DİJİTAL KOBİ MOBİLİTESİ

Röportaj: Ümit Uçar

Geleceğin teknolojilerinin kalbi, Smart Future World Expo’da 30-31 Ekim 2019’da atacak. Önemli bakanlık ve kurumların desteğiyle Türkiye’yi dijital dönüşüme adapte etmesi amacıyla gerçekleştirilen zirve; teknoloji camiasının tüm paydaşlarına en yeni bilişim uygulamalarını yerinde gösterecek. Endüstri 4.0, IoT, nanoteknoloji, biyoteknoloji, elektronik, yazılım, savunma gibi birbirinden hassas onlarca teknolojinin temsilcisini bünyesinde ağırlayacak olan fuar, onlarca B2B görüşmeye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sanayi Gazetesi’ne konuşan Smart Future Forum Başkanı Murat Karataş, “Etkinliğin amacı, teknolojinin günlük alışkanlıklarımız ve özellikle iş yapış şekillerimiz üzerindeki doğrudan etkisini kamu, özel sektörün lider kurumlarından temsilciler, akademisyenler ve karar vericiler ile birlikte konuşmak, en yeni teknoloji ve bilişim uygulamalarını yerinde görerek, katılımcı ve ziyaretçilere geleceğin teknolojik Türkiye’sine dair bir vizyon kazandırmaktır” diyor. Fuarın geçtiğimiz yıl 10 binin üzerinde katılımcı ağırladığını ifade eden Karataş, özellikle teknoparkların bu zirveden karlı ayrılacağını belirtiyor.

GELECEĞİN TÜRKİYE’SİNE ÇİZİLEN VİZYON

Smart Future World Expo’nun doğuş vizyonu nedir? Hangi amaçla gerçekleştirilmektedir?

Smart Future World Expo Türkiye’nin önde gelen dijital dönüşüm platformlarından Smart Future Forum organizasyonu ve bakanlıklar başta farklı kurum ve kuruluşların desteği ile gerçekleşen bir teknoloji ve dijital dönüşüm etkinliğidir. Çatısı altında zirve, fuar alanı, girişimcilik yarışmalarına ev sahipliği yapan Proje Pazarı ve C-Level Networking etkinliklerini bir arada barındıran Türkiye’deki tek etkinlik olma özelliğine de sahiptir. Etkinliğin amacı, teknolojinin günlük alışkanlıklarımız ve özellikle iş yapış şekillerimiz üzerindeki doğrudan etkisini kamu, özel sektörün lider kurumlarından temsilciler, akademisyenler ve karar vericiler ile birlikte konuşmak, en yeni teknoloji ve bilişim uygulamalarını yerinde görerek, katılımcı ve ziyaretçilere geleceğin teknolojik Türkiye’sine dair bir vizyon kazandırmaktır.

ZİYARETÇİLER DENEYİMLEYEBİLECEK
Fuarın katılımcı sektörleri nelerdir ve bu sektörler fuarda hangi teknolojilere odaklanacaklardır?

Smart Future World Expo’nun en dinamik özelliği, akıllı teknolojiler ve gelecek vizyonu ışığında çoklu sektörleri bir araya getirmesidir. Başta teknoloji, bilişim ve yazılım sektörleri olmak üzere, dijital dönüşümü en hızlı ve etkili ilerlediği sanayi ve endüstriyel üretim, otomasyon, şehircilik, enerji, finans ve girişimcilik sektörlerinden lider kurumlar fuar alanımızda yerlerini alacaklar. Farklı sektörlerden üst düzey yöneticileri ayrıca zirve kapsamındaki paneller ve oturumlarda kurumlarındaki uygulamaları anlatacak ve dijital dönüşümün geleceğine ışık tutacaklar. Teknoloji odağında Smart Future World Expo’da yapay zekâ, bulut bilişim, nesnelerin interneti, büyük veri ve siber güvenlik gibi günümüzün teknoloji trendlerinin tamamı hem zirve kapsamında konuşulacak; hem de ziyaretçiler etkinlik alanında bu teknolojiler kullanılarak üretilmiş en yeni ürün ve hizmetleri deneyimleyebilecek.
 

YÜZDE 40 HEDEFİ
Smart Future World Expo 2019’un tahmini katılım istatistikleri nelerdir? Etkinliğe büyük ölçekli firma ve KOBİ katılımı; B2B görüşme olanakları ne düzeyde olacaktır?

Geçtiğimiz yıl etkinliğimiz 10 bin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamıştır. 100’ün üzerinde katılımcı firma ve sektörel dernek ve vakıfların yoğun ilgisi ile fuar alanında ziyaretçilerimiz son teknolojiyi birebir deneyimleme imkânı bulmuştur Zirve kapsamında iki salonda iki gün boyunca gerçekleşen toplam 50 oturumda yer alan 100 değerli uzman konuşmacı ile Geleceğin Akıllı Türkiye vizyonu oluşturulmuştur. Etkinliğimiz çatısı altında gerçekleşen proje yarışmalarında 100’den fazla ekip ve proje iki gün süren yarışma sonucunda ödüllendirilmiş aralarından seçilen girişimler yatırım almıştır. Bu yıl 30-31 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek Smart Future World Expo 2019’da her anlamda yüzde 40 üzerinde büyüme beklemekteyiz. Özellikle bu yılın teması olan “Dijital KOBİ Hareketi” kapsamında fuar alanımızda KOBİ’leri ağırladığımız büyük bir fuar alanımız bulunacak. İki gün boyunca ayrıca C-Level Networking Alanı ve B2B alanları oluşturduğumuz etkinliğimizde işini büyütmek isteyen KOBİ’ler sektör lideri kurumlarla etkileşim olanağı elde ederken, start-up’ların yatırımcılarla buluşup projelerini anlatabilecekleri alanlar da yaratacağız.

REEL SEKTÖRE ÖZEL BULUŞMA

Reel sektör ve üniversiteler nasıl bir etkileşim içerisinde olacak?

Smart Future Forum olarak üniversite-reel sektör iş birlikleri ve etkileşimine önem veriyoruz. 2019 etkinliklerimiz kapsamında Smart Future World Expo’da üniversiteler ve teknoparkların sanayi ile buluşmasına, bu kapsamda geliştirilen projelerin ticarileşmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda fuar alanında bünyelerinde geliştirilen teknolojileri sergileyecek olan üniversiteler sanayici ve reel sektör ile buluşarak projelerin gerçeğe dönmesi fırsatını elde edecekler. Ayrıca üniversitelerin içerisinde yer alan girişimci öğrencilerimizin fuar alanı ve zirve kapsamında reel sektör lideri firmalar ve kurumların yöneticileri ile buluşmaları sağlanacaktır. Son olarak üniversite TTO’larının ve öğrenci projelerinin temsilcilerini reel sektör ile bir araya getirdiğimiz özel bir networking buluşması planlıyoruz.


“GÖRÜN-ÖĞRENİN-BÜYÜYÜN”

Endüstri 4.0 teknolojileri ve bu alanlara girmeyi hedefleyen KOBİ’ler için fuar nasıl bir kazanım sağlayacaktır? Dönüşüm ile ilgili ne tür bilgilendirmeler yapılacaktır?

Smart Future World Expo 2019’un ana teması “Dijital KOBİ Hareketi”. Etkili bir dijital dönüşüm platformu olarak bizler, akıllı geleceği oluşturma yolunda KOBİ’lerin potansiyelinin farkındayız. Bugüne kadar hep büyük kurumlardan, orta ve küçük ölçekli kurumlara doğru ilerleyen bir dönüşüm süreci izledik. Ancak günümüz şartlarında, ülke ekonomisini büyütüp geliştirmek, rekabetçi kılmak ve toplumun refahını yükseltmek için aşağıdan yukarıya yani KOBİ’den başlayarak yükselen bir yol haritasına ihtiyaç duyuyoruz. Etkinliğimizde hem fuar alanı hem de zirve kapsamında katılımcı kurumlarımız ve karar vericiler KOBİ’lere dijital dönüşümün yol haritasını sunacaklar. Biz etkinlik olarak bu yıl itibariyle “Dijital KOBİ Seferberliği”ni başlatıyor ve KOBİ’lere sesleniyoruz: Gelin - Dinleyin - Görün - Öğrenin - Uygulayın ve Büyüyün!
 

TEKNOPARKLARA BÜYÜK ÇIKTI
Sanayi Gazetesinin tanıtım sponsoru olduğu bu organizasyon, AR-GE alanında nasıl bir farkındalık yaratacaktır? Teknoparklar, bu fuardan nasıl çıktılar elde edecektir?

AR-GE ve İnovasyon Smart Future World Expo 2019 etkinlik vizyonunun üzerine kurgulandığı temel dinamiklerden biri. Teknoparklar, üniversitelerin teknoloji transfer ofisleri, teknoloji ve bilişim alanındaki başarılı start-up projelerin, sektörlerin lider kurumları ile bir araya geldikleri bu etkinlikte; katılımcı kurumların elde edeceği en önemli çıktı tüm karar vericilere proje ve fikirlerini sunabiliyor ve networking yapabiliyor olmak. Teknoparklar bünyesinde yer alan firmalar, yatırımcı kitlesi ile bir araya gelecek; kurumların karar vericileri teknoparkların iştirakleri ve bünyelerinde bulunan firmaların projelerini yakından inceleyebilecek. Smart Future World Expo 2019 bu anlamda Türkiye’nin teknoloji ve dijital dönüşüm eksenindeki en kapsayıcı ve büyük etkinliği olacak. Teknoloji ekseninde gelecek vizyonunu oluşturmak için söz sahibi olan paydaşların hepsini 30-31 Ekim tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezindeki etkinliğimize davet ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.