Sanayide çift haneli artış sürüyor

Sanayi üretimindeki toparlanma devam ediyor. 2009 Aralık ayından itibaren kesintisiz bir artış sürecine giren sanayi üretimindeki yükseliş, nisanda da devam etti ve yılın ikinci çeyreğine ait ilk üretim rakamları yüzde 17'lik artış gösterdi. Kesintisiz artış dönemi de beş aya çıktı. Uzmanlar, bu rakamların etkisiyle ekonomideki ilk çeyrek büyümenin yüzde 11,2 seviyesinde olacağını belirtti.

Sanayide çift haneli artış sürüyor

Sanayi üretimindeki toparlanma devam ediyor. 2009 Aralık ayından itibaren kesintisiz bir artış sürecine giren sanayi üretimindeki yükseliş, nisanda da devam etti ve yılın ikinci çeyreğine ait ilk üretim rakamları yüzde 17'lik artış gösterdi. Kesintisiz artış dönemi de beş aya çıktı. Uzmanlar, bu rakamların etkisiyle ekonomideki ilk çeyrek büyümenin yüzde 11,2 seviyesinde olacağını belirtti.

16 Mart 2012 Cuma 14:18
Sanayide çift haneli artış sürüyor


  Sanayi üretim endeksi, nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17 arttı, bir önceki aya göre yüzde 2,3 geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2010 yılı Nisan ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.
Sanayi üretim endeksi, 2009 yılı Nisan ayında yüzde 18,7 gerilemişti. Söz konusu aya kıyasla bu yılın nisan ayında endekste yüzde 17 artış meydana geldi.

Sanayide çift haneli artış sürüyor

Sanayi üretimindeki toparlanma devam ediyor. 2009 Aralık ayından itibaren kesintisiz bir artış sürecine giren sanayi üretimindeki yükseliş, nisanda da devam etti ve yılın ikinci çeyreğine ait ilk üretim rakamları yüzde 17'lik artış gösterdi. Kesintisiz artış dönemi de beş aya çıktı. Uzmanlar, bu rakamların etkisiyle ekonomideki ilk çeyrek büyümenin yüzde 11,2 seviyesinde olacağını belirtti. Sanayi üretim endeksi, nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17 arttı, bir önceki aya göre yüzde 2,3 geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2010 yılı Nisan ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretim endeksi, 2009 yılı Nisan ayında yüzde 18,7 gerilemişti. Söz konusu aya kıyasla bu yılın nisan ayında endekste yüzde 17 artış meydana geldi. Sanayinin alt sektörleri itibarıyla, 2010 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; imalat sanayii sektörü endeksi yüzde 18,6, elektrik, gaz ve su sektörü endeksi yüzde 9,7, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,2 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış endeks 2010 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,3 artış gösterirken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış gösterdi. 'Ana Sanayi Grupları Sınıflaması'na göre, 2010 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 25,7 ile sermaye malı imalatında görüldü. Öte yandan, TÜİK yılın ilk 3 ayına ilişkin verilerde de bazı revizyonlara gitti. Buna göre sırasıyla ocak, şubat ve mart ayında sanayi üretimindeki artışlar yüzde 12,3, yüzde 18, yüzde 21,2 oldu. Bu sınıflamaya göre diğer gruplar incelendiğinde ara malı imalatı yüzde 22,6, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 25,4, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 9,3, enerji yüzde 6 arttı. İmalat sanayii üretim endeksi alt gruplarının nisan ayında, 2009 yılının aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde en yüksek artış yüzde 52,4 ile başka yerde sınıflandırılmayan elektrikli makine ve cihazların imalatında görüldü. Bunu yüzde 38,2 ile başka yerde sınıflandırılmayan makine ve teçhizat imalatı, yüzde 35,6 ile makine ve teçhizat hariç, metal ürünleri imalatı, yüzde 30,1 ile motorlu kara taşıtı, römork ve y. römork imalatı izledi. Büro makineleri ve bilgisayar imalatında yüzde 70,4, tütün ürünleri imalatında yüzde 14,1, diğer ulaşım araçlarının imalatında yüzde 0,6 düşüş gözlendi.

RAKAMLAR TOPARLANMAYI GÖSTERİYOR
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün açıklanan sanayi üretim verilerinin ekonomide toparlanmanın nisan ayında da devam ettiğini gösterdiğini söyledi. Babacan, "Sanayi üretim endeksi geçen senenin aynı ayına göre yüzde 17'lik bir artış göstermiş durumda. Yine mevsimsellikten arındırılmış rakamlar da artış trendinin devam ettiğini gösteriyor. Geçen senenin ortalarından itibaren oldukça muntazam bir artış var, sanayi üretim endeksinde. Bu da tabii sanayideki istihdamın paralelinde artıyor" dedi.   Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise Türkiye'nin son dönemde krizin etkilerini bertaraf etmekle kalmadığını, yeni ve hızlı bir büyüme dönemine de başladığını bildirdi. Nisan ayı sanayi üretim endeksinin bir önceki aya göre yüzde 2,3 oranında azalmasının takvim ve mevsim etkisine bağlı olan aylık bir sapma olduğuna dikkat çeken Bakan Ergün, "Bir başka ifadeyle nisanda mart ayına göre iki gün daha az çalışılmış olması aylık bazda bu düşüşte belirleyici olmuştur. Geçmiş yıllara ait sanayi üretim endeksi verilerini incelediğimizde, nisan ayında genellikle bir azalma olduğu göze çarpmaktadır. Son döneme ilişkin ihracat verileri, kapasite kullanım oranındaki gelişmeler, güven endekslerine reel kesimin ve tüketicinin vermiş olduğu cevaplar önümüzdeki dönemde de sanayi üretimindeki artış eğiliminin devam edeceğini ortaya koydu." dedi. Garanti Bankası ekonomik araştırmalar tarafından yayımlanan notta ise sanayi üretiminin, sektörel bazda incelendiğinde genele yayılmış bir yavaşlama sinyalleri verdiği belirtildi. JPMorgan Başekonomisti Yarkın Cebeci, verinin 2010 yılına ilişkin büyüme tahminlerinde kısa süre önce yaptıkları yüzde 5,1'den yüzde 5,9'a revizyonu desteklediğini söyledi. Cebeci, "Veriler GSYH'nin ilk çeyrekte geçen yıl aynı döneme göre yüzde 11,2, yılın ikinci çeyreğinde ise yüzde 8,7 büyüyebileceğine işaret ediyor" dedi.


Son Güncelleme: 16.03.2012 14:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.