İhracatta rekora koşuyoruz

Kasım ayında ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.9 artarak 10 milyar 758 milyon dolara ulaştığını belirten Çağlayan, “Bu gelişmeler, ihracatta yeni bir rekor kıracağımıza adım adım ilerlediğimizi göstermektedir” dedi.

İhracatta rekora koşuyoruz

Kasım ayında ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.9 artarak 10 milyar 758 milyon dolara ulaştığını belirten Çağlayan, “Bu gelişmeler, ihracatta yeni bir rekor kıracağımıza adım adım ilerlediğimizi göstermektedir” dedi.

15 Aralık 2011 Perşembe 10:57
İhracatta rekora koşuyoruz


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kasım ayı ihracatçı birlikleri kayıt rakamlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. İhracatçı birlikleri kayıt rakamlarına göre Kasım ayında ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.9 artarak 10 milyar 758 milyon dolara ulaştığını belirten Çağlayan, Kasım ayı ihracatının, 2007 yılı Kasım ayından sonra Kasım ayları içinde ulaşılan en yüksek ihracat rakamı olduğunu vurguladı. 11 aylık dönemde ihracatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.7 oranında artarak 122 milyar 156 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini kaydeden Çağlayan, dünyada küresel ölçekte sorunların devam ettiği ve beklentilerin olumsuz bir seyir izlediği dönemde ihracatta yaşanan bu artışın önemli olduğunu bildirdi. Çağlayan şunları kaydetti:

İHRACATIMIZDA YÜZDE 19.7 ARTIŞ OLDU

“Bu gelişmeler, ihracatta yeni bir rekor kıracağımıza adım adım ilerlediğimizi göstermektedir. 11 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımızda yüzde 19.7 artış yaşanmıştır. Gerçekleşen 20.763 milyon dolarlık ihracat artışının 9 milyar 766 milyon doları AB ülkelerinden (yüzde 47'si) 3 milyar 592 milyon doları Ortadoğu ülkelerinden (yüzde 17.3'ü) 3 milyar 237 milyon doları BDT ülkelerinden (yüzde 5.6'sı) gelmektedir. Son 12 aylık ihracatımız 133 milyar 978 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir ki, bu rakam ihracatta en yüksek rakama ulaştığımız 2008 yılı ihracat rakamından yüksektir. Orta vadeli programda hedef olarak belirlenen 134.8 milyar dolar rakamını geçebilmek için Aralık ayının 27 iş gününde ortalama günlük 469 milyon dolar ihracat yapılması gerekiyor. 11 aylık ihracat performansımız bu hedefi rahatlıkla yakalayacağımızı göstermektedir.”

SANAYİ ÜRÜNLERİ YÜZDE 21 ARTIŞ GÖSTERDİ

Çağlayan, ihracatımızın yüzde 84'ünü oluşturan sanayi ürünlerinin 2011 yılının 11 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 civarında artış gösterdiğini söyledi. Sanayi ürünleri ihracatındaki bu artış oranının üretim ve istihdam açısından önem arz ettiğini belirten Çağlayan, “Türkiye'nin önemli istihdam deposu olan otomotiv sektörümüz 11 ayda 18.6 milyar dolar, hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz 14.8 milyar dolar, demir çelik sektörümüz 13.9 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Üç sektörümüzün 11 aylık ihracatı 47 milyar doları aşmıştır. 3 sektörümüzün gerçekleştirdiği ihracat 2003 yılı ihracatımızın tamamından fazladır” dedi. Kasım ayında 217 ülke/gümrük bölgesine ihracat gerçekleştirildiğini dile getiren Çağlayan şöyle devam etti: “11 aylık dönemde ise 244 ülke/gümrük bölgesine ihracat gerçekleştirilmiş olup, ülke grupları içinde en yüksek artış yüzde 43.1 oranıyla 'Diğer Amerika Ülkeleri' grubuna olmuştur. Bu ülkelere yapılan ihracat 2 milyar 152 milyon dolar olmuştur. Oransal artışta bu ülke grubunu yüzde 36.1 ile Okyanusya ve yüzde 32.2 ile BDT ülkeleri izlemektedir.


İHRACATÇILARIMIZ YENİ BİR İHRACAT REKORU KIRACAK

“2011 yılının 11 ayı ihracatımızın ortalama yüzde 20 civarında artış göstermesi, küresel kriz ve Avrupa'da yaşanan gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerinde yoluna devam ettiğini göstermektedir” diyen Çağlayan, “Dünyada küresel ölçekte sorunların devam ettiği bir ortamda, beklentilerin olumsuz bir seyir izlediği dönemde ihracatımız da yaşanan bu artış önemlidir. İhracatçılarımız, gerek Avrupa Birliği'nde, gerek Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan olumsuzluklara rağmen, pazarlarını çeşitlendirmişler, bulundukları pazarlardaki konumlarını güçlendirerek, bu ülkelerden gelebilecek olumsuzlukları bertaraf etmeyi başarmışlardır. İnanıyorum ki, ihracatçılarımız orta vadeli program hedefi olan 134.8 milyar dolar ihracatı gerçekleştirerek yeni bir ihracat rekoru kıracaklardır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.