ABD o anlaşmaya Türkiye’yi de katmalı

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşması imzalamaya hazırlanan ABD’nin o anlaşmaya Türkiye’yi de katması gerektiğini söyledi

ABD o anlaşmaya Türkiye’yi de katmalı

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşması imzalamaya hazırlanan ABD’nin o anlaşmaya Türkiye’yi de katması gerektiğini söyledi

28 Şubat 2013 Perşembe 08:56
ABD o anlaşmaya Türkiye’yi de katmalı
 

Kocaeli Sanayi Odası’nın aylık olağan meclis toplantısında Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticaret masaya yatırıldı. Toplantının konukları arasında ABD İstanbul Başkonsolosu Scott Kilner, Türk–Amerikan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Şerif Egeli, TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dudaroğlu, ABD Ticaret Ataşesi Türk İhracatçılar İçin Finansal Kredi Hizmetleri Sorumlusu Manoj Desai ve vize departman sorumlusu Rich Faillace yer aldı. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu uzun süredir gündemde yer edinen, ABD ile AB arasındaki serbest ticaret anlaşmasının Türkiye’nin de göz ardı edilmeden hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Binde 5’i Türkiye ile
ABD`nin 2012 yılı dünya ticaretinin 3,82 trilyon dolar olduğunu belirten Zeytinoğlu, “Maalesef ABD ve ülkemiz arasındaki ticaret hacmi bugüne kadar istenen düzeyde olmamıştır. 2012 yılında ABD`ye 5,6 milyar dolar ihracat yaparken, 14,1 milyar dolar ithalat yapmışız. ABD`yle toplam dış ticaretimiz 19.7 milyar dolar olmuştur. Bu rakam ABD`nin ticaret hacminin binde 5`i, yeterli değil. TUİK verilerine göre; 2000 ve 2012 yılları arasında Türkiye`nin toplam ihracatı yüzde 449 büyürken, ABD`ye olan ihracatımız sadece yüzde 79 düzeyinde büyümüştür” dedi.

Kocaeli açık değil fazla veriyor
Avrupa Birliği’nde son yıllardaki ekonomik daralmanın ardından ABD`ye olan ticaretimizin yeterli olmamakla birlikte ilerleme kaydettiğini belirten Zeytinoğlu, “Ülke genelinde, ABD dış ticaret açığı verdiğimiz ülkelerden biridir. İlimiz ise ABD`yle ticarette açık değil, fazla veriyor. İlimizden ABD’ye yapılan ihracat ise 763 milyon dolar, ABD’den ilimize yapılan ithalat ise 708 milyon dolardır” diye konuştu.

Anlamakta zorlanıyoruz
ABD`yle stratejik ortak olduğumuzu söylememize, 12 bin 500`ün üzerinde Türk öğrencinin ABD’de eğitim görmesine karşın ABD ile serbest ticaret anlaşmamız olmadığından yakınan Zeytinoğlu, “ABD’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelere baktığımızda, bunu anlamakta zorlanıyoruz” dedi. ABD’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelerin Avustralya, Bahreyn, Şili, Kolombiya, İsrail, Ürdün, Fas, Peru, Umman, Singapur, Güney Kore, Panama olduğunu hatırlatan Zeytinoğlu şöyle devam etti:

ABD’ye düşen 75 milyar dolar
“2011`de ülkemiz yüzde 8,5 büyüdü. Suriye ve İran olumsuzluklarına rağmen 2012`de yüzde 2,5 büyüdü. Ülkemizin kalkınması bu ülkelerle olan ticaretimizin güçlenmesiyle mümkün olacaktır. Yakın zamanda, AB`yle imzalanacak serbest ticaret anlaşmasında, ülkemizi de bu anlaşmaya dahil etmenizi stratejik ortağımızdan istiyoruz. Malumunuz ülkemizin 2023 yılı ihracat hedefi 500 milyar dolardır. Bu ticaret hacminde ABD`ye düşen 75 milyar dolar ihracat, 75 milyar dolar ithalat olmalıdır diye düşünüyoruz. Gelin bu hedefe ulaşmada, Kocaeli işbirliğinin başladığı nokta olsun.”

Kilner: ABD’deki Türk 
yatırımcılar artmalı
ABD Başkonsolosu Scott Kilner, 8 yıldır Türkiye`de bulunduğunu, bundan çok mutlu ve gururlu olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında şöyle dedi: “Türkiye 1980`li yıllarda çok karanlık günler yaşamıştı. Türkiye`ye daha sonra tekrar geldiğimde olumlu yönde büyük değişimler görmek beni sevindirdi” dedi. 17 Ağustos 1999 depremini ABD’den takip ettiğini belirten Kilner, Kocaeli’nin bu büyük acı ve drama rağmen yeniden toparlanmasının, karakteristik yapısının güçlülüğünden kaynaklandığını söyledi. ABD Başkanı Obama’nın Türkiye ziyaretinde, “Türkiye ile dengeli ekonomi ve ticari ilişkilere sahip olmamız gerekir” deyişini hatırlatıp Başkan Zeytinoğlu’nun temennilerine katıldığını belirten Kilner, “Türkiye`nin serbest ticaret anlaşmasına dahil olması kararını Washington verecektir. Bu konu ileride belli olacaktır. ABD`de Türk yatırımcılarının arttığını görmek istiyoruz. Varolan yatırımların da daha iyi konumlara gelmeleri gerektiğini biliyoruz” dedi.

11’ncisi Kocaeli’nde yapıldı
Türk-Amerikan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Şerif Egeli de konuşmasında ABD-Anadolu Köprüleri toplantısının 11.`sini Kocaeli`de gerçekleştirdiklerini vurgulayarak; “2023 hedefi için büyük ABD pazarını kullanmak şarttır” diye konuştu. TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dudaroğlu da, TAYSAD`ın bugün 310 üyeye sahip olduğunu açıkladı. Dudaroğlu, TAYSAD`ın yıllık ciro`sunun 17.5 milyar dolar, ihracatının ise 6 milyar doları bulduğunu kaydederek; “100 bin çalışanın bulunduğu TAYSAD üyeleri 2011 yılında ABD`ye 727.2 milyon dolar otomotiv ihracatı gerçekleştirmiştir. 2012 yılında ise bu 852.6 milyon doları bulmuştur” dedi. Dudaroğlu genel müdürlüğünü yaptığı Eku Fren Kampanaları’nın ABD’ye yaptığı ihracattaki deneyimlerini de aktardı. 
Son Güncelleme: 28.02.2013 08:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.