Teşvik sisteminde revizyon istediler

PLASFED, Ekonomi Bakanlığı’ndan tüm bölgelerde en az bir ilde plastik yatırımlarının teşvik kapsamına alınmasını talep etti.

Teşvik sisteminde revizyon istediler

PLASFED, Ekonomi Bakanlığı’ndan tüm bölgelerde en az bir ilde plastik yatırımlarının teşvik kapsamına alınmasını talep etti.

16 Ocak 2013 Çarşamba 09:52
Teşvik sisteminde  revizyon istediler  Plastik Sanayicileri Federasyonu – PLASFED, sektör için teşvik sisteminde revizyon istedi. Federasyon, Ekonomi Bakanlığı’ndan tüm bölgelerde en az bir ilde plastik yatırımlarının teşvik kapsamına alınmasını talep etti. Ekonomi Bakanlığı'na yazılı başvuruda bulunan PLASFED, Türkiye plastik sanayisinin "6. Bölge" hariç, sektörel-bölgesel teşvik sistemi kapsamı dışında bırakılmasının yarattığı önemli sorunlara ve tehlikeli risklere dikkat çekerek kararda değişiklik talep etti. PLASFED talep başvuru yazısını, 6. Bölge'de yapılacak plastik yatırımlarının yüksek ulaşım-lojistik maliyeti nedeniyle ihtiyaç duyulan rekabet gücüne katkı yapmayacağını;  Türkiye plastik sanayisinin inovasyona dayalı yeni ürünlere yönelik yatırım ihtiyacını ve giderek rekabet gücünü kaybettiğini ortaya koyan raporuyla destekledi. Teşvik sisteminde revizyon isteği başvurusunu, taleplere ilişkin analizlerin de yer aldığı bir rapor ile Ekonomi Bakanlığı’na ileten PLASFED, sektörde yüzde 99'u KOBİ olan 14 bin dolayında firmanın, 250 bin kişilik istihdamıyla, 30 milyar dolarlık sektör büyüklüğüne ulaştığı, yıllık 11 milyar dolar katma değer sağladığı ve 5 milyar doları doğrudan olmak üzere Türkiye'ye 10 milyar doların üzerinde döviz kazandırdığına bir kez daha dikkat çekti.

PLASFED başvurusunda, Türkiye plastik sektörünün, Avrupa'nın üçüncü büyük üretim kapasitesine ulaşmış olmasına rağmen mevcut yapısının, rekabet ettiği ülkelere nazaran daha düşük katma değerli ürünlere dayalı olduğu, ithalat birim fiyatlarının, ihracat birim fiyatlarının neredeyse iki katı durumda bulunmasının bunun göstergesi olduğunu anlattı. Bu yapının değiştirilmesi için  Ar-Ge'ye dayalı, yenilikçi ürünler üretilmesi, dolayısıyla yeni yatırımlara ihtiyaç olduğu belirtilen yazıda teşvik sisteminde revizyonlar şu başlıklar altında talep edildi:

·         Türkiye plastik sektörü teknolojik ve AR - GE yatırımlarına ihtiyaç duyduğundan, teşvik olanakları artırılmalıdır.

·         Plastik sektörünün dış ticaret verilerine bakılmaksızın stratejik yatırımlar içine dâhil edilmesi gerekmektedir ve asgari yatırım tutarı, 5 milyon ABD Doları olarak belirlenmelidir.

·         Plastik mamul üretiminde lokal bazda faaliyet göstermenin daha rasyonel olması sebebiyle, plastik sektörü her bölgede en az bir ilde desteklenmelidir.

·         Teşvik uygulamalarının en temel hedeflerinden biri bölgeler arası kalkınmışlık farkını azaltmak olduğuna göre, mevcut yatırımlarının alt bölgelere nakledilmesi de destek kapsamına alınmalıdır.

PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, teşvik sistemindeki revizyon talepleriyle ilgili olarak Ekonomi Bakanlığı’na yaptıkları başvuru değerlendirmesinde, ivedilikle dikkate alınması gereken konulardan birinin Türkiye'de plastik sektörünün mevcut üretim yapısı olduğunu söyledi. Aksoy, "Türkiye'de üretim yapısı ikiye ayrılıyor; A Grubu Mallar: Klasik üretim teknolojisi ile üretilen mallar. B Grubu Mallar: Farklılaştırılmış bir teknolojik yatırım gerektiren mallar ile yenilikçi (inovative) ürünler olmak üzere iki ayrı sınıfta oluşuyor. Raporumuzda, Türkiye'nin nispeten düşük katma değerli A Grubu ürünlerle dış ticaret fazlası verdiği yer alıyor.


Dünyada ve Türkiye'nin rekabet içinde olduğu ülkelerde B Grubu malların üretiminin hızla arttığı, Türkiye'nin hem pazar kaybetme, hem de ithalatın artmasına yönelik baskı altında kaldığı yine raporumuzdaki verilerle açıklıkla ortaya konuyor. Önümüzdeki yıllar itibarıyla plastikten mamul ürünler bakımından B Grubu ürünlere doğru bir yönelim öngörüldüğünden, buna yönelik fiziki yatırım veya farklılaştırılmış ürünlerin üretimine yönelik Ar-Ge yatırımı yapılmaması halinde bugün itibarıyla plastik sektörü bakımından toplamda var olduğu görülen pozitif durumun negatife döneceği beklenmelidir.  B Grubu, malların üretimine yönelik yatırımların yüksek maliyetli olması ve sektörün KOBİ ağırlıklı yapısı, bu türden yatırımların teşvik edilmesini zorunlu kılıyor. Raporumuzdaki verilerden hareketle, plastik sektörü için asgari 50 milyon TL düzeyindeki stratejik yatırım sınırının imalat sanayi için 5 milyon Dolara düşürülmesi ve plastik sektörünün de dahil edilmesi gerekiyor" dedi.

PLASFED Raporu, bölgelerarası gelişmişlik farklarının azaltılması hedefi doğrultusunda, yapılması gereken bir diğer düzenleme ile yatırımların taşınmasının teşvik edileceğini, bu yönde de yeni mekanizmalar geliştirilmesi gerektiğine işaret etmesi açısından önem taşıyor.

Son Güncelleme: 16.01.2013 09:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.