Gündem yoğun…

Hayat hızlı cereyan ediyor.

Günümüz günümüzü, saatimiz saatimizi tutmuyor.

İş, görüşme, randevu derken ömür akıp gidiyor…

 

Herkesin önceliği farklı…

Kimimiz ekonomiyle ilgileniyor, kimimiz siyasetle…

Bizim önceliğimiz tabi ki “sanayi”

 

Önceki hafta Ankara’daydım…

Uzun bir aradan sonra dönme fırsatı bulduğum Başkent’te sanayinin farklı katmanlarıyla bir araya gelmeye çalıştım.

İlk ziyaretimi Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği’ne (TGBD) yaptım.

TGBD’nin genç Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş ile randevumuz vardı.

Bu yıl birincisi düzenlenen “TGB Zirvesi”ni değerlendirerek sohbete başladık.

Akabinde TGB’lerin sorunları, öncelikleri, verilen destekler ve Ar-Ge merkezleri derken konu konuyu açtı.

Mustafa Bey, dikkat çekici tespitler, önemli mesajlar verdi; yakın zamanda sizlerle paylaşacağız.

 

İkinci durağımız Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü oldu. Genel Müdür Anıl Yılmaz ile kurumun öncülüğünde gerçekleştirilen “Sürdürülebilir Üretim Sempozyumu”nun sonuçlarını değerlendirdik. Netice odaklı bir tarzı olan Anıl Yılmaz, önemli çalışmalara imza atan müdürlüğün vizyonu hakkında bizlere bilgi aktardı. Üzerinde hassasiyetle durduğu “Anahtar” Dergisi’nin içeriğini, yayın politikasını anlattı. Cümle arasında Sanayi Gazetesi’ni çok beğendiğini ve yakından takip ettiğini de aktardı.

 

Saatler öğleni gösterdiğinde yönümüzü, “Tanklarla Türkiye gündemine gelen” Sincan’a çevirdik. Ankara merkeze yaklaşık 45 dakika uzaklıkta olan ASO 1. OSB Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ettik.

Bölge Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk karşıladı bizleri. İkramların ardından sohbete geçtik. Bölgeye olan ziyaretçi akınından bahseden Alptürk, fırsat buldukça “Dostlara-arkadaşlara” zaman ayırmaya çalıştığını ifade etti.

Sohbetin ilerleyen zaman diliminde Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Doğanlar da bizlere eşlik etti. Renkli kişiliğiyle bilinen Doğanlar’ın tespitleri sohbetin önemli detayları arasına girmeyi başardı.

 

Sincan dönüşü durağımız EPDK oldu.

OSB’ler için, sanayiciler için hayati öneme sahip olan kurumda başkan danışmanı bir abimizle hasbihal ettik.

OSB’lerin sorunlarıyla ilgili kendisine aktarımlarda bulunduk. “OSB’ler bu ülke için çok önemli” deyip, daha çok desteklenmesi gerektiğini aktardık.

 

İkinci gün ilk durağımız Ekonomi Bakanlığı oldu.

Serbest Bölgeler Genel Müdürü Uğur Öztürk Bey ile görüştük.

Sanayi Gazetesi hakkında kendisine detaylı bilgiler aktardık. SB’lerin ortak platformu konumunda olan Sanayi Gazetesi’ni yakından takip ettiğini ifade eden Öztürk’e teşekkür edip vedalaştık.

 

OSB’ler adına önemli çalışmalara imza atan OSBDER’e uğramadan edemezdik.

Birgün öncesinden randevulaştığımız OSBDER Genel Sekreteri Özgü Özkütük karşıladı bizleri.

Sanayi Gazetesi olarak sürdürdüğümüz çalışmalar hakkında kendilerine bilgiler aktardık. Projelerimizin detaylarını paylaşıp, kendilerinin görüşlerine başvurduk.

Özgü Hanım da OSBDER olarak 2013 yılı çalışmalarından bahsetti. Yoğun bir gündemin kendilerini beklediğini ifade etti.

 

Bir sonraki durağımız Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oldu.

Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk’ü ziyaret ettik.

Bölgelerden bize ulaşan sorunları kendilerine aktardık.

OSB’lerin son dönemlerde müfettişlerden bunaldığını, OSB’lerin kamu kurumu gibi görülmemesi gerektiğini, iyi bir ivme ve motivasyon yakalayan OSB’lerin önünün daha çok açılması gerektiğini ifade ettik.

Yaşar Bey; her zamanki gibi mütevazi, sakin ve kibar kişiliğiyle, görüş ve düşüncelerini bizlerle paylaşıp, çok önemsediğini ifade ettiği Sanayi Gazetesi’ne yayın hayatında başarılar diledi.

 

“OSB denince akla gelen ilk isim” olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım ile de görüştük.

Yoğun olduğu her halinden belli olan Ramazan Yıldırım ile sorunların üzerine sohbet ettik. Türkiye’nin farklı bölgelerinde inşası başlayan OSB’lerin durumlarıyla ilgili görüşlerimizi aktardık. “Daha sık görüşelim” talebini aldıktan sonra kendisine veda ettik.

 

Bakanlık koridorlarından çıkışa doğru yönelirken yolumuz Mevzuat Şube Müdürü Büşra Uğursal’ın odasına çıktı.

Kendilerine bir merhaba diyelim dedik.

Çay ve kahvelerimizi yudumlayıp, “OSB camiasında bayanlara yönelik uyguladığımız pozitif ayrımcılıktan” bahsedip müsaade istedik.

 

Ankara programımız sadece bunlarla sınırlı değil tabi ki.

Ulaştırma, Deniz ve Havacılık Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı Sami Kabaş ile bir araya geldik.

OSB’lerin demiryolu sorunlarını görüştük, Türkiye’nin farklı bölgelerinde kurulması planlanan lojistik merkezleri hakkında detaylı görüş alış verişimiz olduk.

Uzun süren görüşmenin ardından “Daha sık görüşelim” temennisiyle vedalaştık.

 

Günün sonunda yönümüzü TBMM’ye çevirdik.

İlk ziyaretimiz Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur’a oldu.

Türkiye’nin sanayi kenti Gebze bölgesini temsilen TBMM’de görev yapan Okur ile bölgedeki OSB’ler ve sanayi hakkında görüş alışverişinde bulunduk.

Okur, “Gebze OSB’deki karışıklığın sebebini” sordu. Kendi bildiklerimizi ve düşüncelerimizi aktardık.

 

Okur’la sohbetimiz devam ederken Bursa Milletvekili Sanayici Hüseyin Şahin ile karşılaştık.

Hasbihal ettikten sonra Şahin, OSB içindeki sanayi kuruluşlarından alınan emlak vergilerinin OSB’lere verilmesi yönünde çalışma yaptığını söyledi.

OSB’lerin gelire ihtiyacı olduğunu ifade eden Şahin, “Emlak vergilerinin OSB’lere verilmesi için çalışıyoruz. OSB sanayicilerine hizmeti OSB’ler götürüyor. Emlak vergileri de OSB’lere verilmeli” müjdesini verdi.

 

Şahin’in OSB’lere yönelik çalışmaları sadece bununla sınırlı değil.

İnegöl Mobilya OSB’deki sanayi kuruluşlarının TOKİ tarafından yapılmasıyla ilgili protokolün imza aşamasına geldiğini de aktardı. “Geriye imzalar kaldı. İmzalar atılır atılmaz TOKİ fabrika inşaatlarının yapımına başlayacak” dedi.

 

TBMM’de sohbetimize Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik de konuk oldu…

Geçen dönem “Sanayi Komisyonu Başkanlığı” görevinde bulunan Çelik ile önce destleştik ardından uzun uzadıya OSB’ler ve sanayi üzerine konuştuk.

OSB nezdinde ciddi bir hareketlilik yaşayan Sakarya’nın sanayi geleceği hakkında kendisinin değerlendirmelerini dinledik.

TBMM’de sohbet ettiğimiz bir diğer milletvekili Zeki Aygün oldu. Sanayici kökenli Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün ile kısa da olsa “sanayiyi” konuştuk.

 

Çıkışta Niğde Milletvekili Dr. Ömer Selvi ile karşılaştık. Sanayi Komisyonu üyesi Selvi ile ayaküstü kısa bir sohbetin ardından çıkış hazırlıkları yaparken telefonumuz çaldı. Hattın diğer uçundaki Salih Argunhan ile konuşurken gözümüze İstanbul Milletvekili Mehmet Muş ilişti. Aynı zamanda hemşerimiz olan Muş, “TBMM’ye kadar geliyorsun da neden haber vermiyorsun” diye sitem etti. Hattın uçundaki Salih Argunhan’dan müsaade isteyip Muş ile selamlaştıktan sonra çıkışın yolunu tuttuk.

 

İş yoğunluğu nedeniyle 2 ay aranın ardından gelebildiğimiz Ankara’da Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan BELSO’nun Genel Müdürü Abdurrahman Karaman’a da uğrayıp taze meyve suyunu yudumlamayı ihmal etmedik.

Bir dizi gizli kalması gereken ziyaretleri de ekleyince, oldukça yorucu geçen 2 günlük Ankara programının ardından devam eden projeleri neticelendirmek adına Kocaeli’ye geri döndük.

 

Yazının başında da ifade ettiğimiz gibi...

Gündem yoğun, hayat çok hızlı akıp gidiyor.

On yıl öncesi bir ayda yaşananlar bugün 1 günde yaşanabiliyor.

Hayatın bu denli hızlı akıp gittiği, insanların iş yoğunluğundan başlarını kaldırmaya fırsat bulamadığı günümüzde Sanayi Gazetesi olarak bu yoğun gündemin içinde gündem oluşturmaya, sanayi camiasının sorunlarını ilgililerin gündemine taşımaya, sanayinin bütün katmanlarına ulaşmaya çalışıyoruz.

Allah işimizi rast getire…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.