banner250

İthal ettiklerimizi kendiniz üretmeliyiz

İhracatta AB’deki krize rağmen artış ve ithalattaki azalmanın cari açığın kapatılmasına da etken olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan daha da ötesi için ithal ettiğimiz ürünlerin ülkemizde üretilmesi gerektiğini söyledi.

İthal ettiklerimizi kendiniz üretmeliyiz

İhracatta AB’deki krize rağmen artış ve ithalattaki azalmanın cari açığın kapatılmasına da etken olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan daha da ötesi için ithal ettiğimiz ürünlerin ülkemizde üretilmesi gerektiğini söyledi.

08 Ekim 2012 Pazartesi 09:02
İthal ettiklerimizi  kendiniz üretmeliyiz  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ağustos ayında ihracatın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14.5 artarak 12 milyar 874 milyon olarak gerçekleştiğini belirterek, “Biz kısa mesafe koşucusu değiliz. Maraton koşucusuyuz. Biz yarını değil 12 yıl sonrasını hedefliyoruz” dedi.  Çağlayan, 2012 yılının ilk sekiz ayında ise ihracatın yüzde 12.8 artışla 100 milyar doları geçtiğini belirtti. Bakan Çağlayan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yılı Ağustos ayı Dış Ticaret istatistiklerini değerlendirdi. TİM verileri dahil edildiğinde, 1 Ocak -26 Eylül arası ihracatın yaklaşık 110 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden Çağlayan, son 12 aylık ihracatın ise 146 milyar 269 milyon Dolar olduğunu kaydetti. Çağlayan, 2012 yılı için öngörülen 148.5 milyar dolar Orta Vadeli Program (OVP) ihracat hedefine çok rahatlıkla ulaşmak için tüm güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Bakan Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü:  “İhracatımızın nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesi için 7 gün 24 saat çalışıyoruz. Ürettiğimiz mal ve hizmetlerin katma değerinin artırılması, yeni pazarlara, yeni müşterilere ulaşılması için uyguladığımız politikalar başarılı sonuçlar veriyor. Cari açığı kalıcı olarak aşağı çekmek için orta ve uzun vadede Türkiye’de üretim kapasitesini artırarak, ithal etmek zorunda kaldığımız bazı ürünleri kendi topraklarımızda üretmeye başlamamız gerekiyor. Biz Ekonomi Bakanlığı olarak GİTES ve yeni teşvik sistemimizle bunu amaçlıyoruz. Bu uzun soluklu bir yarış. Biz kısa mesafe koşucusu değiliz. Maraton koşucusuyuz. Biz yarını değil 12 yıl sonrasını hedefliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında yani 2023’te 500 milyar dolar mal, 150 milyar dolar hizmet ihracatı hedefimiz var. Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme, 2 trilyon dolar GSYİH’ya ve 25 bin dolar kişi başı gelire ulaşmayı hedefliyoruz. Bütün plan ve programımızı buna göre yapıyoruz.” Bakan Çağlayan, Ağustos ayında ithalatın yüzde 4.8 gerileyerek 18 milyar 736 milyon dolar olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, 2012 yılında sekiz aylık ithalatın yüzde 2.4 gerileme ile 156 milyar 648 milyon dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti. Çağlayan, “Ağustos ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı geçen sene 57.1 iken bu sene 68.7’e çıktı. Geçen sene Ağustos ayında 8 milyar 434 milyon dolar olan dış ticaret açığı, bu sene 5 milyar 862 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2012 yılının ilk sekiz ayında AB’nin ihracatımızdaki payı yüzde 38.2 oldu” dedi. Çağlayan; Güney ve Kuzey Amerika ile Afrika ve Ortadoğu’ya yönelik dış pazar çeşitlendirmesinin bunda önemli etken olduğunu söyledi.


Cari açıktaki iyileşmeye etkisi
Türkiye’de büyümenin lokomotifinin ihracat olmaya devam etiğine dikkat çeken Çağlayan, ihracatın büyüme üzerindeki etkisine değinerek, “Net ihracatın büyümeye katkısı ile yılın ilk yarısında ekonomimiz yüzde 3.1 büyüdü. Görünen o ki; 3 ve 4’ncü çeyrekte de net ihracatın büyümeye katkısı pozitif olacak. Yani 2012 yılında net ihracat sayesinde büyümüş olacağız” diye konuştu. 2011 yılı sonunda yüzde 10 olan cari açığın Gayri Safi Yurt içi Hasıla’ya (GSYİH) oranının 2012 yılının ilk yarısında yüzde 8’e indiğini söyleyen Çağlayan, “Yıl sonunda bu oranın yüzde 7.5 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Cari açıktaki bu iyileşmede aslan payı mal ve hizmet ihracatımızdaki artıştan kaynaklanıyor. İthalattaki gerilemenin bundaki payı çok düşük” dedi.

Son Güncelleme: 08.10.2012 09:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.