Meksan özlü telde dünya ile yarışıyor

Ülkemiz sanayinin kaynak sorunlarının çözümüne yerel üretimle katkı sunan Meksan, Türkiye’nin konusundaki tek üreticisi olarak sektörünün dünyadaki öncüleri ile yarışıyor.

Meksan özlü telde dünya ile yarışıyor

Ülkemiz sanayinin kaynak sorunlarının çözümüne yerel üretimle katkı sunan Meksan, Türkiye’nin konusundaki tek üreticisi olarak sektörünün dünyadaki öncüleri ile yarışıyor.

29 Kasım 2012 Perşembe 09:50
Meksan özlü telde  dünya ile yarışıyor  Kaynak sorunlarına profesyonel çözümler getirmek amacıyla Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde kurulan Meksan Limited Şirketi beşinci yılını doldurmak üzere. 2008 yılı ocak ayı itibariyle yapılandırılan Meksan, kuruluşundan itibaren ilk 18 aylık süreyi ARGE çalışmalarına ayırıp 2009 yılının temmuz ayından itibaren üretime geçti. Meksan; “Birleştirme Amaçlı Özlü Tel”, “Sert Dolgu Amaçlı Özlü Tel” gruplarından 54 ayrı çeşit üretiyor.


SPARK WELDİNG MATERIALS (SWM) MARKASIYLA
Şirket kurucularından kaynak sektörüne 32 yılını veren Hayri Yılmaz, Türkiye’de üretimi olmayan, ithal ettiğimiz, kaynak sektöründe ‘En son teknoloji’ diye adlandırılan birleştirme amaçlı özlü telin yerel üretimi için yola koyulduklarını ve bu süreçte Türkiye’de üretilmeyeni ürettiklerini dile getirdi. 1 Ocak 2008’de yatırımına başlanan firmanın diğer kurucu ortağı ise, enerji alanında yatırımları olan ASD Madencilik’in sahibi Atilla Doğan. Firma ürünlerini iç ve dış piyasaya, Spark Welding Materials (SWM) markasıyla sürüyor.

KRİZ SEKTEYE UĞRATTI
Hayri Yılmaz, “Ülkemizde 2008’in 10’ncu ayına kadar, her ay 1000 ton kadar ithalatı yapılan birleştirme amaçlı özlü telin üretimine girişimizde ana gerekçelerimizden biri ithalatının ve döviz çıktısının önünü kesmekti. Türkiye’de birleştirme amaçlı özlü teli ilk üreten firma olduk ve halen tek üreticisiyiz” dedi.  Fabrikalarında yatırım makinelerinin bir kısmını ABD bir kısmını Almanya’dan tedarik ettiklerini belirtip yardımcı üretim mekanizmalarını ise kendi yerlerinde tasarlayıp ürettiklerine değinen Hayri Yılmaz gemicilik sektörünün krize girmesi, aylık 1000 ton olan tüketimin 50 tona düşmesinden ötürü birleştirme kaynağı özlü tel üretiminin sekteye uğradığını dile getirdi.

SERT DOLGU İÇİN
İKİ YILDIR ÜRETİYOR
Bu süreç içinde TÜBİTAK destekli projelerini tamamlayıp TEYDEB ve TTGV’nin de katkısıyla olumlu sonuç aldıklarını anlatan Hayri Yılmaz, “Ticari olarak kar getirmez öngörüsüyle yine Türkiye’de üretimi olmayan aynı konu içinde adlandırılan yüzey kaplamada kullanılan sert dolgu tellerinin ARGE’sine TÜBİTAK ve KOSGEB projeleriyle başladık. Bu çalışmalar 2 yıl sürdü. Son iki yılda geliştirdiğimiz ürünlerle Türkiye’de üretimi olmayan, tamamı ithal edilen sert dolgu telinin üretimine geçen yıldan itibaren başlayıp Türkiye’nin ihtiyacına cevap verdik” dedi.

DÜNYADAKİ ÖNCÜLERİYLE REKABETTE
Ürettikleri ürünün muadillerinin İngiltere, Almanya, İsveç, Belçika, Fransa ve ABD menşeli firmalar olduğuna değinen Yılmaz, “Bu ürünlerde son 30-35 yıldır Türkiye’deki demir çelik fabrikaları (yassı ve yuvarlak mamuller) çimento fabrikaları, termik santraller, toprak (seramik, fayans, tuğla, kiremit) sanayi, tüm maden ocakları, cam sanayi, iş makineleri üreten firmalar gibi çok geniş bir kullanım yelpazesine sahibiz, ayrıca bahsi geçen yabancı ülkelerdeki firmaların ürünleriyle, en az onlar kadar kaliteli fakat fiyat konusunda yabancı muadillerine oranla çok daha ekonomik ürünler üretmekteyiz. Biz yabancı rakiplerimize oranla kullanıcılarımıza daha hızlı, kaliteli ve daha az stok maliyeti gerektiren ürün tedarik etmekteyiz ” diye konuştu.

SERT DOLGU TELİNDE
ÜLKE PAZARI: 1500 TON
Sert dolgu tellerinin yıllık iç piyasa talebinin 1500-1700 ton civarı olduğunu aktaran Yılmaz, “Hedefimiz bu pazardan ilk etapta yüzde 20-25 oranında pay sahibi olmak. Bu da yaklaşık 400 ton demektir. Bu şekilde ülkemize ithalatın önüne geçerek kazandıracağımız rakamı 4 milyon Euro olarak düşünüyoruz. Dış pazarda da diğer firmaların yüzde 10-20’lik pazar payını ele geçirerek önümüzdeki 3 yıl içinde toplamda 8 milyon Euro’nun üzerinde bir satış rakamına ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

EK YATIRIMLARA YÖNELECEK
Yetişmiş eleman konusunda üretimin kendisine özgü özelliklerinden ötürü üniversitelerde dahi bir eğitim olmadığına değinen Hayri Yılmaz, “Firmamız bünyesindeki mühendisleri kendi işletmesinde eğitip öğretiyor. İçinde bulunduğumuz süreçte kadromuzda 3-4 mühendis var. Tek vardiyada 30, çift vardiyada 60 ton sert dolgu teli üretebiliyoruz. Tam kapasiteye geçince ülkemizin bu konudaki ihtiyacının yarısını, ek bir yatırımla da tamamını karşılayabilecek konumdayız” dedi.

YÜKTE HAFİF, PAHADA AĞIR
Eskişehir İşletme Mühendisliği Bölümü (1979) mezunu olan Hayri Yılmaz, 1980-1985 arası sektörün öncü bir firmasında yöneticilik yaptı.  1986’da kendi firmasını kurdu. Örtülü elektrot fabrikasında çivi, yağlı tel, galvanizli tel ve benzeri üretimlerde bulundu. 2000’de üç büyük elektrot firmasının arasındaki rekabet sürecinden ötürü işyerini kapattı. Yeni ARGE’lere yöneldi. 2008’de kurulan ve kurucu ortağı olduğu Meksan’da halen 8’i mühendis ve teknisyen, 20 kişi çalışıyor. Daha ziyade otomasyon merkezli bir üretim yapan firma her yıl 6-8 yeni ürün piyasaya sürüyor. Yükte hafif pahada ağır bir üretim yapan firmanın bir ton ürünü, ortalama 8-10 bin Euro değerinde oluyor.

Son Güncelleme: 29.11.2012 10:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.