Türkiye enerji üretiminde yetersiz

Nuhpol Yönetim Kurulu üyesi Burhan Perkgöz, Türkiye'nin yüzölçümü ve nüfusu itibariyle dünya üzerinde kayda değer bir duruma sahip olduğunu ancak enerji üretimi konusunda yetersiz kaldığını söyleyerek, 2011 yılında yaklaşık beş milyar dolarlık bir enerji kaybının yaşandığını belirtti.

Türkiye enerji üretiminde yetersiz

Nuhpol Yönetim Kurulu üyesi Burhan Perkgöz, Türkiye'nin yüzölçümü ve nüfusu itibariyle dünya üzerinde kayda değer bir duruma sahip olduğunu ancak enerji üretimi konusunda yetersiz kaldığını söyleyerek, 2011 yılında yaklaşık beş milyar dolarlık bir enerji kaybının yaşandığını belirtti.

19 Mart 2012 Pazartesi 10:49
Türkiye enerji  üretiminde yetersiz


  Gebze OSB’de faaliyet gösteren Nuhpol Yönetim Kurulu üyesi Burhan Perkgöz Türkiye'nin alternatif enerji kaynaklarını ve yaşanan kaybı ele alarak konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin alternatif enerji kaynakları yönünden zengin ancak fosil kaynakları yönünden fakir bir ülke olduğunu söyleyen Perkgöz, “Türkiye enerjisinin yüzde 60'ını fosil kaynaklardan elde etmektedir. Toplam tüketiminin yüzde 50'sini ise ithal etmektedir. Arz ve talep arasındaki ters orantı büyüyen Türkiye koşullarında yakın gelecekte büyük sorunlara yol açacak ve giderek artan cari açığa sebebiyet verecektir. Eğer enerjimizi fosil kaynaklardan elde etmeye devam edersek dışa bağımlılığımızın yanı sıra çevre kirliliği de büyük boyutlara ulaşacaktır” dedi.


ENERJİ ÜRETİMİ YETERSİZ KALIYORUZ
Türkiye'nin yüzölçümü ve nüfusu itibariyle dünya üzerinde kayda değer bir duruma sahip olduğunu ancak enerji üretimi konusunda yetersiz kaldığını söyleyen Perkgöz, “Türkiye’nin enerji tüketimi 2007 yılında 107,6 MTEP’e ulaşmış, 2008’de ise 106,273 MTEP olarak gerçekleşmiştir. Elektrik üretimi ise 2008 yılında 198,3 milyar kwh’ye varmıştır. Elektrik üretim kapasitesi ise, 2007 yılında (40836 MW), bir önceki yıla göre kayda değer bir artış göstermemiştir.2008’de ise 981,2 MW’lik yüzde 2.40) bir artışla 41 bin 817,2 MW’ye olmuştur. 2008 yılı sonunda 41 bin 817,2 MW olan Türkiye elektrik kurulu gücü, 2009 yılında 2 bin 950 MW (yüzde 7,06) gibi kayda değer bir artış ile 44 bin 766,7 MW seviyesine ulaşmıştır. Kişi başı üretimde gelişmiş ülkelerde oranla üçte bir seviyede olan Türkiye'de enerji üretimi çok düşük bir seviyededir” dedi.

YÜZDE KIRKA VARAN KAYIP SÖZKONUSU

Enerji sektöründe, bilinçsiz izolasyon uygulaması yüzünden Türkiye'nin yıllık zararının yaklaşık beş milyar dolar olduğunu belirten Perkgöz, şunları söyledi: “2011 yılında Türkiye 39 milyar metreküp doğalgaz ithal etmiş. Ancak bunun yaklaşık beş milyar doları doğru izolasyon uygulanmadığından dolayı havayı ısıtmaya gitmiştir. Havaya giden bu miktarla yılda en az 5 bin MW kurulu güçte alternatif kaynaklardan elektrik elde etmemiz mümkündü. Eğer doğru izolasyon yapılmış olsaydı bugün enerji sektörümüz yüzde 10 civarında büyümüş olacaktı. Enerjiye yatırım yapılmadığını varsaymamız halinde de havaya giden 5 milyar dolar cebimizde kalacaktı.”

KOMİSYON KURULMALI
Perkgöz, Enerji Bakanlığı'nın liderliğinde konu hakkında oluşacak bir komisyona Nuhgroup olarak her zaman destek vereceklerini söyleyerek, “Enerji Bakanlığı'nın önderliğinde Bayındırlık Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, üretici firmalar ve bilimsel kurumların atayacağı temsilcilerle oluşacak bir komisyonun kurulması halinde bu oluşuma seve seve destek veririz. Böylece geçmiş yıllarda yanlış izolasyon yüzünden veya izolasyon yapılmadığından dolayı oluşan büyük kayıpların önüne geçmiş oluruz” dedi. Perkgöz son olarak Nuhpol olarak izolasyon sektörüne hammadde sağlayan bir firma olduklarını, sektörün ihtiyaç duyduğu hammaddeleri üretmeye ve bu konuda her yıl yeni yatırım yapmaya devam ettiklerini örnek olarak 2012 için 3 milyon Avro'luk yatırıma start verildiğini ve gelecek 5 yıllık planlamanın şimdiden hazırlandığını sözlerine ekledi.Son Güncelleme: 19.03.2012 10:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.