Bizim görevimiz esnafın yolunu açmak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'yi 2023 hedeflerine esnafla birlikte götüreceklerini belirterek, “Bizim görevimiz greyderlik. Biz hükümet olarak sizin önünüzdeki engelleri açacağız” dedi.

Bizim görevimiz esnafın yolunu açmak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'yi 2023 hedeflerine esnafla birlikte götüreceklerini belirterek, “Bizim görevimiz greyderlik. Biz hükümet olarak sizin önünüzdeki engelleri açacağız” dedi.

07 Aralık 2011 Çarşamba 10:43
Bizim görevimiz esnafın yolunu açmak
 Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'nin Şoförler ve Otomobilciler Odası'nda düzenlediği toplantıya katıldı. Çağlayan, yaptığı konuşmada herkesin hizmetinde olduklarını, başta esnaf olmak üzere sorunların çözümü için çalışacaklarını söyledi. Çağlayan, bugüne kadar Türkiye'nin dünya çapında elde ettiği başarıların son derece önemli olduğunu ifade ederek, “Ama bunlar bize yetmez. Bu ülkenin hak ettiği, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında olmaktır. Dünyanın her yerinde büyük ülkeler sıkıntılar çekilirken, inşallah biz ihracatımızda 135 milyar dolara ulaşarak bu yıl rekor kıracağız. Bu da bize yetmez. Bu yıl 770 milyar doların üzerinde bir milli gelire sahip olmayı hedefliyoruz ve

2023'te 500 milyar dolara ulaşmalıyız. Çağlayan, “Artık bulunduğumuz yerde duramayız. Hep ileriye gitmeliyiz. Ülkesine birlik ve beraberliğine sonuna kadar inanmış öyle güzel bir milletimiz var ki, Allah öylesine güzel esnaf ve müteşebbis vermiş ki, bu ülke yapmasın da kim yapsın? Elimizde imkanımız var, bu

imkanları en iyi şekilde kullanmalıyız” diye konuştu. Esnafın sıkıntılarını çok iyi bildiğini dile getiren Bakan Çağlayan, gelecek neslin daha iyi bir Türkiye bulması için gece gündüz koşturduklarını vurguladı. Esnafın sıkıntılarını aşması için çalıştıklarını ifade eden Çağlayan, özellikle bürokraside yaşanan sorunlara dikkat çekerek, “Bizim görevimiz greyderlik. Biz hükümet olarak sizin önünüzdeki engelleri açacağız ki, siz de otobanda bu engellere takılmadan gideceksiniz. Sizi bürokrasiye boğmayacağız, buna hakkımız yok. Benim esnafım, sanayicim, söylüyor; hayretlerle dinliyorum, 'şu kanunun şu fıkrası' diyor. Kanunu bu hale getiren bürokratlar utansın. Benim esnafımın ne işi var kanun fıkrasıyla. Esnafım işini yapacak, taksisini kullanacak. Onları bürokrasiyle uğraştırmayacaksın. Esnafın yapacağı iş ekmek üretmek, saç tıraş etmek. Başbakanın sözleri, bize verdiği talimatlar bunlar. 'Asla işadamını, tüccarı bürokrasiye boğmayın' diyor. Bürokrat topu sahada içinde gezdiriyorsa, 90 dakikayı dolduruyorum derse ben de ona kırmızı kartı gösteririm” diye konuştu. Türkiye'yi 2023 hedefine esnafla götüreceklerinin altını çizen Çağlayan, bu noktada da esnafın sorunlarını çözmek zorunda olduklarını belirtti. Çağlayan, “Bunun için sizlerin önünü açacağız. Esnaf kardeşimin önündeki engelleri kaldırmalıyız” dedi. Mersin esnafının dile getirdiği küçük sanayi siteleri ve pazar yerleri talepleri ile UKOME'de yer alma isteği gibi sorunlara da tek tek değinen Çağlayan, şunları

söyledi: “Küçük sanayi sitesi talebi, bizim işimiz. Sizler OSB’lerde küçük sanayi bölgelerinde işler yapın ki, modern şartlarda yaşayın mahalle aralarından çıkın” dedi.

AB’nin 19 ülkesinden daha iyi durumdayız

 

Esnafın dile getirdiği sorunların hepsini çözüme kavuşturmak için çalışmaya başlayacağını kaydeden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, esnafın haklı olduğu konularda her zaman yanında olacağını belirtti. Bugün bazı ülkeler nakavt olurken Türkiye'nin dimdik ayakta olmasını, “Biz milletin parasını kendi namusumuz, şerefimiz gibi kullandığımız için öyle” sözüyle aktaran Bakan Çağlayan, bugün krizde olan ülkelerin başının belasının, aynen Türkiye'nin 2001'deki durumu gibi borçlar olduğuna dikkat çekti. Çağlayan, “Biz sizlerden vergilere halel getirtmedik. Çünkü bizim borcumuz Avrupa ülkelerinin neredeyse yarısı kadar. Avrupa Birliği'nde 27 ülke var. Biz toplam kamu borçlarının milli gelire oranı açısında çoğundan daha iyi durumdayız, 19 ülkeyi geride bıraktık. Bütçe açıkları konusunda Avrupa'nın 20 ülkesinden çok daha iyi konumdayız. Sanayi odası başkanıyken bunları hayal bile edemezdim. Biz kalkacağız, bizi almamak için her türlü evirmeyi çevirmeyi yaptığı, iki yüzlü davranan AB'nin 19-20 ülkesinden daha iyi olacağız. Bu bize yetmez, daha ileri gideceğiz” ifadelerini kullandı. Türk bankacılık sektörünün dünyaya göre sermaye kapasitesi açısından 2 kat daha iyi durumda olduğunu aktaran Bakan Çağlayan, şöyle konuştu: “Görevde olduğumuz sürece onlara yanlış yaptırmadık, yaptırmayız. 10 sene önce batan bankalar niye artık batmıyor? O hovardalığı hatırlıyor musunuz? Hepinizin cebinden bin dolar çıktı, farkında değilsiniz” dedi.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.