Assan yenilikçi üretimle hep zirvede

Yassı haddelenmiş alüminyumda Türkiye’nin en önemli üreticilerinden Assan Alüminyum’un Genel Müdürü Remzi Örnek zirvede sürekli yer edinmelerini yenilikçi üretimle sağladıklarını, yeni dönemde mevcut yatırımlarından maksimum verim almayı hedeflediklerini söyledi.

Assan yenilikçi üretimle hep zirvede

Yassı haddelenmiş alüminyumda Türkiye’nin en önemli üreticilerinden Assan Alüminyum’un Genel Müdürü Remzi Örnek zirvede sürekli yer edinmelerini yenilikçi üretimle sağladıklarını, yeni dönemde mevcut yatırımlarından maksimum verim almayı hedeflediklerini söyledi.

29 Ekim 2013 Salı 10:12
Assan yenilikçi üretimle hep zirvede
 

    Türkiye’nin en önemli alüminyum üreticileri arasında yer alan Assan Alüminyum firmasının Genel Müdürü Remzi Örnek; firmaları ve başarıları hakkında Sanayi Gazetesi’ne konuştu. İstanbul Sanayi Odası’nın İSO 500 listesinde 2002 yılı verilerine göre 59’ncu sırada yer alan Assan, bir önceki yıl da aynı listede 51’nci sırada yer almıştı. Kurumsal başarılarında, global vizyonlarının da önemli payı olduğunu aktaran Örnek,  “Uluslararası arenada artan itibarıyla özellikle Avrupa’da salt üretici kimliğinin ötesine geçen şirketimiz, global alüminyum endüstrisinin yön verenleri arasında kabul görüyor. Her yıl birçok müşterisi tarafından yılın tedarikçisi seçilen Assan Alüminyum, global pazarda müşteri odaklı profesyonel yönetim ekibiyle Türkiye’yi en iyi şekilde temsil eden ulusal şirketler arasında yer alıyor ve dünya yassı alüminyum pazarında kalite, maliyet, lojistik avantajlarıyla “Türkiye’nin gücü” olmaya devam ediyor” dedi.

Firmanızı kuruluşundan bugüne tanıtır mısınız?
-       Assan Alüminyum, yassı haddelenmiş alüminyum üretimi alanında faaliyet göstermek üzere 1988 yılında Kibar Holding bünyesinde kuruldu. Bu kapsamda, pazara ara mamul olarak rulo, levha ve folyo alüminyum ürünleri sunuyoruz. Cami kubbesinden trafik tabelasına, derin dondurucudan televizyon kasasına, şişe kapağından mutfak folyosuna kadar farklı kullanım alanları olan 50’nin üzerinde ürün çeşidimiz mevcut. Ayrıca, Aluxign, Alusheet, Camirulo ve İsorulo gibi markalı ürünlerimizle pazarda önemli bir boşluğu dolduruyoruz.

İstanbul Tuzla ve Kocaeli Dilovası’nda bulunan toplam 535 bin metrekarelik üretim tesislerimizde, bini aşkın personelimizle, distribütör, inşaat, ulaştırma, dayanıklı tüketim ve ambalaj gibi çok çeşitli sektörlere hizmet veriyoruz. Tesislerimizin yıllık kurulu kapasitesi 250 bin ton. Mevcut kapasitemizle Türkiye’de pazar ihtiyacının yarıdan fazlasını karşılıyoruz.

Toplam üretiminin yüzde 75’ini başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere 70’ten fazla ülkeye ihraç eden şirketimiz, alüminyum folyo alanında 70 bin ton yıllık kapasitesiyle Avrupa’nın dört büyük üreticisinden biri konumunda bulunuyor.

Firma olarak ileriye yönelik hedefleriniz nedir? Yeni yatırımlarınız olacak mı? Nedir?
-       Assan Alüminyum olarak, belirlediğimiz üretim hedeflerine ulaşmak için kapasite kullanımımızı ve verimliliği artırmaya yönelik sürekli geliştirme çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ufukta yeni bir yatırım planımız yok. Mevcut yatırımlarımızdan maksimum verim almayı hedeflediğimiz bir döneme giriyoruz. En son yatırımımız, boyalı ürünler alanında oldu. Kocaeli Dilovası’nda 2012 yılında inşaatına başladığımız ve Haziran itibariyle ticari üretime geçtiğimiz boyalı tesisimiz, Türkiye’nin en büyük boyalı hattı, Avrupa’nın ise en modern ve en büyük rulo boyama tesislerinden biri konumunda. Yılda 60 bin ton alüminyum veya 200 bin ton çelik boyayabileceğimiz bu tesiste, 2014 yılında 15 bin tonluk boyalı alüminyum satışı yapılmasını ve üretimin yaklaşık yüzde 60’ının ihraç edilmesini hedefliyoruz. Kapasitenin tamamına ise 5 yıl içinde ulaşmayı öngörüyoruz.

İSO tarafından açıklanan listede, Türkiye’nin ilk 500 büyük firması arasında yer edindiniz. Firma olarak sizi başarıya ulaştıran etkenler nedir? Sıralar mısınız?
-       Assan Alüminyum, çalışmalarını “müşteri, çalışan ve hissedar beklentilerini aşan, uluslararası büyümeyi artırarak sürdüren, küresel kültüre sahip bir şirket olmak” vizyonuyla sürdürüyor. Bu vizyonu gerçekleştirme azmi, şirketimizin attığı her adımda başarıya ulaşmasını ve geleceğe umutla bakmasını sağlıyor.

Şirketimizi başarıya ulaştıran etkenlerin başında, yenilikçi ve esnek üretim anlayışı geliyor. Bu durum, her yıl katlanarak artan performans ve satış rakamlarıyla sonuçlanıyor. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan şirketimiz, çeşitli dönemlerde yaptığı memnuniyet anketlerinin ışığında, ürün ve hizmet kalitesini daha da artırmak, yenilikçi kimliğini korumak ve sektördeki liderliğini devam ettirmek amacıyla yeni teknolojilere sürekli yatırım yapıyor.

Şirketimizin Ar-Ge gücü de kurumsal başarı grafiğini artıran unsurlar arasında önemli yer tutuyor. Sektöründe lider Ar-Ge ekibiyle müşteri-satış-üretim odağında hizmet veren Assan Alüminyum, dünyanın sayılı kuruluşlarıyla uzun soluklu ürün geliştirme faaliyetleri yürütüyor ve üretim teknolojisini sürekli geliştiriyor.

Edindiğiniz başarıda kalıcı olmaya ve daha da yüksek başarı edinmeye yönelik ne gibi çalışmalarda bulunacaksınız?
-       Şirketimiz, Türkiye’de doğal lider konumunda; dünyada ise yassı alüminyum sektörünün lider kuruluşları arasında bulunuyor. Sürekli gelişime ve yenilikçiliğe dayalı iş yapma kültürümüzle, içinde bulunduğumuz ve önümüzdeki dönemde girmeyi planladığımız tüm pazarlarda yüksek kalite ve hizmet beklentisini en üst düzeyde karşılamaya devam edeceğiz. Yatırımlarımızı katma değerli üretim stratejisi doğrultusunda şekillendirecek ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak adımlar atma ilkemizi sürdüreceğiz. 

Son Güncelleme: 29.10.2013 10:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.