirterek, “Tabii ki ilk yıllar çok zordu. O dönem konumuz üzerine başka firma yoktu. İşin müşterisi yoktu” dedi. Soybay, MASS Arıtma’nın günümüz itibariyle çalışmalarını uluslararası düzeye taşıyan, tasarımdan üretime inşaattan montaja yönetimden işletmeye tüm alanlarda eksiksiz hizmetler veren ve kendi enerjisini üreten atıksu arıtma tesisleri kazandıran bir firma haline geldiğini söyledi.

3 ayrı kulvarda faaliyet gösteriyor

650 kişiye istihdam olanağı sağlayıp yıllık ciroda 100 milyon TL rakamına ulaşan MASS Arıtma’nın bugün üç ayrı kulvarda çalışmalarda bulunduğunu belirten Sedat Soybay bunları anahtar teslimi tesis yapımı, arıtma tesislerine yönelik makina ve ekipmanlarının üretimiyle yurt içi ve yurt dışına satışı, kurulan arıtma tesislerini işletme olarak sıraladı.

"Anahtar teslimi arıtma tesisleri"
Yurt içinde Ordu, Lüleburgaz, Antalya ve Zonguldak’ta; yurtdışında Karadağ’ın Herceg Novi, Bulgaristan’ın Dimitrovgrad, Gorna Oriahovitza ve Stara Zagora, Arnavutluk’un Kavaja, Kazakistan’ın Atyrau şehirlerinde yerel yönetimlerle birçok projeyi gerçekleştirdiklerini ve sürdürdüklerini belirten Soybay belediyelerde önce bu tür yatırımları önemsememe, atıksu arıtma tesisleri yaptıran belediyelerin ise kendileri işleterek zarara uğrama gibi eksik yanlarının olduğunu dile getirdi. Arıtma tesislerine gösterilen bu ilgisizlikten ötürü günümüzde İstanbul’un atıksularının dörtte üçünün sadece fiziki bir arıtmadan geçirilip denizin dibine pompalandığını, Türkiye genelinde tablonun buna benzer durumda olduğunu belirten Soybay bu konuda Kocaeli’nin ise önemli aşamalar kat ettiğini söyledi.

“Arıtma tesisi üretim tesisidir”
MASS Arıtma’nın ülke genelinde birçok Belediye’ye OSB, yönelik arıtma tesisi hizmeti verdiğini aktaran Soybay,  “Arıtmacılık hep boşa akıtılan para olarak görülmüş ve özellikle belediyeler bundan ötürü yıllarca bu konuya yönelik yatırımda bulunmamıştır. Halbuki bir arıtma tesisi aynı zamanda üretim tesisidir. Sokağa atılan para olmadığı, gibi önemli gelir kaynağıdır. Sosyal sorumluluktur” dedi. Soybay bünyesinde arıtma tesisi bulunduran OSB’lerin yatırımcı için de cazip hale geldiğini ve arsa değerinin arttığını kaydetti. Bu bilincin önemli olduğunu belirtip Gebze – İzmit bölgesinde bu bilincin oluştuğunu kaydeden Sedat Soybay arıtma tesisi olmayan OSB’lerin de süreç içinde bu yapılaşmaları yöneleceğine inandığını dile getirdi. Soybay, “Arıtma tesislerinin, maliyetin bir parçası olduğu bilinmelidir” dedi.

"Tabiatın yaptığının taklit edilmesi"
Arıtma proseslerini aslında, “Tabiatın yaptığının taklit edilmesi” olarak tanımlayıp tabiat tarafından yıllar süren bu yok etme sürecinin, arıtma tesislerinde mikroorganizmalar tarafından bir gün sürdüğünü kaydeden Soybay, arıtma tesislerinin ülke geneline yayılması için 10-15 milyar Euro’luk bir yatırıma ihtiyaç olduğunu söyledi. Her sene 1 milyar Euro’luk bir kaynak aktarıldığında ülke geneli yapılanmanın 15 seneyi bulacağını dile getiren Soybay, 20 yıl öncesiyle kıyaslandığında ise Türkiye’nin önemli bir mesafe kat ettiğini belirtti.
Son Güncelleme: 19.03.2013 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.