Sürdürülebilir üretim için enstitü kuruluyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, KOBİ’lerin sürdürülebilir üretimdeki engelleri ortadan kaldırmak için TÜBİTAK bünyesinde, Verimlilik Genel Müdürlüğü organizasyonuyla çevre ve temiz üretim enstitüsü kurulacağını söyledi.

Sürdürülebilir üretim için enstitü kuruluyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, KOBİ’lerin sürdürülebilir üretimdeki engelleri ortadan kaldırmak için TÜBİTAK bünyesinde, Verimlilik Genel Müdürlüğü organizasyonuyla çevre ve temiz üretim enstitüsü kurulacağını söyledi.

25 Nisan 2013 Perşembe 09:42
Sürdürülebilir üretim  için enstitü kuruluyor


  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, KOBİ’lerin sürdürülebilir üretimi sağlayabilmeleri için yeni bir enstitünün kurulma aşamasında olduğunu söyledi. Aslan, Bakanlığı bağlı Verimlilik Genel Müdürlüğü’nün bu konuyla ilgili olarak çalışma gerçekleştirdiğini, TÜBİTAK bünyesinde ‘Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü’ kurulması kararının TÜBİTAK Bilim Kurulu’nca alındığını belirtip, “Özellikle KOBİ’lerin sürdürülebilir üretimini gerçekleştirmelerinin önündeki en önemli engellerden biri enerji yetileri, diğeri de nitelikli eleman yetiştirme konusundaki eksiklikleridir. Kurulacak enstitü bu konudaki eksiklikleri giderecektir. Bu enstitünün çalışmalarında sadece Bakanlığımızın ve TÜBİTAK’ın değil üniversitelerimizin de ciddi destekleri olacaktır” dedi.

Rekabetçi sanayi için
Sanayinin rekabetçi bir yapı kazanmasındaki en önemli parametrelerden üçünün; “Ar-Ge”, “İnovasyon” ve “Nitelikli insan” olduğunu söyleyen Aslan; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü ile Hacettepe Üniversitesi Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde “Türk Sanayicisi Geleceği Planlıyor: Temiz Üretim ile Sürdürülebilir Sanayiye Doğru” temasıyla düzenlenen “Sürdürülebilir Üretim Sempozyumu”nda konuştu. Aslan sürdürülebilir üretimde üçlü sacayağı olarak tanımladığı parametlerden her birinin son derece önemli unsurlar olduğunu kaydetti.

“Ar-Ge payı yüzde 3’lerde olmalıdır”
Özellikle vurgu yapılması gereken bir hususun Türkiye’nin hedefleri olduğuna değinen Aslan, “Bu da üretmiş olduğumuz katma değerle ilgilidir. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) için 2 trilyon Dolar, ihracat için ise 500 milyar Dolar’lık bir hedeften bahsediliyor. Bunların yanında üniversiteyle sanayinin bir araya gelip yoğun mesai harcamasını gerektiren bir husus vardır ki o da GSYH içinden ayrılacak olan Ar-Ge payının yüzde 3’ler düzeyine getirilmiş olmasıdır. Dolayısıyla sürdürülebilir üretimden bahsederken, Ar-Ge, yenilikçilik ve nitelikli insan yetiştirilmesiyle birlikte çevrenin korunmasını da beraber değerlendirmek gerekiyor” diye konuştu.


“Bilgiyi yaygınlaştırmalıyız”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz, başkanlık ettiği “Sektörlerin Sürdürülebilir Üretime Bakış Açısı ve Sektörel Uygulamalar” başlıklı birinci oturumda kısa bir konuşma yaptı. Verimlilik Genel Müdürlüğü’nün yapısı, faaliyetleri ve temiz üretim çalışmalarını anlatan Genel Müdür Anıl Yılmaz, “Bilim ve teknolojiyi sanayiyle buluşturan yeni yapımızda temiz üretimi de önemli bir fırsat ve açılım alanı olarak gördük” dedi. Temiz üretim konusunun üç bileşeni olduğunu vurgulayan Yılmaz, bunların ise çevre, enerji verimliliği ve kaynakların daha etkin ve verimli kullanılması olduğunu belirtti. Her üç bileşen konusunda da Türkiye’de önemli bir potansiyelin olduğunu ancak bunun yanında ciddi bir bilgilendirme eksiği olduğunu da kaydeden Yılmaz, “Temiz üretim ya da başka bir ifadeyle sürdürülebilir üretim şemsiye bir kavramdır. Ülkemizde bu alanda ciddi bir potansiyel var, hem teknik olarak üniversitelerimizde hem de sanayimizin önde gelen kuruluşlarında bilgiler var ancak bu bilgiler yeterince yaygın bir şekilde uygulamaya geçirilemiyor. Sempozyumu da bilgileri ve uygulamayı yaygınlaştırmaya hizmet etmesi amacıyla gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Son Güncelleme: 25.04.2013 09:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.