banner250

Uzmanlar bakanlığa bağlı olmalı

İş güvenliğine dair yeni yasada diğer yasalarda yaşanan, uygulamanın önüne geçen denetim zafiyetine karşı tedbirler taşıdığını belirten TİSGDER Başkanı İsmet Mallı işletmelerde çalışan uzmanların baskı altında kalmadan yasayı uygulaması için uzmanların bir şekilde bakanlığa bağlı olması gerektiğini savundu.

Uzmanlar bakanlığa bağlı olmalı

İş güvenliğine dair yeni yasada diğer yasalarda yaşanan, uygulamanın önüne geçen denetim zafiyetine karşı tedbirler taşıdığını belirten TİSGDER Başkanı İsmet Mallı işletmelerde çalışan uzmanların baskı altında kalmadan yasayı uygulaması için uzmanların bir şekilde bakanlığa bağlı olması gerektiğini savundu.

01 Ekim 2012 Pazartesi 11:13
Uzmanlar bakanlığa  bağlı olmalı


  Yasak, dünyanın en itici kelimelerinden. Çoğu zaman işi boş ve karşılığı yok. Örneğin gelişigüzel bir inşaatın etrafında mutlak surette, “İnşaata girmek yasaktır” diyen levhaya rastlarsınız. Ancak onun ötesinde o inşaata ola ki girecek olursanız ne bir engelleyeniniz vardır. Ne de inşaattan çıkarken o “yasak”ı çiğnediğiniz için size uygulanan herhangi bir ceza. Ülkemiz de bu anlamda bir yasalar ve yasaklar cennetidir. Önemli olan yasanın uygulanabilmesidir. Uygulanması için yasa üretmek, üretilen yasaya ilerleyen süreçte çeki düzen vermek işten bile değil… Ana konumuz olan iş sağlığı ve güvenliğine gelince bunu, bugüne kadar çıkan yasa ve yasaklardan ayıran bir konumu, insani ve sosyal yönleri var. Mutlaka uygulanmalı ve şüphe yok ki uygulanmasında en önemli kişiler, konunun uzmanları. İyi de onlar bu konuda ne düşünüyor. Merkezi Gebze’de olan Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Derneği Başkanı, İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Yönetim Sistemi Uzmanı İsmet Ballı yasayı şöyle yorumluyor:

YAŞAM KÜLTÜRÜ OLARAK ALGILANMALI
“Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu ile ülkemizde iş güvenliği kapsamında ezber bozma hedeflenmektedir. Ancak kanun çalışmasında hedeflenen düzeye ulaşılması için çok yol kat etmek gerekecek. İş sağlığı ve güvenliği konusunda kurum ve kişilerin bu uygulamayı yasal yükümlülüğün yerine getirilmesi anlamında ele alması değil,  yaşam kültürü olarak algılanması gerekmektedir. Bu konuda herkese görev düşmektedir.   Yoksa çıkan kanun ve yönetmelikler sadece kağıt üzerinde uygulanmaya devam edecektir.   İş alanındaki ‘İş güvenliği uygulamaları’ kısmı bulunduğu konumda aşama kaydetmeden kalacaktır.  Zira kılıf uydurmakta üstümüze yoktur.”

BAKANLIK BU YÖNDE ÇALIŞMA YAPMALI
İşletmelerde söz konusu kanunun gereklerinin yerine getirilmesi için çalışan kişiler iş güvenliği uzmanları olacak. Başkan Mallı bu ayrıntıda önce kaç iş güvenlikçinin çalışacağı işletmede ciddi bir riski tespit ettiğinde o anda üretimi durdurabileceğini, kaçının olası usul hatalarına karşı işyerini ihbar edebileceğinin sorgulanması gerektiğini savunup konuya dair şöyle devam etti:  “Olası risklerde iş güvenliği uzmanının üretimi durdurup gerekli önlemlerin alınmasının ardından üretimi devam ettirmesi, çoğu işletmede söz konusu değildir. Bu konuda iş güvenliği uzmanlarının eli kolu bağlıdır. Olası risklerin ortadan kaldırılması zaman alıyorsa işveren üretimin sürmesi anlamında devreye girer ve uzman müdahale bile edemez. Kronik risklerin önlenmesi için yatırım ve harcama gerektiriyorsa hep askıya alınır. Bu aşamada maaşını işverenden alan uzman, yönetmelik gereği de olsa Bakanlığa bildirme hükmünü nasıl yerine getirecek. Bu eksiğin giderilmesi için işletmelerde uzmanların bir şekilde Bakanlığa bağlı olması gerekmektedir. Bakanlığın bu yönde bir çalışma yapması gerekir.”

BİR KİŞİYLE, İKİ SAATTE

RİSK DEĞERLENDİRİLİR!
İşletmelerde iş güvenliğine dair eğitimin gereken önem verilmeden geçiştirildiğini, çoğu zaman bu eğitimlerin çay ve yemek molalarına dahi sıkıştırıldığını belirten İsmet Mallı, “Yapılıyormuş” gibi yapılan ayrıntılardan birinin de yasa ile birlikte çok tartışılan risk değerlendirmesi olduğunu söyledi. Kanun öncesi işletmelerin basit ve hızlı ancak kağıt üzerinde kalan yöntemlere başvurduğunu, bu olumsuzluğa meseleye sadece ticari bakan birçok iş güvenliği uzmanının da çanak tutarak adeta yangına körükle gittiğini anlatan Mallı en az 4 kişiyle yapılıp asgari 2 hafta sürecek çalışmanın sadece bir kişiyle, iki saatte bitirilerek raporların hazırlandığına dahi tanık olduğunu dile getirdi. Yeni kanunun en etkili yaptırımının bu nokta olduğuna değinen Mallı şöyle devam etti:

YASA UZMANA SORUMLULUKLAR YÜKLÜYOR
“İş güvenliği uzmanı tarafından risk değerlendirmesinin sistematik bir şekilde yapılması ve raporlanması, değerlendirmeye katılanların eğitimleri, benzer işlemlerin eksiksiz yapılması, tüm tehlikelerin dikkate alınması gibi ayrıntılarda tüm sorumluluk uzmanın kendisinde olacak. Aksi bir durumda, olası bir iş kazasında sorumluluk iş güvenliği uzmanında olacak. İş güvenliği uzmanlık belgesinin askıya alınmaması, olası ve ciddi bir iş kazasında eksik görüldüğü tespit edilerek sorumlu tutulmaması uzmanın en önemsediği üstünde çalışacağı konu olacaktır. Dışarıdan hizmet veren kurumlarda bu durumu göz önünde bulunduracağından yasa önceki tutum ve davranışlarından ister istemez vazgeçeceklerdir.”

TEKNOLOJİK ORTAMDA DENETİM
Yasanın “Devlet”, “İşveren” ve “İş güvenliği uzmanı ve hekimi” üçgeninde uygulanabileceğini ancak üçgenin çatısına koordinasyonun konulmaması halinde işletmelerde sağlıklı bir şekilde yürüyemeyeceğini belirten İsmet Mallı, “Konuya ilişkin yönetmelik ve kanun hükümlerini çıkartan devletin yetersiz kaldığı nokta denetimlerdir. Çıkarılan yasaların mükelleflerince uygulanmaması, dikkate alınmamasında denetim eksikliği de etkendir. Yeni iş sağlığı ve güvenliği kanununda ise etkili yaptırım bu konu üzerinde odaklanacaktır.  İş müfettişlerinin teknoloji kullandırılarak web tabanlı ortamda, kısmi yetkilendirilmesi ile bu sorunun da ortadan kalkması hedeflenmektedir. Bu bakış açısıyla yeni kanun, Türkiye’de kendi alanında yepyeni bir dönem açıyor” değerlendirmesinde bulundu.


Son Güncelleme: 01.10.2012 11:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
A sınıfı isg uzman 2012-10-03 01:04:51

iş sağlığı güvenliği ve çevre yönetim sistemi uzmanı ismet ballı yasayı şöyle yorumluyor:
diye başlayan yazınızı okudum ve utandım.. bu arkadaş uzmansa hangi okulu bitirmiş..sertifikası varmı ? ahkam kesiyor...ayıp ayıp.....zaten zararı bu arkadaşlar veriyor bize ..

Avatar
İş Güvenliği Uzmanı 2012-10-03 09:44:22

yorum yazan arkadaş a sınıfı uzman arkadaş yazıyı tam okumamışsın önce yazıyı oku isg uzmanımı yönetim sistemi uzmanımı sen a sınıfı olmuşsun ama ne kadar boş olduğun belli sen iyisimi ismet beyden biraz eğitim al önce uzmanlık ne onu öğren

Avatar
Utanmanız Normaldir 2012-10-03 09:49:00

utanmanız normaldir a sınıfı olmuşsunuz ama demek ki işi bilmiyorsunuz sizler gibi çok uzman var maalesef, utanması gereken

Avatar
Ahmet TOPRAK 2012-10-03 09:56:40

meyve veren ağaç taşlanır.

emeklerinize sağlık ismet hocam

Avatar
Eylem özdemir 2012-10-03 10:01:50

nankörlük etmeyin

ismet mallı bey olmasaydı ne a sınıfı olabilirdin ne de b sınıfı a sınıfı uzmanlar sadece bakanlık müfettişleri olurdu ne çabuk unuttunuz adamın sizler için verdiği mücadeleyi bence gerçekten utanmanız lazım

Avatar
isg uzmanı 2012-10-03 10:33:16

sonuna kadar katılıyorum, çok doğru konuşmuş ismet bey.
yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal durumunu yaşıyoruz şu durumda.

Avatar
Bir Uzman 2012-10-10 17:55:30

ismet mallı denen kişi "1 kişi ile 2 saatte risk değerlendirilir" cümlesini uygulayan kişidir. sektöre ne gibi zararlar verdiğini onu tanıyanlar bilir. yanlış kişi ile ropörtaj yapmışsınız, keşke tisgder diye bir derneğin gerçekten var olup olmadığını da araştırsaydınız da sizi de kandırmasaydı! tek kişi ile dernek mi olurmuş? bi kere yönetim kurulu duymadım bi kere toplantı görmedim bu nasıl dernek böyle? neye hizmet ediyor kendi ticarethanesine mi?

Avatar
anca sallarsınız bir uzman 2012-10-30 10:22:07

bir uzman diye yorum yapan arkadaş. ancak sallarsınız. sizin gibi insanları adam yerine koymazlar ya zorunuza gider. ismet mallı dan öğreneceğiniz çok şey var o yapar siz taklit edersiniz. kimse kaideye almayınca da çamur atmaya üstünüze yoktur