Dijitalleşme; kapasite, kalite ve verimlilik artışı ile birlikte kârlılığı artırırken, konfor artışı da bunlarla beraber ortaya çıkarak hayatımızı kolaylaştıran geniş bir etki alanı yaratmıştır.

Küresel rekabet gücümüzün artırılması açısından elzem bir konu olan dijital dönüşümün önemi, inovasyon ekosisteminin ve rekabetçi gücün geliştirilmesi; kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve tüm paydaşların dâhil olduğu etkili iş birliği ile sürdürülebilir bir ekip işidir.

Dijital dönüşüm süreci 2020 yılında tüm dünyada etkili olan COVID-19 salgını ile birlikte muazzam bir hız kazanmıştır.

Normal dönemde tüm dünya için geçerli olan ve 5-8 yıl gibi bir dönemde yaşanması beklenen dönüşümü 1 yıldan kısa bir süre içerisinde yaşıyoruz. Aslında tam anlamıyla yaşamaktan öte, bir test döneminin gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Çünkü mecburiyet çerçevesinde ortaya çıkmış bir dönüşümden bahsediyoruz.

Salgın ile beraber dünyanın her yerinde virüsü kontrol altına almak, hafifletmek, sonuçlarıyla başa çıkmak için benzer eylem planları oluşturulmuş bununla birlikte çalışma hayatının ve üretimin, bunlara bağlı olarak da ekonomik aktivitelerin devam etmesi için alternatif yöntemler ortaya çıkmıştır. İşte bu noktada dijital dönüşüm ön plana çıkmaktadır.

Dijital dönüşüm deyince “online toplantı” en popüler aktivite olarak ortaya çıksa da; eğitim, doküman yönetimi, proje yönetimi, spor, alışveriş, ödeme sistemleri, gibi pek çok aktivite de bu dönüşümün temel unsurları arasında yer almaktadır. Sonuç olarak, aile, arkadaşlar, iş ortamı, kamu kurum ve kuruluşlar, işletmeler de dâhil olmak üzere her bağlamda ilişkilerle ilgili tüm standartlarımız ve dinamiklerimiz değişmiştir.

Yeni normal dediğimiz süreçte ise iş yapış biçimlerinde bu dijitalleşmenin devam edeceği öngörülmektedir. Dijitalleşmenin temel bacağı olan teknoloji tabanlı ürünleri ortaya çıkartan teknopark firmalarının bu noktadaki rolü ve vizyoner bakışları çok önemlidir.

Teknoloji geliştirme bölgeleri ve bu bölgelerde yer alan firmalar süreçten güçlü bir şekilde çıkabilmek için çok fazla emek sarf etmiş, bu kapsamda gerek bölgelerde yer alan firmalar gerekse çalışanlar için teknoloji geliştirme bölgeleri tarafından alınan önlemler ile tedbiri elden bırakmadan hem salgının önlenmesi hem de firmaların ekonomik olarak desteklenmesi adına pek çok aksiyon gerçekleştirilmiştir. Tanı kitleri, ventilasyon cihazları, temassız termal geçiş sistemleri, yüz koruyucu kalkanlar, kâğıt para dezenfektan sistemleri, sosyal mesafe ölçüm yazılımları gibi pek çok ürün gerek teknoloji geliştirme bölgelerinde yer alan firmalar tarafından gerekse teknoloji geliştirme bölgeleri yönetici şirketleri tarafından koordine edilen iş birlikleri ile üretilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.