Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) ciddi miktarda üretim ve ihracat yapan, Türkiye’nin en başarılı şirketlerinin bulunduğu seçkin bir üretim üssüdür. Bölgemiz, bünyesindeki 41’i uluslararası yatırımcı olmak üzere 254 fabrikada yaklaşık 77 bin çalışanıyla üretime katkı sunmaktadır. Bu istihdam sayıları her geçen gün artmaktadır.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) olarak bölgemiz sanayicilerine gelişmiş standartlarda altyapı hizmeti veriyoruz. Başta doğal gaz, elektrik ve su konularında olmak üzere sanayicilerimize aksatmadan bu hizmeti vermeye devam ediyoruz. ÇOSB olarak kurmuş olduğumuz atık su arıtma tesisinde bölgemiz işletmelerinden kaynaklanan günlük 80 bin metreküp atık su arıtılmaktadır. Bu arıtma tesisinde atık sulardan kaynaklanan atık çamurunu yakacak bir tesisi kurduk. Günlük 100 ton kapasiteli bu tesisin de çevre yatırımlarımız adına çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yatırım çevreci bir OSB olduğumuzun en önemli göstergelerinden birisidir. Bölge Müdürlüğümüzde kurduğumuz kamera izleme sistemi kapsamında 300’ü aşkın kamera ile bölgemizdeki gelişmeleri izliyor ve sorunlara çözüm üretiyoruz. Ayrıca firmaların elektrik, su ve doğal gaz tüketimlerini ve lokal arızaları kurduğumuz SCADA sistemi kapsamında izleyip değerlendiriyoruz. SCADA sistemimizin ülkemizin en gelişmiş SCADA sistemlerinden biri olduğunu özellikle belirtmek isterim.

Bölgemiz firmaları 2018 yılında yaklaşık 3,5 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi. Başta, İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerine, Türki Cumhuriyetlere, çeşitli Arap ülkelerine ve ABD’ye ihracat yapıyorlar. Bu noktada ÇOSB Yönetimi olarak, sanayicimizin global pazarda rekabet gücünü artırmak, ülkemiz ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında daha çok katkı sağlayabilmeleri açısından hizmet kalitemizi her geçen gün geliştirdiğimizi ifade etmek isterim…

Ülkemizin gelişmesi açısından her geçen gün daha önemli olan AR-GE ve inovasyon, tasarım merkezlerinin bölgemizde de çok sayıda bulunduğunu belirtmek isterim. Muhtelif zamanlarda da ifade ettiğimiz üzere, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi olarak ekonomik büyüme ve kalkınma performansımızı etkileyen en önemli faktörün AR-GE ve yenilik olduğunu biliyoruz. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi yönetimi olarak, gerek yeni AR-GE merkezlerimiz ve tasarım merkezlerimizin kurulması ve gerekse Endüstri 4.0 olarak tanımlanan dönüşümü desteklediğimizi buradan bir kez daha belirtmek isterim.

Herkesin bildiği gibi, bölgemiz, aynı zamanda önemli bir AR-GE ve inovasyon merkezidir. ÇOSB’daki firmalarımızda çok sayıda patent ve faydalı buluşa imza atılmıştır. Tam donanımlı, kriterlere uygun AR-GE tesislerinin bölgemizde faaliyet göstermesi de önemli bir husustur. Yüksek teknolojiye dayalı, üstün tecrübe, seçkin ve bilgili çalışan ordusu ile kaliteli üretimden para kazanmayı başaran kuruluşlar bölgemizde çok sayıda bulunmaktadır. Kısacası gerçek inovasyon için yeterli altyapı ÇOSB katılımcılarımızda fazlasıyla mevcuttur. Bu donanımlı çalışma anlayışı da, şirketlerimizin her zaman önde olmasını sağlayacaktır.

Tekirdağ’da kurulu toplam 50 AR-GE merkezinin yaklaşık yarısı ÇOSB’da,  ayrıca ilimizdeki 9 tasarım merkezinin 2 tanesi ÇOSB’dadır. Yaptığımız bilgilendirici çalışmalarla birlikte 2016’da AR-GE merkezi sayısı 9 iken halen bu yıl 25’e erişti.

ÇOSB olarak katılımcı firmalarımız başta olmak üzere, tüm paydaşlarımız ve toplum için uzun vadeli değer yaratmak zorunda olduğumuz inancındayız. Bölgemizdeki katılımcı firmalarımıza ve diğer geniş paydaş kitlemize sürdürülebilir hizmetler sunduğumuzu göstermek, farkındalık yaratmak ve bu çabaya onları da dahil etmek istiyoruz.

Kurumsal anlamda 2018-2022 stratejik planımıza uygun farklı çalışmaları öncelikle tamamlayacağız. Bu kapsamda hizmetlerimizin dijitalleşmesi kapsamında elektronik uygulamalarımıza ağırlık veriyoruz.

Yakın yerleşim alanlarında yaşayanlara, bölgemiz firmalarında çalışanlara ve çocuklarına yönelik sosyal-kültürel gelişmelerini destekleyici tiyatro, konferans çalışmalarımıza sürekli devam ediyoruz…

AR-GE inovasyon ve ile ilgili farklı bir proje olarak Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Araştırma Merkezi kurmak için çalışmalara başladık. Bu proje kapsamında dünyada Endüstri 4.0 olarak bilinen teknolojiyi, kurumumuz bünyesinde bulunan Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde hayata geçirecek, öğrencilerimizin ve bölgemiz sanayicilerinin bu teknolojiyi öğrenme ve uygulaması noktasında çok özel bir laboratuvar oluşturuyoruz.

Bunlarla da yetinmedik, engelli bireylerin çalışıp aile ekonomisine katkı sağlayacağı Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri (ZEKİ) Projesi’ni de hayata geçirdik. İnşaatına başlanılan ve ülkemiz açısından önemli bir örnek olacak şekilde zihinsel engellilerin istihdamına yönelik Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri Merkezi-ZEKİ Projesi’ni en yakın zamanda hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bölgemiz ve ülkemiz açısından çok önemli bir örnek olarak gördüğümüz ZEKİ Proje’miz tamamlandığında, 100’ü aşkın engelli vatandaşımızın istihdamı sağlanacaktır.

Çalışmaları devam eden bir baraj projemiz var. Barajı hayata geçirirsek Türkiye’de barajı olan ilk OSB olacağız. Ayrıca veri iletişimi konusunda Data Center projesi hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. ÇOSB olarak bir meslek yüksek okulu veya enstitü kurmak konusunda da çalışıyoruz.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim k, 2019 yılı içerisinde, 40 yılı aşkın tecrübesiyle ülkemizin en önemli üretim alanlarından birisi olan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi olarak sürdürülebilirlik raporumuzu hazırlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hazırladığımız bu raporu, finansal olmayan verilerimizi de içeren şeffaf bir raporlama olarak tüm paydaşlarımızın bilgisine sunduk. “Dünden Günümüze, Günümüzden Yarınlara ÇOSB” sloganıyla çıktığımız sürdürülebilirlik çalışmalarımızda gelecek nesillere daha iyi yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla sürdürülebilir bir endüstriyel alanı tasarlamak ve işletmek için çeşitli performans seviyeleri tanımladık ve uygulamaya geçtik. Sürdürülebilirlik anlamında attığımız tüm adımları, katılımcılarımıza verdiğimiz hizmetlerde iş yapma şeklimizin bir yansıması olarak görüyoruz. İleri görüşlü bir liderlik anlayışıyla, uzun vadede kurumumuzun büyümesi ve başta katılımcılarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızın refahının artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hazırladığımız sürdürülebilirlik raporu ile tüm paydaşlarımıza kurumumuzu daha iyi anlatmak amacındayız.

ÇOSB olarak katılımcı firmalarımız başta olmak üzere, tüm paydaşlarımız ve toplum için uzun vadeli değer yaratmak zorunda olduğumuz inancındayız. Bölgemizdeki katılımcı firmalarımıza ve diğer geniş paydaş kitlemize sürdürülebilir hizmetler sunduğumuzu göstermek, farkındalık yaratmak ve bu çabaya onları da dahil etmek istiyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.