TÜİK’in Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturarak açıkladığı Ekim ayı dış ticaret verilerine göre; Türkiye’nin ihracatı 2018 yılının Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artışla 15,72 milyar USD olurken, aynı dönemde ithalat yüzde 23,8 azalarak 16,18 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. Böylece dış ticaret açığı, Ekim 2017 – Ekim 2018 dönemleri arasında yüzde 93,8 azalmış ve 456 milyon USD olmuştur. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise söz konusu dönemde yüzde 56,5’ten yüzde 97,2’ye yükselmiştir.

Genel görüntü itibariyle ithalattaki daralmanın kurlardaki artışla beraber artan ithalat maliyetleri çerçevesinde devam ederken, ihracat da artışını sürdürmektedir. Bu da dış ticaret açığındaki daralmada ana etken olmayı sürdürmektedir. Ekim ayında içerisinde en çok ihracat yaptığımız ülke Almanya olurken, onu İngiltere, İtalya ve Irak takip etmektedir. Avrupa Birliği’ni oluşturan 28 ülkeye ihracat yüzde 138 artarak 7,83 milyar USD olurken, AB’nin toplam ihracatımız içindeki payının yüzde 49,4’ten yüzde 49,8’e yükseldiği görülmektedir.

İthalat kalemlerinde; Ekim 2018’de ilk sırayı Rusya alırken, onu Almanya, Çin ve ABD izlemiştir. Eylül ayında tüketim ve sermaye mallarının toplam ithalat içindeki payı azalırken, ara (ham madde) mallarının payı artmıştır. Yüksek teknolojili ürünlerin ihracatının toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 3,5 olurken, aynı grubun ithalatının toplam ithalatımız içerisindeki payı ise yüzde 13,3 olmuştur.

Dış ticaret açığında Ağustos ayından beri hızlı bir daralma görülmekte, buna bağlı olarak da zaten Ağustos ve Eylül aylarında cari fazla verilmişti. Dış ticaret açığındaki gerilemenin sürmesi kapsamında Ekim ayında da cari fazla vermeye devam edeceğiz. Mevcut ihracat ve ithalat trendleri çerçevesinde ihracatın da ithalatı karşılama oranı artıyor. Düşük TRY ihracat için bir miktar avantaj da oldu elbette, ancak şimdi kurlarda geri çekilmenin ağırlık kazandığını düşünecek olursak ihracat tarafında biraz hız kaybı olabilir. Ancak yılsonuna kadar gerek dış ticaret açığında, gerekse de buna bağlı olarak cari dengedeki mevcut eğilimin devamını bekleriz. 2019 için kur ve parite seviyeleri önemli olacaktır, TRY’de daha fazla değerlenme veya EURUSD paritesinde daha fazla düşüş ihracat anlamında sınırlayıcı etkide bulunabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.