BURSA DİKOSAB’DAN BÜYÜME HAMLESİ

2021 yılını büyümeyle kapatan Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB (BURSA DİKOSAB), günlük deri basım kapasitesini 500 tona yükseltmeyi hedefliyor. Bölge, yeni genişleme alanıyla birlikte 355 hektar genişliğe sahip olacak. Atık su arıtma tesisini büyütecek olan DİKOSAB, güneş enerjisi santrali (GES) kurmayı da amaçlıyor.

BURSA DİKOSAB’DAN BÜYÜME HAMLESİ

2021 yılını büyümeyle kapatan Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB (BURSA DİKOSAB), günlük deri basım kapasitesini 500 tona yükseltmeyi hedefliyor. Bölge, yeni genişleme alanıyla birlikte 355 hektar genişliğe sahip olacak. Atık su arıtma tesisini büyütecek olan DİKOSAB, güneş enerjisi santrali (GES) kurmayı da amaçlıyor.

22 Ocak 2022 Cumartesi 12:45
BURSA DİKOSAB’DAN BÜYÜME HAMLESİ

Alanında Türkiye’nin önde gelen sanayi bölgelerinden biri olan Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB (BURSA DİKOSAB), başlattığı büyüme hamlesini 2022’de de sürdürecek. Sağladığı avantajlarla, her geçen gün daha çok firmayı bünyesine katmayı başaran BURSA DİKOSAB, fabrika sayısını 91’e çıkarttı. Aynı zamanda OSB’nin 15 inşaat halinde fabrikasının da 2022 yılında üretime geçmesi planlanıyor. 177 hektarlık bir alanda faaliyet gösteren bölge, yeni genişleme alanının da eklenmesiyle, 355 hektarlık bir alanda üretim gerçekleştirecek. BURSA DİKOSAB Başkan Vekili Serdar Faik Pala, buna bağlı olarak firma sayısını ve istihdam rakamını da yükseltecek olan bölgelerinin, günlük 350 ton deri basımı kapasitesini, 2022 yılında 500 tona çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Arıtma tesisinin günlük 8 bin metreküplük kapasitesini 15 bin metreküpe çıkartmayı planladıklarını anlatan Pala, önümüzdeki süreçte güneş enerjisi santrali (GES) projesini de hayata geçireceklerini kaydetti.

355 HEKTARA ULAŞACAK

BURSA DİKOSAB 2021 yılını nasıl geçirdi?

Sadece Bursa için değil aynı zamanda Türkiye için de önemli katma değer yaratan BURSA DİKOSAB, 2021 yılını büyüyerek geçirdi. Kapasitelerimiz eskiye nazaran arttı. Yeni girişimciler geldi ve yeni iş yerleri açıldı. Ayrıca yeni bir bölge edinimimiz oldu. Böylece toplam alan anlamında 355 hektar alana sahip olacağız. Şu anda 177 hektar alandayız ama bu alan artacak.

PEK ÇOK SEKTÖRE EV SAHİBİ

Bölgenizde faaliyette bulunun firmaların sektörel dağılımı nasıl?

BURSA DİKOSAB’da sadece deri işleme tesisleri yok. Buna ek olarak ilintili sektörlerin fabrikaları da bulunuyor. Kimya fabrikaları, deriden aminoasit elde ettiğimiz tesisler, ham deri depoları, deriden elde edilen ve gıda sektöründe kullanılan “jelatin” tesisleri bulunuyor. Dolaylı olarak dericilik ile bağlantılı birçok sektörün üretim tesislerine ev sahipliği yapıyoruz.

Fabrikalar ve çalışan sayısı arttıkça ortaya çıkabilecek konut ihtiyacıyla birlikte, OSB çevresinde bir kentleşme başlayabilir mi?

Bir süre sonra bölgemizde konut ihtiyacı olacağını düşünüyoruz. Biz yönetim kurulu ve iş insanları olarak bu olasılığı öngörmüştük. Bu bölgedeki TEKNOSAB, TOSAB, DİKOSAB genişlemeleri nedeniyle nüfusumuz artacak. Bu yüzden yakın yerlerde, belediyenin planladığı bir konut alanı olacak. 2022 yılı içinde bu çalışmalar da hız kazanacak.

MARKALAŞMA YAYGINLAŞIYOR

Sizce deri sektörü Türkiye’de hak ettiği yerde mi? Daha da gelişmesi söz konusu olacak mı?

Dünya çapında düşünürsek İtalya bir numarada bulunuyor. O da İtalya’daki moda ve markalaşma atılımlarının çok güçlü olmasından kaynaklanıyor. İtalya’dan sonra kalite anlamında Türkiye’de üretilen deriler dünyada ikinci sıradadır. Günden güne kalitemiz artıyor. Hem teknolojinin gelişmesi hem bilgi birikiminin artması hem de markalaşma ile ilgili profesyonel girişimlerin çoğalması sayesinde dünyada daha iyi noktalara erişeceğimizden eminim. Yaptığımız deriler şu anda yurt dışına ayakkabı ve çanta olarak ihraç ediliyor. Dünyada, markalaşma konusunda, özel kuruluşlar devletlerin desteğini alıyor. Biz de bu destekleri alıyoruz ve markalaşma anlamında yeni girişimler var.

ÜRETİM KAPASİTESİ ARTACAK

Günlük olarak BURSA DİKOSAB’ daki üretim hacmi ne kadar oldu?

Bursa, bu anlamda Türkiye’nin merkezi konumuna ulaştı. OSB’mizde her gün 350 ton deri basımı gerçekleşiyor. Hedeflediğimiz rakam ise günlük 500 tona ulaşmaktır. İhracat rakamları ise her gün artıyor.

Pandeminin size de olumsuz etkileri oldu mu?

Dünyada her sektörde olduğu gibi deri sektöründe de pandemi yüzünden olumsuz etkiler hissedildi. Üretim hacimleri yüzde 30’a varan oranda düştü ama tedbirlerimizi almıştık ve hazırlıklıydık. Bölgemizde bulunan bütün fabrika ve atölyelerde sağlık tedbirlerinin alınması konusunda sıkı çalıştık. Çalışanların Covid-19 hastalığından uzak kalabilmesi adına bütün hijyen önlemlerini aldık ve aldırdık. Bu önlemleri de sürekli denetledik. Bu yüzden çalışan ve iş yeri sağlığı konusunda önemli sorunlar yaşanmadı. Şu anda bölgedeki fabrikaların eski kapasitelerine eriştiklerini söyleyebilirim.

LİSE İÇİN ALAN AYRILDI

Deri sektörüne iş gücü yetiştirmek adına burada bir teknik meslek lisesi açılacak mı?

Bu konu bizim için çok önemli. Günden güne yeni teknolojik gelişmeler yaşanıyor, yeni ürünlerin araştırılması için AR-GE çalışmaları hızla devam ediyor. Bu gelişmelere ayak uydurabilmek için “ara eleman” denilen iş gücünü yetiştirmemiz gerekiyor. Ege Üniversitesinde mühendis arkadaşlar yetişiyor. Ancak kaliteli iş gücü yetiştirmek adına bir lisenin kurulması için Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hatta bu okul için ayırdığımız bir alanımız da var.

PİLOT BÖLGE SEÇİLDİ

Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB’nin seçildiği pilot bölge uygulaması hakkında bilgi verir misiniz?

Deri işleme sektöründe hava, su ve toprak kirliliğinin önlenmesine yönelik yürütülen çalışmalara katılıyoruz. Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB olarak 2020 Aralık ayında pilot bölge ilan edildik. Deri sektöründe oluşan atıkların tehlikelilik özellikleri ile miktarının en aza indirilmesine yönelik mevcut en iyi tekniklerin (MET) Kılavuzu ve taslak tebliğin teknik ve ekonomik uygulanabilirliğin ortaya konulması amacı tarafımızca da uygun bulunarak, OSB bünyemizde yer alan tesislerde pilot çalışma yapılması düşünüldü. Konuya ilişkin Bölge Müdürlüğümüz görüşü Çevre Şehircilik Bakanlığına bildirildi ve 22 Aralık 2020 tarihinde bölgemiz pilot bölge tayin edildi. Bu bağlamda bölge olarak temiz üretim kapsamında çalışmalarımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uhdesinde devam ediyor.

GES YAPMA HEDEFİ

BURSA DİKOSAB’ın 2022 yılı için hedefleri nelerdir?

BURSA DİKOSAB için öncelikli planımız bünyemizdeki arıtma tesisini geliştirmek ve genişletmek olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından pilot bölge olarak seçildik. Bakanlık müsteşarları ile beraberce kriterleri belirledik. Atıksu arıtma tesisi hakkında kendi sanayicimiz ile de toplantılar yaptık. Şu anda günde 8 bin metreküplük kapasiteli, atık suyu fiziksel, kimyasal ve biyolojik atıklardan arındıran bir tesisimiz var. Bu kapasiteyi günlük olarak 15 bin metreküpe çıkartmayı planlıyoruz. Şu anda altyapı çalışmaları yapılıyor. Projelendirilip ortak bir kararla fiiliyata geçeceğiz. 2022’de bu faaliyete odaklanacağız. Öte yandan OSB içindeki sanayicilerimize elektrik enerjisini biz vermekteyiz. Ancak ilerleyen dönemde güneş enerjisinden yararlanarak elektrik enerjisi üretmeye başlayacağız. Hatta, önce yönetim binamızda ve ardından göletimizin üzerinde bir GES (Güneş enerjisi sistemi) planlaması yapacağız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.