İyi olacak hastanın doktor ayağına gelirmiş.

Öyle bir rapor hazırlamış ki Eskişehir Sanayi Odası, cevaplanmayan tek soru kalmamış.

27 sayfalık muazzam bir araştırma. Şehrin sanayi grafiğini ve koordinasyon trafiğini gözler önüne seren ve üye sanayicilerin sorunlarını ortaya koyan rapor, çözüm önerilerini ete kemiğe bürümekten geri durmamış.

“Eskişehir Sanayisi 2023 Vizyon Programı - Sorunlar/Çözümler” başlıklı rapor tarafımıza ulaştığında kent sorunlarının doğru tespitine ne denli yaklaştıklarını gözlemledik. Eskişehir Sanayi Odası raporu, 2018’in ortasından beri mevcut üyelerinin neredeyse tamamını tek tek gezerek ve üyelerin ihtiyaçlarını yüz yüze kendilerine sorarak tamamlamış.

Müthiş bir emek...

Valilik, Bakanlıklar, BEBKA, TOBB, KOSGEB, İŞKUR, belediyeler, STK’lar, üniversiteler ve daha birçok kurumun elinden tuttuğu rapor reel verilerle bizleri karşılıyor.

Raporun başında okurlara kent sanayicisinin finansman kaynağına erişimde yaşadığı zorluklar anlatılıyor. KDV alacaklarında tahsilat sürelerinin uzunluğu, prosedür eksiklikleri, bürokratik işlemlerin sanayicileri canından bezdirişi gibi ülke sanayimizin ağırlıkla mustarip olduğu sorunlar vurgulanmış. Ayrıca, Eskişehir’in 1’inci teşvik bölgesinde yer alışının her işletmenin desteklerden yeterince etkin faydalanamamasına sebebiyet verdiğine de değinilmiş.  Üretici firmaların desteğe erişemediğinden dem vurduklarını görebiliyoruz.

Çözüm ise tek boyutlu değil, devlet bankaları başta olmak üzere, KOSGEB gibi kurumların da içerisinde olduğu bir sistem kurularak yatırım yapan üretici firmalar için çok düşük faizli ya da faizsiz kredi ve işletme sermayesi destekleri öncelikle öngörülmüş. Yatırım bankacılığının diriltilmesi gerektiğine değinilmiş, KGF’nin revizyonu müteakiben sanayicinin dilinden daha fazla konuşan bir yapıya bürünmesi gerektiği iletilmiştir.

Ayrıca TTO’lar tarafından bölgenin ihtiyaç duyduğu yatırım kaynaklarını daha verimli ve etkin kullanabilmesi açısından “Eskişehir Melek Yatırımcılık” ağının kurulması ve güçlendirilmesi tavsiye edilmiş.

Hedefin sadece üniversite okumak olmadığı vizyonuyla hareket eden eğitim reformundan bahseden bu kapsamlı raporda Eskişehir özelinde, Eskişehir Sanayi Odası koordinatörlüğünde çeşitli destek mekanizmalarından faydalanarak bir Mesleki Eğitim Merkezi’nin hayata geçirilmesi bekleniyor. Özellikle metal ve plastik işleme alanlarında Eskişehir sanayisine nitelikli eleman yetiştirecek olan merkezin 2019’da kente kazandırılabileceğinin üzerinde durulmuş.

Eğitim adına faydalı dokunuşlar bununla sınırlı değil. Yaklaşık 10 milyon TL yatırım bütçesi ile kurulması planlanan Eskişehir Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi (ESO-MEM)’nde Eskişehir sanayisinin neredeyse yüzde 50’sini temsil eden metal işleme, beyaz eşya ana ve yan sanayi, plastik işleme ve bilişim teknolojileri kapsamında eğitim laboratuvarlarının kurulması da hedefleniyor.

Öngörü, ESO-MEM’de her yıl 1000’in üzerinde kişiye mesleki eğitim, girişimcilik ve yaz kursları verileceği yönünde. Oda aynı zamanda 2019’da üniversitelerle iş birliğinde ezberleri bozmaya da niyetli.

Öğrenci memleketinde Anadolu, Osmangazi ve Eskişehir Teknik üniversitelerinde Ar-Ge Mühendisliği bölümlerinin oluşturulması da bize göre an meselesi.

Altyapısı hazır yeni yatırım alanları, kentin havayolu ulaşım ağının geliştirilmesi ve lojistik çözümlerde iyileştirmeler yapılması noktasında OSB, teknokent, kalkınma ajansı ve diğer paydaşlar müspet görüş vererek talepte bulunmuş.

Lojistik master planının hazırlanmasına da, “Ar-Ge ve Tasarım Vadisi” olması hedeflenen Eskişehir’e özel marka oluşturulma çalışmalarının yoğunlaşmasına da kent paydaşları olur vermiş.

Eskişehir Sanayi Odası, sanayinin ihtiyaçlarının tespiti ve giderilmesi konusundaki çalışmalara akıl terini akıttığı bu raporla önemli bir destek sunmuş.

Yazının başında “hasta” metaforu yaptığımıza bakmayın; Eskişehir yalnızca düzenli yaşamı, kültürel aktiviteleri, temiz sokakları, çalışkan belediyesi ve öğrencileriyle değil, endüstrisinin geleceğiyle de parmakla gösteriliyor. Sanayileşme konusunda Türkiye’nin en güçlü destekçilerinden kabul edilen kentin dinamikleri ve sınai geleceği, artık reel problemlere ve çözüm önerilerine dayanmakta. Ayrıca fotoğrafı bütüncül değerlendirme imkanı verdiği için de oldukça kıymetli bir kaynak niteliğinde..

Tüm sanayi odalarımıza ilham vermesi bizlerin de temennisi.

Türkiye’nin dört bir yanından yazılmayı bekleyen raporlar siz odalarımızın ellerinden öper.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.