Faiz lobisi emellerine ulaşamadı

Merkez Bankası’nın almış olduğu tedbirler ile faiz lobisinin emellerine ulaşamadığını söyleyen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Faizlerin yükselmesi Türkiye’ye yeni bedeller verecekti ve bu konuda piyasalar öyle veya böyle etkilenecekti” dedi.

Faiz lobisi emellerine ulaşamadı

Merkez Bankası’nın almış olduğu tedbirler ile faiz lobisinin emellerine ulaşamadığını söyleyen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Faizlerin yükselmesi Türkiye’ye yeni bedeller verecekti ve bu konuda piyasalar öyle veya böyle etkilenecekti” dedi.

19 Kasım 2011 Cumartesi 10:00
Faiz lobisi emellerine ulaşamadı


İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen “Dünya Ticaret Köprüsü 2011” programının açılış törenine katılan Bakan Çağlayan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çağlayan, Merkez Bankası'nın açıkladığı eylem planının sorulması üzerine, Merkez Bankası'nın yıllardır özlemi duyulan bir yapıya dönüştüğünü ve proaktif bir davranışı benimsediğini söyledi. Merkez Bankası'nın meselelerin peşinden koşan değil, önünden koşan bir yapıya dönüştüğünü ifade eden Çağlayan şunları söyledi:

MERKEZ BANKASI EYLEM PLANI ÖNEMLİ

“Gerek Türkiye, gerekse dünya ekonomisi, gelişmeleri anında izleyip, ona göre zamanında alınması gereken tedbirleri alıyor. Gönül isterdi ki Merkez Bankası'nın bu anlayışının değişmesi için başkanın değişmesi beklenmeseydi. Keşke geçmiş dönemlerde, bunlar alınsaydı bugün Türkiye’de böylesine yüksek dış ticaret açığı yaşamasaydı, cari açık bu kadar konuşulur hale gelmeseydi. Ama her ne olursa olsun Avrupa'da bugün ciddi sıkıntılar var ve dünyadaki paranın da hareket ettiği bir yön var. Böyle bir ortamda Türkiye özellikle provoke edilebilecek gerek faiz, gerek kur konusundaki provokasyonları ve bunların ekonomiye verebileceği tahribatı önlemek adına Merkez Bankası bugün açıklamış olduğu eylem planının önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.”

BAŞARILI BİR ANLAYIŞ DEĞİŞİKLİĞİ

 Merkez Bankası burada kararlı bir şekilde şunu ortaya koymuştur; evet fiyat istikrarı son derece önemli. Bu konuda hükümetimiz başından beri buna önem vermiş ve bugün hepimizin gördüğü gibi bu krize rağmen, bu büyüme rakamlarına rağmen Türkiye'de enflasyon tek haneli ve sürdürülebilir hale gelmiştir. Böyle bir ortamda geçmişte ben de sadece fiyat istikrarı değil, Merkez Bankası'nın finansal istikrarı da gözetecek bir yapıda olmasını her fırsatta ifade ederdim” diye konuştu. Çağlayan, Merkez Bankası'nın yeni yönetiminin bir taraftan fiyat istikrarı, diğer taraftan da finansal istikrar konusunda her türlü adımı atacaklarını ifade ettiklerini belirterek, bunun son derece başarılı ve önemli bir anlayış değişikliği olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE'DE CİDDİ SPEKÜLATİF ATAKLAR OLDU

Merkez Bankası ve BDDK'nın regülatör birer kuruluş olduklarını ifade eden Çağlayan, “Bunların görevleri bağımsız bir şekilde ekonomiyle ilgili gerek gerçekleşen, gerek olabilecek şeyleri zamanında öngörerek bununla ilgili tedbirleri almaktır. Bu nokta ilgili geçtiğimiz günlerde Türkiye'de ciddi spekülatif ataklar oldu. Bunun ortak gayesi Türkiye'de Merkez Bankası'nı bu yolla sıkıştırarak faizleri yükseltmesini sağlamak gibi bir düşünceydi. Çünkü faizlerin daha fazla yükselmesi ve daha fazla kazanç elde etmek isteyenlerin bir oyunuydu. Ama bu konuda gerek BDDK'nın, gerekse Merkez Bankası'nın almış olduğu tedbirler ve hükümetimizin siyasi istikrarı ve ekonomik istikrarı sağlamış olmasından dolayı faiz lobisi bu emellerine ulaşamadı. Faizlerin yükselmesi Türkiye'ye yeni bedeller verecekti ve bu konuda piyasalar öyle veya böyle etkilenecekti” dedi.

Merkez Bankası önemli bir plan açıkladı

Merkez Bankası'nın dövizde, kurda ve faizde bir istikrarın sağlanması noktasında önemli bir eylem planı açıkladığını anlatan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, şöyle devam etti: “Merkez Bankası bu yolla Türkiye'nin özellikle faiz politikasında ve döviz politikasında başıboş olmadığını, bu konuda Merkez Bankası kendi sorumluluk alanı içerisinde yapması gerekenleri yapan bir kuruluş olduğunu ve her zaman bu tedbirleri almaktan en ufak şekilde geri adım atmayacağını ortaya koymuştur. Yani kurların spekülatif olarak yükselmesi, Türk Lirası'nın hep aşırı değer kazanmasından şikayet edildi, bugün de aşırı değer kaybetmesinden yapılan şikayetleri bir yerde regüle edecek, ihracatçının rekabetçi kur diye ifade etmiş olduğu aralıklı bir sistem oluşmasını sağlayacak. Zaten kur sistemimiz dalgalı bir kur rejimidir.”

Türkiye'nin büyüme performansı son derece güçlü

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bir basın mensubunun, “Merkez Bankası, açıkladığı eylem planında enflasyon tahminini yılsonu için 6,9’dan, 8,3’e çıkardı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine de, “Orta vadeli programı yeni açıkladık. Ama dünya ekonomisi her gün önemli değişkenlerle karşı karşıya. Özellikle Avrupa ekonomisinde her gün yeni yeni değişkenler ortaya çıkıyor. Böyle bir ortamda Türkiye'nin büyüme performansı son derece güçlü ve ortada. Orta vadeli programda hükümetimizin özellikle açıklamış olduğu hedefler çerçevesinde tabii ki hareket etmeye devam edeceğiz. Ama bunun enflasyon üzerinde bir baskı yaratması, enflasyonu artırıcı bir etki haline gelmesi de Merkez Bankası bu konuda alacağı tedbirleri ifade ediyor. Ama önemli olan enflasyonun tek haneye gelmiş olması ve bunun sürdürülebilir bir aralıkta, bir bantta olmasıdır. Tabi bu günler dünya ekonomisinin normal günleri değil. Bu günler dünya ekonomisi açısından önemli, özel günlerin olduğu dönemledir. Böyle zamanlarda mutlaka değişkenlikler ve dünya ekonomisinde yaşananlar, para ve sermaye hareketleri, bunların her biri ister istemez ülke ekonomilerini bir yerde etkileyecektir. Türkiye'de son derece global bir oyuncu. Serbest piyasa kuralı ve ekonomisiyle ilgili her türlü tedbiri alan ve bu konuda iyi bir oyuncu olan bir aktördür. Alınan tedbirlerin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.