Makinenin öğrenmesi demek hiç kuşkusuz ki insanın makineye deneyimlerini aktarması ve öğretmesi demektir. Gelecekte belki “siborg bilim” yüzünden insansı yaratıklar ve makineler ortalıkta dolaşacaklardır. 

Sürücüsüz bir araba birini ezerse suçlu kim? a) Arabanın sahibi mi? b) Otomobilin yazılımını yazan yazılım firması mı? c) Otomobilin kendisi mi? Artık kararları algoritmalar, robotlar, yarı insansı yaratıklar verebileceklerdir. Bilgisayar ve mobil cihazlarımıza her geçen gün yeni uygulamalar geliyor. Bulanıklaşma ve belirsizlik yapay zekâ ürünü sohbet BOT’larının yaygınlaşması ile daha karmaşık bir hal alıyor. 

Microsoft Tay adında bir yapay zekâ sohbet bot’u üretiyor. Esasında Tay genç bir kız sesiyle sorulara cevap veriyor. Ancak, ona soru soran ve onunla konuşan kişilere 11 Eylül olaylarını Bush’un yaptığını, Hitler’in haklı olduğunu ve feministlerden nefret ettiğini söyleyince daha fazla kontrolden çıkmaması ve tepki almaması için Microsoft milyar dolarlık yatırımını bir süre sonra kapattı. Öğrenen ya da insan tarafından öğretilen makinelerin kötü yola düşebileceği ya da kötü amaçlar için kullanılabileceğinin de ilk örneğini vermiş oldu.

Ancak yapay zekâ ürünü robotların neler yapabileceğinin bir örneği de Japonya da yaşandı. Tokyo üniversitesine giriş sınavında ilk yüzde 20’ ye girerek birçok genç rekabetçi insanı geride bırakmış oldu. Bu durum gösterdi ki makinelere öğreterek birçok şeyin artık yapılması mümkündü.

Yapay zekâ teknolojilerinin damgasını vurduğu en önemli sektörlerden birisi de “tıp”tır. Robot cerrah sayısındaki artış dışında, medikal teknolojilerde yaşanan baş döndürücü inovatif cihaz ve sistemler kişiselleştirilmiş tıp uygulama ve tedavi yöntemlerinin gelişmesinin önünü açmıştır. Özellikle hastalığın teşhisi noktasında yapay zekâ tabanlı yeni teknolojilerin rolü hızla büyümektedir. Örneğin, İsveç firması olan Sophia Genetics adında bir yapay zekâ yazılım programı, DNA genetik kod okuyarak kanser gibi genetik temelli hastalıklara önceden teşhis koyabiliyor.

Silikon Vadisi’nde bugün en çok çalışılan projelerden birisi de sürücüsüz otomobil projesidir. Örneğin Tesla Model 3, otomobil dünyasının Iphone’u gibi kabul ediliyor. Çok önemli bir inovatif araç. Tesla Model 3, yarı otomasyan bir araç. Şimdilik otobanda sürücüsüz ilerliyor. Tesla otomobilin sürücüsüz otomobil çalışmaları birçok diğer şirketleri de harekete geçirmiştir. Örneğin Toyota son yıllarda açtığı yeni Ar-Ge laboratuarlarını bu konu ile ilgili açmıştır. Toyatanın son bir yıl içinde yapay zekâ teknolojilerine yaptığı yatırım 1 milyar dolardır.        

Bu bağlamda tüm gelişmeler günümüz dünyasında müthiş bir bilim ve dijital teknoloji çağının yaşandığı ve zamanın ruhunun her alanda dijitalleşme olduğudur. Bu çağın parametreleri:

 • Yenilikçilik (inovasyon)
 • Girişimcilik
 • Dijital tabanlı teknoloji üretimi
 • Melez bilim (çok disiplinli)
 • Hızlı üretim ve hızlı iletişim
 • Rekabet avantajı için verimlilik artışı
 • Akıllı makineler (yapay zekâ ürünü)
 • Makinelerin öğrenmesi ve derin öğrenme
 • Nesnelerin interneti
 • Büyük veri (veri madenciliği ve veri analizi)
 • Makinelerin ya da akıllı teknolojilerin insanların işlerini elinden alması ve gelir eşitsizliğine neden olması
 • Dijital devrim yüksek nitelikte ve yetenek düzeyinde eğitime ve deneyime sahip insan kaynağı yetiştirmeyi zorunlu hale getirmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.