Bildiğiniz üzere ekonomik hayat, gelecekte önceden kestirilmesi güç bazı belirsizlikleri barındırır. Bu belirsizliklerin leyhte veya aleyhteki sonuçlarına kısaca risk denilmektedir. Girişimciler doğası itibariyle girişimlerindeki riskleri hesaplayarak üstlenmekten çekinmeyen kimselerdir. Ayrıca güven ve istikrar ortamı riskleri azaltarak hatta daha kolay hesaplanabilir hale dönüştürerek girişimciler için uygun ekosistemin oluşmasında büyük önem taşır. Nitekim ülkemizde son 15 yılda yakalanan siyasi ve ekonomik istikrar, girişimcilerimizin sağlıklı gelişmelerine imkân sağlayan koşulları oluşturmuş ve bu durumun doğal bir sonucu olarak girişimcilerimizin sayılarında kayda değer bir artış sağlanmıştır. Günümüzde, teknolojinin çok hızlı geliştiği ve her günün sabahında farklı ürünlere dönüştüğü dijital bir çağ yaşıyoruz. Özellikle imalat sanayiini doğrudan etkileyen bu dijital ve teknolojik dönüşüm sürecine 4. Sanayi Devrimi ismini verdik. 4. Sanayi Devrimiyle birlikte, tabiri caizse yolun başındaki genç girişimcilerimizden tutun da, kurumsallaşmasını tamamlamış dünya çapında yatırım yapan uluslararası firmalarımıza kadar her kesim için risklerin ve fırsatların oluştuğu olağanüstü bir döneme giriyoruz. Hatta bu dönemde genç girişimcilerimizin hızlı pozisyon alabilme kabiliyetleriyle risklerin fırsata çevrilmesi noktasında kurumsal firmalarımızdan bir adım daha önde olduklarını düşünüyorum.

Ülkemiz her zaman, bölgesinde güçlü, üreten, ürettiği teknoloji ve bilgi ile yön tayin eden bir ülke olmuştur. Gelecekte de bu iddiamızı devam ettirecek hatta global ölçeğe taşıyacak; genç, teknolojiyi içselleştirmiş ve büyüyen bir iş gücü potansiyeline sahibiz. Bu potansiyelimizi kullanarak şimdiden hayatımıza hızla giren ve imalat sanayiinde üretim yöntemlerimizi değiştirmeye başlayan; büyük veri, robotik ve sensör teknolojileri, nesnelerin interneti ve 3 boyutlu yazıcılar teknolojileri yerli imkanlarla üretmeyi ve tüm sektörlerimize bu teknolojileri entegre etmeyi amaçlıyoruz. Bunun için konuyu bütüncül bir yaklaşımla hem stratejik hem de operasyonel yönleriyle değerlendiriyoruz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak ilgili tüm tarafları harekete geçirmek ve farklı bakış açılarıyla ortak bir sinerji oluşturmak üzere; Bakanlığımız koordinatörlüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye İhrcatçılar Meclisi, Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği, Uluslararası Yatırımcılar Derneği ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı gibi kuruluşların görev aldığı “Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu”nu oluşturduk. Bu platform ülkemizin 4. Sanayi Devrimine yönelik atılması gereken her adımın masaya yatırıldığı ve tartışıldığı bir oluşum olacaktır. Bunun yanı sıra dijital dönüşüme katkı sağlayacak insan kaynağımızın yetiştirilmesinden, mesleki eğitimimizin revize edilmesine, teşvik sistemimizdeki yeniliklerden, mevzuat düzenlemelerimize kadar tüm süreci sağlıklı bir şekilde yönetmek için stratejilerimizi hayata geçiriyoruz. Yeni dünya düzeninde ve rekabet piyasasında bir ürünün yaşam döngüsünün bütün aşamaları bilgi ve iletişim teknolojileriyle şekillenecektir.

Bakanlık olarak girişimcilerimizin özellikle bu konulardaki girişimlerini desteklemek ve bu alanlarda fırsatlar sunmak amacıyla hali hazırda faaliyet gösteren teknoparklarımızdan,  bir ihtisas Teknoparkı olarak ayrışan Muallimköy TGB’yi diğer adıyla Bilişim Vadisini, ilk etabının tamamlanmasıyla, hayata geçirdik. Toplam 5 etaptan oluşan, hem saha büyüklüğü ve sunduğu olanaklar bakımından hem de ülke sanayimize etkisi bakımından devasa olarak nitelendirdiğimiz bu projeyle, girişimcilerimize; girişimlerini olgunlaştırma, ulusal ve uluslararası yatırım ağlarına dahil olma, organizasyonlarını ve operasyonlarını dünya çapında rekabete hazır hale dönüştürme imkanları sunarak başarı hikayeleri yazabilmelerini hedefliyoruz. Tüm bu alanlarda yapılacak her girişimi, atılacak her adımı değerli addetmeli ve gelişimi için teşvik edici olmak durumundayız. Zira bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik sağlıklı bir girişimci ekosistemi oluşturmak, hem ülke menfaatlerimiz için hem de çağın bir gerekliliği olarak elzemdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.