Kısaca ekonomik verileri değerlendireceğim.

 

Büyüme; Yılın son çeyreği büyüme tahminimiz; yüzde 7. Böyle gerçekleşirse 2011 yılı büyüme yüzde 9 ile kapatırız diye düşünüyorum. Çin son çeyrek büyüme oranı 8,9 ve yıllık 9,3. Dünyada Çin’den sonra ikinci büyüyen ülke olacağımızı tahmin ediyorum.

 

Kapasite: Ülke bazında Şubat ayı kapasiteleri 72,9 geçen aydan 1,6, geçen yıldan 0,1 puan geriledi. İlimizde ise maalesef kapasitelerimiz 71,2 den 70,6 ya geriledi. Kapasitelerde son 4-5 aydır hafif bir düşüş görülmekte. Kapasite oranlarına dayanarak 2012 büyüme hızımızın düşeceğini görebiliyoruz. Kapasitelerin bir an önce kriz öncesi oranlara çıkmasını arzuluyorum. Kapasite oranları yükselmeden büyüme mümkün olmayacaktır.

İşsizlik oranı: Ülkemizde her yıl mevcut işsizlere 700 bin yeni işsiz ekleniyor. Buna rağmen işsizlik giderek yavaşlıyor. Bunu olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Kasım ayı işsizlik oranı 9,1. Geçen yılın aynı dönemine göre 1,9 puan geriledi. Bir evvelki ay (Ekim) ile aynı düzeyde gerçekleşti. Yılı tek haneli rakam ile kapatabilirsek önümüzdeki dönemde 2008 öncesine dönebiliriz. Ancak burada da kapasite artışlarının ne kadar önemli olduğu önümüze çıkıyor.
 
Dış Ticaret:  2011 Aralık ayı dış ticaret verileri; İhracat 12,5 milyar dolar, ithalat 20,6 milyar dolar, 2011 yılı toplam dış ticaret açığı 105,9 milyar dolar. TİM tarafından açıklanan Ocak (2012) ayı ihracat 10,6 milyar dolar.
Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız veriler Ocak ayında ithalatın geçen yıla göre düşeceğini işaret ediyor.
Tahminim (Ocak-ithalat) 16,5 milyar dolar. Böyle olursa; Aralık 6,6 milyar dolar olan cari açık Ocak ayında da düşerek en kırılgan verimiz olmaktan çıkacaktır. MB tarafından alınan tedbirlerle tahminimize göre önümüzdeki aylarda da düşmeye devam edecek. Tedbirler kısa vadeli olmamalı, uzun vadeli tedbirlere ihtiyaç var.

Dış ticaret açığına baktığımızda ara malı ithalatının nedeni, enerji maliyetlerinin yüksekliği, işçilik maliyetlerindeki ilave yükler, dolaylı vergiler ve döviz kurudur. 2011 yılında enerji ithalatı 54,1 milyar dolar ile birinci sırada yer aldı. Dış ticaret açığımızda da yüzde 45 ile yine en büyük pay enerjide oldu. Petrol fiyatlarının artmaya devam etmesi hem bizi hem de dünya ekonomilerini zora sokmaktadır.

Geçen hafta Bartın-Amasra Termik Santrali için iş birliği anlaşması HATTAT Holding ve AVIC firması arasında imzalandı. Çevreye duyarlı Kömür termik santral yatırımını nükleer santral yatırımı kadar destekliyorum. Beklentimiz, enerji sektörü için içinde tasarruf politikalarının,  yenilebilir enerji kaynaklarına yönelik üretim politikaların ve yeni teşvik politikalarının da yer aldığı kapsamlı bir enerji politikasının geliştirilmesidir.

Bütçe gerçekleşmesi: Ocak ayında bütçe fazla verdi. 2012 Ocak ayı  1.740 (milyon) TL, 2011 Ocak ayı  1.005 (milyon) TL. Bütçe giderleri yüzde 17 artmış olmasına rağmen, bütçe gelirleri de yüzde 19,5 arttı. Giderler biraz daha kontrol altına alınırsa denk bütçe çok rahat yakalanabilir. Bütçeye en büyük katkı gelir ve kurumlar vergisi artışı oldu. Ocak ayında gelir ve kurumlar vergisi geçen yıla göre yüzde 41 arttı. Amacımız bunu daimi kılmak olmalıdır. Hep şikayet ettiğimiz dolaylı vergileri azaltmak uzun vadeli hedeflerimizin başında olmalıdır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.