EKONOMİYE ESKİŞEHİR ROTASI

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinin partneri olan Eskişehir, geleceğin ekonomisine rekabetçi sektörleriyle yön veriyor. Fuarlar ve projeler kenti olarak anılan Eskişehir, Eskişehir Ticaret Odasının da desteğiyle OSB’lerinin ekonomiye daha çok katkı sunacağı günler için geri sayıyor.

EKONOMİYE ESKİŞEHİR ROTASI

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinin partneri olan Eskişehir, geleceğin ekonomisine rekabetçi sektörleriyle yön veriyor. Fuarlar ve projeler kenti olarak anılan Eskişehir, Eskişehir Ticaret Odasının da desteğiyle OSB’lerinin ekonomiye daha çok katkı sunacağı günler için geri sayıyor.

04 Kasım 2021 Perşembe 14:47
EKONOMİYE ESKİŞEHİR ROTASI

İlk yerli üretim lokomotifin, ilk yerli otomobilin ve ilk yerli uçak motorunun üretildiği Eskişehir, geçmişten gelen ticaret ve sanayi tecrübesini vizyonuyla harmanlıyor. Eskişehir’in, cumhuriyet döneminden önce kurulan ve daha sonra TÜLOMSAŞ adını alacak olan Cer Atölyesi ile başlayan köklü üretim kabiliyetini her geçen gün daha ileri taşıdığını ifade eden Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, “Bugün havacılık şirketlerimiz yalnızca ülkemizin değil dünyanın da en büyük havacılık şirketlerinin partneri konumundadır. Eskişehir üretim kabiliyetiyle, ileri teknoloji üretimiyle, ülkemizin katma değerli ürün imalatında en üst sıralarda yer almaktadır. Ülkemizde imal edilen her yüz buzdolabının 65’i ve buzdolabı kompresörünün tamamı Eskişehir’de üretilmektedir. Beyaz eşya üretiminde de önemli bir yer tutan Eskişehir, bu yönüyle de yatırımcıların dikkatini çekmeye devam etmektedir” diye konuştu.

ÇOĞU SEKTÖRÜN YAŞAM ALANI

Eskişehir sanayisini ve sektörlerini bizlere anlatabilir misiniz?

Eskişehir, sanayisinin yanı sıra madencilikte de çok önemli bir yere sahiptir. 30-40 yıl önce bilinmeyen altın, mermer, manyezit, bor yatakları, bugün üretimleriyle, şehrimize ve ülkemize yüksek katma değer yaratmaktadır. Madencilik sektörünün Eskişehir’imizdeki önemini de bir örnekle vurgularsak, şehrimizin ihracatının yaklaşık yüzde 30’una denk gelen kısmı madencilikten sağlanmaktadır. Her yıl ihracatımızın 3’te 1’ine gelecek kadar bor, mermer, manyezit, lületaşı, altın, krom, dolomit, sepiyolit ihracatı gerçekleştirilmekte. Hem Eskişehir’in hem de ülkemizin madencilik alanındaki ilk sınav ve belgelendirme merkezi ETO-METSEM de madencilikteki kazanımlarımıza değer katacaktır. Eskişehir ile başlayan ve bugün artık Türkiye’nin dört bir yanında sınav ve belgelendirme hizmeti vermek için yetkinliği olan ETO Mesleki Test ve Sertifikasyon Merkezimiz madencilik sektörümüzü daha güçlendirmek için faaliyetlerine ara vermeden devam etmektedir. Kentin üretim kültüründe beyaz eşya, seramik ve yapı elemanları imalatının ve gıda üretiminin de çok önemli bir yeri vardır. Bugün Eskişehir’in seramik, yapı elemanları ve gıda sektöründe üretim yapan firmaları dünyanın dört bir yanına ihracat gerçekleştirmektedir.

FUARCILIKTA İDDİALI

Kentin ticarî profili hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Eskişehir’in ticareti ve özellikle hizmet sektörü de sanayisinin de önüne geçmekte, hizmet sektörü şehrin ekonomisinde ağırlık merkezini oluşturmaktadır. Şehrimizin her geçen gün daha çok gelişen ticareti, kongre ve fuarcılıktaki iddiası, hizmet sektöründeki atılımları, yetişmiş insan kaynağıyla ülkemizin geleceğine katkı sağlamaktadır. ETO olarak biz de bu vizyonda başrol üstleniyor, şehrimizin ticaretten turizme sanayiden tarıma ekonominin her alanında daha çok pay sahibi olmak için çaba gösteriyoruz. 2020’nin ve geride bıraktığımız yılın ilk altı ayı her ne kadar Covid-19 pandemisinin gölgesinde geçse de üyelerimiz ülkemizin ve şehrimizin ekonomisinin daha çok gelişmesi, ticaretin çarklarının dönmesi, istihdam ve yatırımların devam etmesi için gayret gösteriyor.

TİCARET ÇARPAN ETKİSİ

Üyelerinize nasıl destekler sunuyorsunuz?

ETO olarak üyelerimizin bu desteğine katkı sağlamak amacıyla, üyelerimizin yanında oluyor, tüm öz kaynaklarımızı üyelerimizin kredi kullanabilmesi için seferber ediyor, danışmanlıklarımızla, birimlerimizle tüccar ve sanayicimizin yeni başarılara imza atması, ihracatımızı ve istihdamımızı artırması için destek veriyoruz. Sayısı 17 bini aşan farklı üyemizle birlikte, Eskişehir ekonomisinin gelişiminde pay sahibi oluyor, girişimcilerimize rehberlik ediyor, üretimden kaynaklanan gücümüzü daha da ileri taşımak için çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle hizmet sektörümüzün gelişmesi Eskişehir için çok büyük bir potansiyel ve değer teşkil ediyor. İşte bu düşünden hareketle odamız bünyesinde Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezini hayata geçirdik. Henüz yeni sayılmasına ve pandemi nedeniyle fuar organizasyonlarımıza ara vermiş olmamıza rağmen, 900 bine yakın ziyaretçiyi düzenlediğimiz fuarlarda konuk ettik. 1.000’e yakın firmayı düzenlediğimiz fuar organizasyonları vesilesiyle şehrimizde konaklatabildik. İşte bu ve benzeri organizasyonları artırarak, şehrimizin hizmet sektörünü daha da canlandırmayı, bu sektörde faaliyet gösteren üyelerimizin ticaret hacmini canlandırmayı, çarpan etkisiyle şehrimizde yüz milyonlarca liranın dolaşmasını hedefliyoruz. Ne mutlu ki bizlere 2018 yılında hizmete sunduğumuz Eskişehir Fuar Kongre Merkezimizle bu emeğimizin karşılığını alıyoruz. Burada düzenlenen ikili iş görüşmeleriyle, üyelerimizi sektörlerindeki yabancı ve yerli firmalarla bir araya getiriyor, firmalarımızın yeni iş bağlantıları edinmesine, tüccarımızın iş birliği yapabilmesine zemin hazırlıyoruz.

KONGRELER VE PROJELER ŞEHRİ

Önemli projelerde de imzanız mevcut.

Eskişehir turizm potansiyeli çok yüksek olan, kendine has kültür ve değerleriyle harmanlanan, canlı ve dinamik bir şehir. İşte bu dinamizmden kongre turizminde de faydalanmak için çaba gösteriyoruz. Bu düşünceyle inşa ettiğimiz Vehbi Koç Kongre Merkezimizin “Kongreler Şehri Eskişehir” imajımıza ve iddiamıza da destek olacağı kanaatindeyiz. Yalnızca kalıcı eserlerimizle değil projelerimizle de yenilikçi sektörlerin gelişmesi için çaba gösteriyoruz. Eskişehir’de kreatif ve yenilikçi sektörlerin gelişmesi, tasarım kültürünün oluşması ve bu kültürün KOBİ’lerimize yayılması önceliklerimiz arasında yer alıyor. Çünkü her işletmemizin her dükkanımızın yenilikleri takip etmesi, bu yenilikleri ticaretine entegre etmesine önem veriyoruz. Bu kapsamda Eskişehir’in gelinlik, abiye ve günlük kıyafet sektöründe faaliyet gösteren firmalarına tasarımcı yetiştirmek amacıyla bir proje başlattık. Üyelerimizin e-ticaret yapabilmelerini kolaylaştırmak, tüccarımızı e-ticaret yapmaları için cesaretlendirmek amacıyla E-Ticaret Merkezi projemizi de hayata geçiriyoruz. Her iki projemizin de firmalarımızın üretim, pazarlama ve rekabet gücüne katkı sağlayacağını, böylece ticaretimizin de ticaret hacmimizin de genişleyeceğini ümit ediyoruz.

OSB’LERE DE KATKISI VAR

Sanayisiyle öne çıkan kent için, çalışma masanızda ne tür projeler olacak?

Eskişehir yalnızca şehir merkeziyle değil ilçeleriyle de çok önemli potansiyele sahip. İşte bu potansiyeli harekete geçirecek, itici güç olacak bir misyon üstleniyoruz. Sivrihisar OSB ve Beylikova Besi OSB’nin hayata geçmesi için de oda olarak katkı veriyor, her iki OSB’mizin de ilçelerimizin kalkınmasına doğrudan katkı yapacağına, istihdamı artıracağına inanıyoruz. Odamız girişimciliğe de çok önem veriyor. Özellikle kadın girişimci sayımızın artması için TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulumuzla koordineli biçimde çalışmalar yürütüyor, kadın üreticilerimizin desteklenmesi için katkıda bulunuyoruz. ETO olarak şehrimizin üretim gücüne tüm enerjimizle ve vizyonumuzla katkıda bulunuyor, ülkemizin ticaret ve sanayisinin gelişiminde pay sahibi oluyoruz. Bu düşünceyle hareket etmeye, şehrimize yeni yatırımlar kazandırılmasına öncülük etmeye, şehrimizin ticaret ve sanayisini, ihracat ve istihdamını desteklemeye devam edeceğiz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.