DERİ SANAYİSİNİN MODERN YÜZÜ

İstanbul’daki deri sanayi işletmelerine modern ve çevreyle barışık bir sanayi bölgesinde çalışma imkânı sunan İDOSB, 1.131 fabrikada 40 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bölgenin en önemli yatırımlarından birinin de 2013 yılında devreye alınan yüksek teknoloji ürünü su arıtma tesisi olduğunu kaydeden Başkan Celal Kopuz, “Çevre düzenlemelerimiz, peyzaj, bordür, tretuvar ve asfalt yenilemelerimizle birlikte bölgemiz, beğenilen modern bir görünüme kavuşmuştur” dedi.

DERİ SANAYİSİNİN MODERN YÜZÜ

İstanbul’daki deri sanayi işletmelerine modern ve çevreyle barışık bir sanayi bölgesinde çalışma imkânı sunan İDOSB, 1.131 fabrikada 40 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bölgenin en önemli yatırımlarından birinin de 2013 yılında devreye alınan yüksek teknoloji ürünü su arıtma tesisi olduğunu kaydeden Başkan Celal Kopuz, “Çevre düzenlemelerimiz, peyzaj, bordür, tretuvar ve asfalt yenilemelerimizle birlikte bölgemiz, beğenilen modern bir görünüme kavuşmuştur” dedi.

26 Kasım 2021 Cuma 10:59
DERİ SANAYİSİNİN MODERN YÜZÜ

752 hektarlık alanda, 1.132 sanayi kuruluşuna ev sahipliği yapan İstanbul Deri OSB (İDOSB), 40 bin kişiye istihdam sağlıyor. İstanbul Kazlıçeşme'de 500 yıldır faaliyet gösteren tabakhanelerin şehir dışına taşınması fikrinden doğan İDOSB, başlangıçta sadece deri sanayinde çalışan firmaların faaliyet göstermesi için kurulsa da 1996'da alınan kararla bugün deri kimyasalları ve deri makinaları imalatı, ilaç sanayi, gemi inşa sanayi, metal sanayi, ahşap sanayi, otomotiv yan sanayi ve tekstil gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren firmaları bünyesinde barındırıyor. Tuzla Aydınlı'da, TEM otoyoluna komşu, oldukça avantajlı bir konumda yer alan İDOSB, Sabiha Gökçen Havaalanı'na 10, D-100 karayoluna 5, Dilovası'ndaki limanlara 15 kilometre mesafede yer alıyor.

 

1982’DE KURULDU

İDOSB Başkanı Celal Kopuz, bölgenin kuruluş hikâyesinin 1960'lı yılların sonuna kadar uzandığını belirterek "İstanbul Kazlıçeşme'de yaklaşık 500 yıldır faaliyet göstermekte olan tabakhanelerin, şehir içinde kalmaları, yer darlığı, çevre faktörleri ve sağlıklı bir alt yapıya sahip olup ileri teknolojiye geçebilmeleri için İstanbul Deri OSB adı altında Tuzla ilçesindeki yeni yerine taşınması kararı alındı ve İDOSB 1982 yılında kuruldu" dedi. Başlangıçta sadece deri sanayi için kurulan bölgenin, boş ve atıl kapasitenin kalmaması için 1996 yılında Devlet Planlama Teşkilatı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığından alınan izinlerle diğer sektörlere de açıldığını anlatan Kopuz, "Deri ile uyumlu olmak ve arıtma tesisine zarar vermemek koşulu ile bölgemizde faaliyet göstermeye başlayan bu firmalar, deri kimyasalları ve deri makinaları imalatı, ilaç sanayi, gemi inşa sanayi, metal sanayi, ahşap sanayi, otomotiv yan sanayi ve tekstil alanlarda gibi çalışıyorlar" diye konuştu.

 

BÜNYESİNDE SERBEST BÖLGE VAR

40 bin kişiye istihdam sağlanan İDOSB'de 1.132 firmanın faaliyet gösterdiğini ifade eden Kopuz, bölgeden yapılan ihracatın yıllık milyar dolarları geçtiğini vurguladı. Bölgenin ihracatçı sektörlerin başında deri, kimya, döküm ve ilacın geldiğini aktaran Başkan Kopuz, "Ayrıca bölgemiz sınırları içerisinde Türkiye'de faaliyette olan 18 serbest bölge arasında, işlem hacmi bakımından ön sıralarda yer alan ve ülkemizin bu alandaki ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabilen İstanbul Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi (DESBAŞ) yer alıyor. DESBAŞ'ın bünyesinde yerli ve yabancı sermaye ile kurulmuş 400'den fazla tesis faaliyet gösteriyor" şeklinde konuştu.

 

DOĞAYA SAYGILI ALTYAPI

İDOSB'nin sanayici için avantajlı ve doğaya saygılı bir altyapıya sahip olduğunu anlatan Kopuz, şunları söyledi: "Bölgemiz bünyesinde yapılan çalışmalar sonucu, günlük 36 bin metreküp kapasiteli atık su arıtma sistemimize, arıtma çamurundan biyogaz elde etme ve çamur kurutma sistemleri ilave edildi.  Ayrıca 1.000'den fazla firmanın arıtma, doğal gaz, elektrik, temiz su, proses suyu ihtiyaçları ve pis su, yağmur suyu, kanalizasyon bağlantıları ile telefon, internet gibi iletişim sistemlerinde fiber kablo uygulanarak tüm alt yapıya ait talepler eksiksiz karşılanıyor."

 

YENİ İDARE BİNASI

Bölgedeki tüm enerji nakil hatları yeraltına alındığını da kaydeden Kopuz, söyle devam etti: "Bölgemizde yüksek gabarili imalat yapan firmaların ürettikleri malların nakliyesiyle ilgili sakıncalar çözüme ulaştırılmıştır. İlaveten yeni biten idare binamız ve konferans salonuyla birlikte müze binalarımız modern ve fonksiyonel olarak sanayicilerimize hizmet etmektedir. Hâlihazırda 6 adet banka faaliyet göstermektedir. Çevre düzenlemelerimiz, peyzaj, bordür, tretuvar ve asfalt yenilemelerimiz ile birlikte bölgemiz, beğenilen modern bir görünüme kavuşmuştur." 

 

SU ARITMAYA BÜYÜK YATIRIM

İDOSB Başkanı Celal Kopuz, bölgenin en önemli yatırımlarından birinin 2013 yılında devreye alınan ve "Ters Ozmos" yöntemiyle çalışan yüksek teknoloji ürünü su arıtma tesisi olduğunu belirterek  "Sistem başlangıçta günde 3 bin metreküp birinci kalite ve 8 bin metreküp ikinci kalite proses suyunu arıtarak sanayicimizin kullanımına sunmakta iken artan talebi karşılamak için aynı yöntemle (Revers-Ozmos) arıtma yapan ilave tesis kurularak devreye sokulmuştur. Böylece toplam miktar 2 katına çıkarılarak günde 25 bin metreküp su arıtılarak sanayiciye verilmektedir" açıklamasında bulundu.

 

METANDAN ELEKTRİK ÜRETİYOR

İstanbul’un en büyük üretim ve istihdam üsleri arasında yer alan ve çevre hassasiyetiyle öne çıkan İDOSB’un ilk kurulduğu günden bu yana faaliyet gösteren atık su arıtma tesisi, İSKİ Kanalizasyon Deşarj Standartları’nı yerine getiriyor. Yeni yatırımlarla sürekli modernize edilen atık su arıtma tesisinde, 50 personel 3 vardiya olarak çalışıyor. Atık su arıtma tesisindeki çamur anaerobik ortamda çürütülerek metan gazı elde ediliyor. Metan gazı ile elektrik enerjisi üretilirken, ortaya çıkan ısı ile çamur kurutma tesisi besleniyor ve çamurun yüzde 80-90 kuruluğa getirilmesi sağlanıyor. Bunun sonunda çamur hacmi ve ağırlığı önemli oranda azaltılıyor. İşletmede çalışma sistem kontrolleri ve kimyasal madde dozajları, PLC (Programmable Logic Controller) sistemi ile otomatik olarak denetlenebiliyor. PLC sistemi, merkezi kontrol odasındaki ana sisteme bağlı olarak, 4 ayrı ana ünitedeki lokal PLC sistemleri ile donatılırken, hem sahadan hem de merkezi kontrol odasından tüm faaliyetlerin kontrolü ve bunlara müdahale edilebilmesi mümkün oluyor. Bu sistem sayesinde periyodik ya da istenilen zamanda, arıtma işletmesi ile ilgili tüm veriler, çıktı olarak alınabiliyor.

 

DEŞARJ SULARI MERCAN’A GİDİYOR

İDOSB Arıtma Tesisine gelen atık sular “genel, sülfürlü ve kromlu” olarak üç gruba ayrılırken, her üç grup atık suların toplamı itibariyle, günlük debisi 36 bin metreküpe ulaşıyor. Genel atık su debisi günlük 30 bin 500 metreküp, sülfürlü su debisi 5 bin metreküp ve kromlu atık su debisi de 500 metreküp olarak gerçekleşiyor. Arıtma tesisi, deşarj sularını 2,5 kilometre açık kanalet içinde aktıktan sonra, 13 kilometrelik kapalı kanal sistemine dahil olarak, Tuzla Mercan Koyu’ndaki “İSKİ Deniz Deşarj Pompa İstasyonu”na ulaştırıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.