Suriye’ye ihracatımız yüzde 10 geriledi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ekim ve kasım ayındaki ihracatın geçen döneme göre düşüş gösterdiğini belirterek, “Bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımızdaki yıllık düşüş yüzde 10 olarak gerçekleşmiştir” dedi.

Suriye’ye ihracatımız yüzde 10 geriledi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ekim ve kasım ayındaki ihracatın geçen döneme göre düşüş gösterdiğini belirterek, “Bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımızdaki yıllık düşüş yüzde 10 olarak gerçekleşmiştir” dedi.

27 Kasım 2011 Pazar 10:13
Suriye’ye ihracatımız  yüzde 10 geriledi
 

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu yılın 9 ayında Türkiye’nin Suriye’ye ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 artış gösterirken, ekim ve kasım ayındaki ihracatın geçen döneme göre düşüş gösterdiğini belirterek, "Bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımızdaki yıllık düşüş yüzde 10 olarak gerçekleşmiştir" dedi. Çağlayan, TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde Suriye’deki mevcut durumu değerlendirmek ve önümüzdeki döneme ilişkin öngörüleri paylaşmak amacıyla ilgili bakanlık ve sektör temsilcileri ile Suriye’de iş yapan iş adamlarının katılımıyla ‘Suriye’ konulu toplantı yaptı.

 

SURİYE DIŞ TİCARETİMİZDE ÖNEMLİ PAYA SAHİP

 

Toplantının açılışında konuşan Çağlayan, yeni konjonktürde Suriye ile olan ekonomik ilişkilerin yeni bir perspektifle ele alınması lüzumunun ortaya çıktığını ve bu toplantıda da ilgili tüm kurumların görüşlerini dinleyeceklerini söyledi. Çağlayan, Türkiye’nin Suriye ile son dönemde artış gösteren ekonomik ilişkilerini gözden geçireceklerini ve bugün karşılıklı ticaretin yanı sıra yatırımlar, müteahhitlik ve lojistik sektörüne ilişkin mevcut durum ile muhtemel senaryoları ve sonuçlarını değerlendireceklerini dile getirdi. Çağlayan, Türkiye’nin en uzun kara sınırını paylaştığı ülkenin Suriye olduğunu ve Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

SURİYE’DE EN BÜYÜK YATIRIMINI OLAN TÜRKİYE’DİR

 

“Suriye ile ticari ve ekonomik ilişkiler özellikle serbest ticaret anlaşmasının 2007 yılında yürürlüğe girmesiyle önemli bir boyut kazandı. 2002 yılında 267 milyon dolar olan Suriye’ye ihracatımız 2010 yılında yaklaşık 7 kat artarak 1 milyar 857 milyon dolar seviyesine ulaştı. Şu anda Türkiye, Suriye ile önemli iki dış ticaret ortağı pozisyonunda. Aramızdaki ekonomik ortaklık anlaşması kapalı Suriye ekonomisini dünyaya açan en önemli araç özelliğini taşımıştır. Suriye’nin geçtiğimiz aylarda getirdiği ithalat yasağının kaldırılmasında ülkemizin göstermiş olduğu kararlı tutumun en büyük destekçisi Suriye iş çevresi olmuştur. Suriye’deki en büyük yatırımı olan ülke Türkiye’dir. Bu yatırımlar Suriye ekonomisinin kalkınmasına ciddi manada hizmet etmektedir.”

 

TÜRKİYE SURİYE EKONOMİSİNİN ŞAH DAMARIDIR

 

“Suriye pazarında yapılan üretimin yanında bu yatırımlar Suriye için önemli bir istihdam kaynağı teşkil etmektedir” diyen Çağlayan, “Ülkemiz firmalarının Suriye’deki yatırımlarda istihdam ettikleri Suriyeli sayısı 5 binin üzerindedir. Firmalarımız Suriye’de gıda, tekstil, turizm, ve akaryakıt ürünleri dahil olmak üzere her sektörde bir refah alanı oluşturmuştur. Türkiye, Suriye’nin içinde yer almak istediği müreffeh ve refah düzeyine ulaşmak için tek çıkış kapısıdır. Ve bu kapının kapanması Suriye’yi çok daha fazla yalnızlaştıracaktır. Kısaca Türkiye, Suriye ekonomisinin şah damarıdır ve alternatifi olmayan bu ilişkiden vazgeçilmesi de düşünülemez.”

 

 

SURİYE’YE İHRACATTA GERİLEME

 

“Gelecekte Türk iş adamlarının en etkili şekilde yer alacaklarına hiç bir endişemiz yok” diyen Çağlayan, bir taraftan da mevcut durumu gerçekleriyle yakından takip ettiklerini söyledi. Çağlayan, bu yılın 9 ayında ihracatta henüz önemli kayıplar yaşanmadığını, ancak ekim ve kasım ayındaki sevkiyatların firmaların Suriye’deki riski göz önüne alarak ihtiyatlı davranmaya başladıklarını gösterdiğini söyledi. Bu yılın ilk 9 ayında Suriye’ye ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 artış gösterirken, ekim ve kasım ayındaki ihracatın geçen döneme göre düşüş gösterdiğini dile getiren Çağlayan, “Bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımızdaki yıllık düşüş yüzde 10 olarak gerçekleşmiştir. Şu açıktır ki Suriye’de aktif yatırım yapan 30 firmamız, 10 müteahhitlik firmamız ve 50 bin dolar üzerinde ihracat gerçekleştiren 3 bin kadar firmamız Suriye’deki mevcut durumun en önemli tarafları arasındadır” dedi.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.