GIDA SANAYİNDE LİDER BÖLGE

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Onur Adıyaman, önemli taşıma koridorları üzerinde yer alan bölgede özellikle gıda sektörünün oldukça gelişmiş olduğunu söyledi.

GIDA SANAYİNDE LİDER BÖLGE

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Onur Adıyaman, önemli taşıma koridorları üzerinde yer alan bölgede özellikle gıda sektörünün oldukça gelişmiş olduğunu söyledi.

26 Ocak 2022 Çarşamba 08:56
GIDA SANAYİNDE LİDER BÖLGE

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerinden oluşan Doğu Karadeniz Bölgesi, giderek gelişen sanayisiyle ülke ekonomisindeki yerini sağlamlaştırıyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde gıda sektöründe küme özellikleri görülürken, gemi inşa ve hazır giyim sektörleri de kümelenme çalışmalarına uygun özellikler gösteriyor. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Onur Adıyaman, bölgede sanayi alanında gıda ve içecek imalatı dışında hazır giyim sektörü rekabet potansiyeli gösterdiğini söyledi. Teşvikler ve lojistik avantajları Ordu ve Giresun’da hazır giyim sanayinin rekabetçiliğini yükselttiğini anlatan Adıyaman, “Bunun yanı sıra, gemi inşa sanayi, kuyumculuk ve silah sanayi bölgede mevcut bilgi birikimi ve üretim geleneğine sahip olması; AR-GE ve teknolojik kapasite geliştirme müdahaleleriyle ön plana çıkabilecek potansiyel sektörlerdir” dedi.

ÖNEMLİ TAŞIMA KORİDORLARI ÜZERİNDE

Bölgenin uluslararası ticaret ve taşıma koridorları üzerinde olması, serbest bölgelerin varlığı ve gelişmiş gıda sektörü, çok modlu taşımacılık imkânlarının varlığı ve karayolu taşımacılık firmalarının çokluğu ile ön plana çıktığını dile getiren Adıyaman, erişilebilirlik durumunun ulusal ulaştırma hedeflerini destekleyici nitelikte olduğunu kaydetti. Adıyaman, bölgenin kamu yatırımları ile gelişimini nispeten hızlandıracağını ve özellikle doğu-batı yönlü taşımacılıkta önemli bir merkez olabileceğini söyledi.

ENERJİDE YÜKSEK POTANSİYEL

Genel Sekreter Adıyaman, bölgenin mevcut hidrolik ve termik enerji kaynaklarına ek olarak biyokütle ve rüzgâr enerjileri üretimi için de kayda değer bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti. Biyokütle enerjisinin değerlendirilmesi hususunda, bölgede üretim tabanı güçlü olan fındık ve çay artıkları ile pelet üretimi ve kızılağaç gibi bölgede hızlı yetişmesi mümkün olan ağaç türleri ile oluşturulacak enerji ormanlarının TR90 Bölgesi için potansiyel yerel enerji kaynakları olduğunu belirten Adıyaman, Ordu’nun da yüksek seviyede kullanılabilir rüzgâr enerjisi potansiyeli taşıdığını ifade etti.

YÜKSEK İHRACAT POTANSİYELİ

Adıyaman, imalatta katma değeri yükseltme veya katma değeri yüksek alanlara yönelme, başarılı yönetim, yüksek ürün kalitesinin sağlanması, korunması ve markalaşabilecek yöresel ürünlerin üretiminde uzmanlaşmanın, bölge imalat sanayinin gelişimi için öncelik verilmesi gereken temel alanlar olduğunu söyledi. Türkiye’nin en önemli tarımsal gelir kaynaklarından olan fındık ve çayın bölgede yetiştirilip işlenmesine yönelik sanayinin bölge içinde olmasının önemine değinen Adıyaman, bakır cevheri gibi yine ülke ve bölge ihracatında önemli bir yere sahip olan madenlerin varlığının, TR90 Bölgesi’nin ulusal ve uluslararası piyasada daha fazla söz sahibi olabilecek bir ihracat potansiyeli taşıdığını gösterdiğini vurguladı.

6 ÖNCELİKLİ SEKTÖR

Bölgedeki OSB’ler ve teknoparklar hakkında bilgi veren Adıyaman, Trabzon’da 3’ü aktif 1’i yapım aşamasında 4 OSB bulunduğunu kaydetti. 167 işletmede 6 bin 300 çalışanı bulunan bu OSB’lerde yıllık 550 milyon dolar ihracat yapıldığını anlatan Adıyaman, Trabzon’da 2 bin 219 işletmenin faaliyet gösterdiği ve 4 bin 346 kişilik istihdama sahip 13 küçük sanayi sitesi bulunduğu bilgisini verdi. Adıyaman, “İhracatın, katma değer ve yenilikçiliğin artırılması için oluşturulan özel teşvikli alanlar olan Trabzon Serbest Bölgesi ve Trabzon Teknokent de faaliyette. TR90 Bölgesi Kümelenme Stratejisi ve Eylem Planı çalışmasına göre ‘Fındığa Dayalı Ürünler’, ‘Çay’, ‘Gemi İnşa’, ‘Mobilya’, ‘Su Ürünleri’ ve ‘Kuyumculuk’, sektörleri Trabzon için kümelenmede öncelikli sektörler olarak belirlendi. Bu sektörlere yönelik bölgesel kümelenme faaliyetlerinin etkisinden faydalanmak amacı ile söz konusu sektörler de Trabzon için kümelenmede öncelikli sektörler arasına alındı” dedi.

 

SANAYİ YATIRIMLARINI ŞEKİLLENDİRİYOR

DOKA Genel Sekreteri Adıyaman, Artvin'de özel sektörden ziyade kamunun özellikle orman ürünleri, bakır madeni ve çay gibi ham madde kaynaklarını değerlendirmeye yönelik gerçekleştirdiği yatırımların gelişmiş olduğunu ifade etti. Ekonomisinin ağırlıklı olarak tarıma, özellikle de fındığa dayalı olmasına bağlı olarak, Giresun’da sanayi yatırımlarının çoğunun, fındık işleme ve fındık mamulleri üretimi üzerinde yoğunlaştığını dile getiren Adıyaman, “Giresun için fındık kırma, kavurma gibi temel prosesleri gerçekleştirerek ürünü piyasaya sunan firmaların oluşturduğu ‘Fındık Sektörü’ ile fındık kreması, fındık ezmesi, çikolata gibi fındığın yoğun olarak kullanıldığı ürünleri üreten firmaların oluşturduğu ‘Fındığa Dayalı Ürünler Sektörü’ kümelenmede öncelikli sektörler olarak belirlendi” şeklinde konuştu.

SANAYİ TESİSLERİ ÇOĞALIYOR

Gümüşhane’de çeşitli teşvik unsurlarının katkısıyla, sanayi tesisi sayısında artış görüldüğünü belirten Adıyaman, kentteki başlıca sanayi kollarının gıda ürünleri imalatı, madencilik ve taş ocakçılığı, metal cevherleri madenciliği, diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, ağaç ve ağaç ürünleri, mobilya imalatı olduğunu söyledi. Adıyaman, sanayi işletmelerinin sektörel dağılımına göre pestil ve köme üretimi ağırlıklı gıda sanayi ile mermer ve taş ocakları işletmeciliğinin toplam yüzde 50’lik payla önde gelen sektörler olduğu ilde, sanayi alanında genel olarak henüz gelişmekte olan bir görüntü sergilendiğine dikkat çekti.

155 ÇAY FABRİKASI

Onur Adıyaman, Ordu’da tarım sektörünün büyük ölçüde fındık üretimine dayalı olmasına bağlı olarak gıda sanayi yatırımlarının çoğunun fındık kırma, işleme ve fındık mamulleri üretimine yönelik olduğunu dile getirdi. Bölgenin en önemli imalat sanayi olan çay fabrikalarının ise Rize’de olduğunu anlatan Adıyaman, “33 adeti ÇAYKUR’a ait olmak üzere toplamda 155 çay fabrikası bulunuyor. Çay fabrika ve atölyelerinin dışında bu fabrikaların yedek parçasını üreten, bakım ve onarımını yapan işletmeler, çay paketleme ve ambalaj fabrikaları da ilin imalat sanayinde önemli bir yer tutuyor” dedi.

“MOTİVASYONUMUZ ARTIYOR”

Adıyaman, illerin gelişme öncelikleri düşünüldüğünde bölge içerisindeki illerin her birinin refah düzeyinin ve bölgesel gelişme sürecine katkısının yükseltilmesi bakımından uygulanması gereken politikaların farklılık gösterdiğini belirtti. Ajans olarak bölge kalkınması üzerine turizm, imalat sanayi, su ürünleri, sosyal ve kırsal kalkınma alanlarında kısa sürede birçok başarıya imza atmış olmanın onurunu yaşadıklarını aktaran Adıyaman, “Tüm bu olumlu çıktılar bizi daha güzel, daha müreffeh, daha yaşanabilir ve güçlü bir ekonomiye sahip Doğu Karadeniz’e ulaşabilmek adına motivasyonumuzu artırıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak, 2023-2053-2071 vizyonlarına ulaşabilmek için her gün bir adım daha ilerisini planlayarak azimle faaliyetlerimize devam edeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.