Sanayici alt limiti ağır buldu

Makine ve İmalat Sanayicileri OSB’nin düzenlediği teşvik sistemiyle ilgili toplantıda makine üreticisi sanayicilere teşvik sisteminde yeni mevzuatın genel maddelerini anlatan Uzman Dr. Erdal Bal, teşvik için yatırımda 50 milyon TL’lik alt limitin sanayiciler tarafından ağır bulunduğunu söyledi.

Sanayici alt limiti ağır buldu

Makine ve İmalat Sanayicileri OSB’nin düzenlediği teşvik sistemiyle ilgili toplantıda makine üreticisi sanayicilere teşvik sisteminde yeni mevzuatın genel maddelerini anlatan Uzman Dr. Erdal Bal, teşvik için yatırımda 50 milyon TL’lik alt limitin sanayiciler tarafından ağır bulunduğunu söyledi.

30 Ağustos 2012 Perşembe 12:06
Sanayici alt  limiti ağır buldu  Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nden Uzman Dr.Erdal Bal, Makine ve İmalat Sanayicileri OSB’nin teşvik sistemiyle ilgili düzenlediği toplantıda makine üreticisi sanayicilere yeni yatırım teşviklerini anlattı. Düzenlenen toplantıda bilinen ve kolaylıkla ulaşılabilen bilgileri değil uygulama esnasında yaşanan sıkıntılara, yatırımcılardan gelen sorular nezdinde teşvik için başvurulduğunda yaşananlara değindi, yeni mevzuatın genel maddelerini anlattı. Bal toplantı sonrası verilen iftar yemeğinin ardından sorularımızı yanıtladı.

ÖNEMLİ OLAN İŞLETMEK VE
TAKİBİNİ İYİ YAPMAK
Toplantıya katılan makine üreticisi sanayicilerin yatırımlar, özellikle stratejik yatırımlarda desteğin nasıl alınması gerektiği konusunda kafalarının karışık olduğunu gözlemlediğini belirten Bal, teşvik için yatırımda 50 milyon TL’lik alt limitin ise sanayiciler tarafından ağır bulunduğuna dikkat çekti. Doktor Mehmet Bal, “Yeni teşvik sistemi bu teşvikten art niyetli şekilde yararlanmak isteyenlere karşı kendini koruyacak maddelere, özelliklere sahip mi?” sorusunu ise, “Teşvikin amacı dışında kullanılması durumunda uygulanacak müeyyideler de yazılı. Ancak önemli olan sistemi işletmek ve işletmeye geçilmesinin ardından takibi iyi yapmaktır” dedi.

ÇALIŞMA BU SEFER
İLLER BAZINDA YAPILDI

Yeni teşvik sisteminde çalışmanın iller bazında yapıldığını, bu şekilde bir önceki bölgesel bazda yapılan çalışmada aynı bölge içinde yer alan iller arasında yaşanan dengesizliğin giderildiğini belirten Bal, CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan’ın, “Tunceli beşinci değil altıncı bölgede yer almalıydı” sözüne atfen benzer değerlendirmelerin sadece Tunceli için değil diğer iller için de geldiğini söyledi. Bal konuya dair şunları söyledi:

SEGE VERİLERİYLE OBJEKTİF DEĞERLENDİRME
“Biz bu çalışmayı yaparken sübjektif değil objektif verilere dayanmalıydık. Bu konudaki verimiz daha önceleri Devlet Planlama Teşkilatı, bu teşkilatın kapatılmasının ardından Kalkınma Bakanlığı tarafından sürdürülen SEGE (İllerin ve Bölgelerin Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması) oldu. Bu kapsamda SEGE verileri ışığında objektif bir değerlendirmede bulunulduğuna inanıyoruz.”

BİR SENE GEÇMEDEN
TESPİT, ÖNGÖRÜ OLMAZ
Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın yeni teşvik sisteminin özellikle altıncı bölgede üretimin değil depo tipi yapılaşmanın önünü açacağına dair açıklamasına da sorumuz üzerine atıfta bulunan Dr.Erdal Bal, “Yeni teşvik sistemi 19 Haziran 2012’den itibaren uygulamaya geçti. Üzerinden bir sene geçmeden yatırımların ne tür şekillendiğine dair bir tespitimiz veya öngörümüz olamaz” dedi.


Son Güncelleme: 30.08.2012 12:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.