GÜNDEMİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VAR

Türkiye deri sanayi sektörünün çatı kuruluşu olan TDSD’nin gündeminde iklim krizi, yeşil üretim ve sürdürülebilirlik var. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen COP26 Taraflar Konferansı’nda bir manifesto yayınlayan dernek, iklim krizi ile mücadelede deri gibi doğal malzemelerin kullanımının önemini tüm dünyayla paylaşmış oldu.

GÜNDEMİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VAR

Türkiye deri sanayi sektörünün çatı kuruluşu olan TDSD’nin gündeminde iklim krizi, yeşil üretim ve sürdürülebilirlik var. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen COP26 Taraflar Konferansı’nda bir manifesto yayınlayan dernek, iklim krizi ile mücadelede deri gibi doğal malzemelerin kullanımının önemini tüm dünyayla paylaşmış oldu.

26 Kasım 2021 Cuma 11:31
GÜNDEMİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VAR

1927 yılında Türk deri sanayi sektörünün ilk sivil toplum kuruluşu olarak kurulan Türkiye Deri Sanayicileri Derneği (TDSD), deri sektörünün sürekli ve sürdürülebilir gelişimi için pek çok konuda üyelerini desteklemeye devam ediyor. TDSD Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Burak Uyguner, derneğin Türk deri sektöründe geniş bir temsil yeteneği bulunduğunu belirterek “13 kişiden oluşan yönetim kurulumuzda en önemli 4 büyük deri ihtisas OSB temsilcileri de yer alıyor. Sektörün yüzde 50’sinden fazlasını temsil ediyoruz” dedi. TDSD’nin gelecek dönem çalışma programı içinde yer alan en önemli konuların, son dönemde oldukça yoğun bir şekilde gündemde olan ve artarak gündemde yer almaya devam edecek olan iklim krizi, yeşil üretim ve sürdürülebilirlik olduğunu söyleyen Uyguner, “Özellikle 2015 yılında başlayan ve evrilerek devam eden sürdürülebilir deri üretimi ile ilgili çalışmalarımız AB Yeşil Mutabakatı ile birlikte farklı bir boyutta ilerlemeye devam edecek” dedi.

 

“MANİFESTO YAYINLADIK”

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen COP26 Taraflar Konferansı’nda TDSD’nin, 30 ayrı uluslararası sektörel sivil toplum kuruluşuyla birlikte bir manifesto yayınladığını ifade eden Uyguner, “Derneğimiz web sitesinde de yer alan bu manifesto ile birlikte iklim krizi ile mücadelede deri gibi doğal malzemelerin kullanımının önemini tüm dünyayla Birleşmiş Milletler nezdinde paylaşmış olduk” diye konuştu.  Uyguner, TDSD’nin ayrıca 2000’li yılların başından itibaren özellikle daha fazla deri ihracatının yapılması, sürdürülebilir deri üretimi, vegan, suni deri gibi isimlerle anılan sentetik malzemelere karşı doğal deri konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi konuları başta olmak üzere sektörü ilgilendiren birçok konuyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü anlattı. Dünyada “gren washing” olarak bilinen ve sürdürülebilirliğe katkısı varmış gibi gösterilen ürünler nedeniyle, gerçek çevreci ürünlerin tehdit altında olduğuna dikkat çeken Başkan Uyguner, şunları söyledi:

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR DERİ ÜRETİMİ

“Paydaşı olduğumuz tüm kuruluşlarla birlikte derinin gerçek bir çevreci ürün olduğunu doğru ve tutarlı bir şekilde tüketiciler ve kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyoruz. Türk deri sektörü dünya ile paralel bir şekilde hareket ediyor ve etmeye de devam edecek. Özellikle sosyal medya kanallarımızda derinin insan hayatına katkıları ile ilgili düzenli paylaşımlar yapıyoruz. Üyelerimizle birlikte sürdürülebilir deri üretimi üzerinde çalışıyoruz. 2017 yılında başlattığımız ve bugün itibariyle 58 işletmenin başarıyla geçtiği bir uluslararası çevre denetim mekanizması kapsamında hem işletmelerimizdeki hem de OSB’lerimizdeki arıtma tesislerimizi çevreye duyarlı üretim yapan tesisler olarak belgelendirmiş durumdayız. Bu tek seferlik bir süreç değil. Firmalar sürekli olarak iyileştirme yaparak her iki yılda bir bu denetimi almak zorunda. Dolayısıyla sürdürülebilir deri üretimine yönelik çabalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.”

 

İHRACATTA TOPARLANMA

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (The Food and Agriculture Organization-FAO)’nün en son 2015’de yayınladığı verilere göre, dünyadaki en önemli 30 deri üreticisi ülkenin toplam deri üretimi içerisindeki payının yüzde 87 olduğunu ifade eden Bekir Burak Uyguner, Türk deri sektörünün bu 30 ülke içerisinde yüzde 2,2’lik payla 10’uncu sırada yer aldığını söyledi. 2020’nin pandemi nedeniyle tüm sektörler için olduğu gibi deri ve deri ürünleri sektörü için de kayıp bir yıl olduğunu anlatan Uyguner, şöyle devam etti: “İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği kayıtlarına göre 2020 yılının tamamında deri ve deri mamulleri sektörü 1,33 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam 2019 yılında 1,66 milyar dolardı. Pandemi döneminde yüzde 19,9’luk bir gerileme yaşandı. 2021 yılı Ekim ayına kadar olan süreçte ise ihracat 1,42 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu ivmenin devamı halinde sene sonunda 2019 yılı rakamlarına ulaşabileceğimizi öngörüyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.