banner250

Yatırımcı önünü görmek istiyor

Stahl Kimya firması Genel Müdürü Tuncay Deriner, ekonomideki istikrarın yerel girişimciler için hayati önem taşıdığını belirterek girişimcinin yatırım kararını verebilmesi için yarının ne getirdiğini bilmek istediğini aktardı.

Yatırımcı önünü görmek istiyor

Stahl Kimya firması Genel Müdürü Tuncay Deriner, ekonomideki istikrarın yerel girişimciler için hayati önem taşıdığını belirterek girişimcinin yatırım kararını verebilmesi için yarının ne getirdiğini bilmek istediğini aktardı.

27 Eylül 2012 Perşembe 12:47
Yatırımcı önünü  görmek istiyorİstanbul Deri OSB’de (İDOSB) yer alan Hollandalı deri şirketi Stahl firmasının Genel Müdürü Tuncay Deriner, Sanayi Gazetesi Muhabiri Ali Örnek’in sorularını yanıtladı. 2007’den beri Türkiye’de yerleşik bir düzen kuran firmanın Genel Müdürü Deriner, “Ülkemiz son yıllarda önemli bir istikrar ortamı yakalamış bulunmaktadır. Bunu ekonomik rakamlarda teyit etmektedir” diyerek her konuda büyük bir değişim ve gelişim göstermeye devam etmekte olduğumuzun altını çizdi. En önemli hususun istikrar ortamının korunması olduğunu aktaran Deriner, “Şayet yabancı yatırımların artması bizim hedefimizde ise bu en önemli faktördür. Tabii ki istikrar yerel girişimcilerimiz içinde hayati önem taşımaktadır, sonuç olarak yatırımcı yarının ne getireceğini bilmek ister” dedi.


Açılışını yaptığınız yeni laboratuar ve depo yatırımları ile nasıl kazanımlar öngörüyorsunuz?
Yeni yatırımımız ile sektörümüze çevreye saygılı ve tüm is güvenliği kurallarına uygun modern bir tesis kazandırmış bulunmaktayız. Laboratuarımız müşterilerimize en iyi şekilde hizmet edecek şekilde dizayn edilmiş olup gerekli makine parkuru ile donatılmıştır. Bu sayede müşterilerimize en son teknolojiyi, modayı ve ürünlerimizi dünya standartlarında sunma imkanı bulacağız.

Çok daha geniş urun depolama alanımız ise bize daha yüksek kapasitede ellecleme ve depolama imkanı sunmakla beraber, tüm Türkiye ye yayılmış müşterilerimize sevkiyatlarımızın kalitesini yükseltecektir. 

Böyle bir tesisi sektörümüze ve bölgemize kazandırmış olmanın hakli gurur ve mutluluğunu yasamaktayım. Öncelikle bu projeye onay veren CEO’muz Sayın Huub Beijeren, bu projenin gerçekleşmesine katkıda ve destemde bulunan tüm kişi ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tesisin sektörümüzün gelişmesine ve ihracatımızın artacağına dolaylıda olsa önemli katkıda bulunacağına yürekten inanmaktayım.

Stahl firmasının faaliyetleri ve kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?
Stahl, deri sanayi için yüksek kaliteli kimyasallar, boyalar ve kaplama malzemesi sağlamada uzmanlaşmış, müşteri odaklı sektöründe lider Hollanda menşeli bir firmadır. Stahl ürünleri uzun yıllardır uluslararası alanda kabul görmüştür ve kalitesi ile mükemmel bir üne sahiptir, endüstriyel uygulamalarda olduğu gibi, otomotiv, döşeme ve moda ürünlerinde de uygulanmaktadır.  Firma olarak tamamen müşteri odaklı, yenilikçi ve yaratıcı çözümler sunmakta olup, bu anlamda sektöre yon veren bir marka olarak her turlu yatırım ve Ar-Ge çalışmalarını kesintisiz olarak devam ettirmekteyiz. Amacımız güvenli ve çevre ile uyum içinde çalışırken, yenilikçi kaliteli ürünleri ve süreçleri zamanında sunarak en yüksek müşteri hizmet seviyesini ve memnuniyetini elde etmektir. Tüm bunlarının yani sıra Kurumsal sosyal sorumluluk bilincinde olarak, dünyada bu anlamda artan taleplere ve bilinçlenmeye paralel olarak, üzerine düsen görev ve sorumluluklarını yerine getirirken, müşterilerinden bu yönde gelen taleplerde cevap vermektedir. Stahl olarak güçlü markamız ile, müşterilerimize en iyi teknik servisi, yüksek düzeyde sağlamaktan gurur ve mutluluk duymaktayız.

Sektördeki yeriniz nedir? Üretim hacminiz ne kadar?
Stahl, € 350 milyon geçen cirosu, 8 üretim tesisi, 35 stratejik konuma sahip teknik servis laboratuar tesisleriyle ve temel araştırma ve geliştirmeleri merkezleriyle, tüm dünyada çapında, 5 farklı alanda, yaklaşık 1.250 kişi çalışanıyla faaliyet göstermektedir.

Stahl Üretim Tesisleri

Waalwijk, Hollanda (Genel Müdürlük)

Parets, İspanya

Singapur

Chennai, Hindistan

Suzhou, Çin

Toluca, Meksika

 Novo Hamburgo, Brezilya

 Peabody, ABD

Hizmet verdiğiniz firmaların sizi tercih etmelerinin nedeni hakkında bilgi verir misiniz?
Öncelikle daha öncede belirttiğim gibi, Stahl olarak müşteri odaklı bir firmayız. Müşterilerimize rekabetçi pazarda önde olmalarını sağlayacak özel çözümler sunmaktayız. Bunun için, periyodik katalog çalışmaları yapmakta, moda trendlerini müşterilerimize sunarak uygulamalarını kendi koşullarına uygulamakta, yüksek kalitede teknik çözümler sunmakta, dünyanın dört bir yanından yenilikçi teknolojileri getirmekte ve bunu çevreye saygılı ve tamamen normlara uygun ürünleriyle yapmaktadır. Müşterimizin basarisi, bizim basarimiz belirler. Ayrıca, Stahl’ın ülkemizde uzun yıllara dayalı bir marka imajı olup, bu imaj tamamen kaliteli, yüksek standartta, güvenilir, urun ve hizmete dayanmaktadır.

İDOSB içerisinde yer alan önemli bir firmanın Genel Müdürü olarak OSB’ler hakkında ne düşünüyorsunuz?
OSB’ler, hazır alt yapıları, konumları, arıtma tesisleri ve tevsikleri ile sanayicilerimiz için oldukça cazip üretim alanlarıdır. Firmaların ve sektörlerin belli bölgelerde toplanması hem hizmet hem de lojistik anlamda bir çok avantajlar sağlamaktadır.  Sunu da anımsatmak istiyorum ki su an OSB yönetimleri cevre, is güvenliği, yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi hususlarında oldukça hassasiyet göstermekte olup, isletmeleri de bu doğrultuda yönlendirmektedirler.

2023 hedeflerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülkemiz son yıllarda önemli bir istikrar ortamı yakalamış bulunmaktadır. Keza bunu ekonomik rakamlarda teyit etmektedir. Her konuda büyük bir değişim ve gelişim göstermeye devam etmekteyiz. Bence en önemli hususun bu istikrar ortamının korunması olduğunu düşünüyorum. Şayet yabancı yatırımların artması bizim hedefimizde ise bu en önemli faktördür. Tabii ki istikrar yerel girişimcilerimiz içinde hayati önem taşımaktadır, sonuç olarak yatırımcı yarının ne getireceğini bilmek ister.  Gelişen ve büyüyen ülkemizin bu ivmeyi sürdürmesi ve dünyada gerçekten hak ettiği konuma gelmesi hepimizin en büyük dileğidir. Fakat bundan da önemlisi hedeflerin belirlenmiş, yol haritasının çizilmiş olması ve bunun gerçekleşmesinin hedeflendiği bir tarihin belirlenmesidir. İhtiyacımız olan günlük çözümler değil, uzun vadeli stratejilerin oluşturulması ve bu stratejilerin nasıl hayata geçirileceğine dair kesin bir yol haritasının çizilmesidir.

Komşu belirsiz olsa da büyüyeceğiz
2007’den beri Türkiye’de yerleşik bir düzen kuran Hollandalı deri devi Stahl Kimya firmasının Genel Müdürü Tuncay Deriner Sanayi Gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Şu dönem için özellikle bizim müşterilerimizin ihracatı acısından önemli olan komşu ülkelerde yaşanan olumsuz gelimseler bazı belirsizliklere sebep olsa da, önümüzdeki yıllar için büyüme ve yeni stratejiler geliştirme umudumuzu korumaktayız” dedi. Deriner, “Stahl’ın Türkiye’de faaliyet gösteren firması olan Stahl Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 2004 yılında tamamen yabancı sermayeli bir şirket olarak kurulmuş olup, 2007 yılında İstanbul Deri OSB’ye taşındı. Son olarak 2012 yılında onaylanan yatırım projesi kapsamında yaptığı 500 bin Euro’luk yatırımıyla yeni tesisine kavuşmuş bulunmaktadır. Stahl markası Türkiye’de 35 yıldan fazla bir suredir temsil ediliyor olmakla birlikte, 2004 yılında Stahl Kimyanın kurulmasından sonra sektörümüzde ki yerini daha da sağlamlaştırmıştır. Özellikle 2008 yılından itibaren sektörümüzden bağımsız göstermiş olduğumuz büyüme performansımızı devam ettirebilmek en büyük hedefimizdir. Tabii ki bunu gerçekleştirirken müşterilerimize karsı sorumluluklarımızı da en iyi şekilde yerine getirmemiz gerektiğinin farkındayız.  Bu bağlamda en kaliteli teknik servis ve hizmeti sunarken, dünyada oluşan yenilikleri ve moda gelişmelerini en yaratıcı şekilde müşterilerimize ulaştırarak her zaman sektörümüzde lider pozisyonda olmayı amaçlamaktayız. Firma olarak sahip olduğumuz global iletişim ağımız, bilgi birikimimiz ve araştırma–geliştirme faaliyetlerimiz bize bu imkanı vermekte olup, bu avantajı en iyi şekilde ülkemize yansıtmak en büyük çabalarımızdan biridir. Ülkemizin sürekli gelişen ekonomisi ve coğrafi konumu itibari ile sahip olduğu özel konumu, her zaman önemli bir pazar olmamızı sağlamaktadır.  Şu donem için özellikle bizim müşterilerimizin ihracatı acısından önemli olan komşu ülkelerde yaşanan olumsuz gelişmeler bazı belirsizliklere sebep olsa da, önümüzdeki yıllar için büyüme ve yeni stratejiler geliştirme umudumuzu korumaktayız.”Son Güncelleme: 27.09.2012 13:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.