BURSA DERİ HEDEF BÜYÜTTÜ

Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB, üretim, ihracat, istihdam ve yatırım olanaklarını sürekli geliştirerek, sanayici için tercih sebebi oldu. Önümüzdeki dönemlerde pek çok yeni projeye odaklanan OSB, temiz üretime yönelik pilot bölge olmasıyla da dikkat çekiyor.

BURSA DERİ HEDEF BÜYÜTTÜ

Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB, üretim, ihracat, istihdam ve yatırım olanaklarını sürekli geliştirerek, sanayici için tercih sebebi oldu. Önümüzdeki dönemlerde pek çok yeni projeye odaklanan OSB, temiz üretime yönelik pilot bölge olmasıyla da dikkat çekiyor.

26 Kasım 2021 Cuma 10:10
BURSA DERİ HEDEF BÜYÜTTÜ

Son yıllarda yaptığı atılımlarla devlete olan borçlarını temizleyen, üretim kapasitesini arttıran, doluluk oranını yükselten Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB, önüne yeni hedefler koydu. İstihdamını artırmayı, teknik eleman sorununu çözmeyi, ihracat rakamlarını artırmayı ve sınırlarını genişletmeyi planlayan OSB, dünyanın en büyük deri sanayi merkezleri arasına girmeye çalışıyor. 1994 yılında kurulan, 177 hektarlık bir alanda faaliyetlerine devam eden OSB, 94 firmada yaklaşık 2 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. Ayakkabıdan saraciyeye, çantadan giyime kadar geniş bir yelpazede üretim yapılan OSB,  2019 yılında ismine “karma” statüsü ekledi. Böylece bölge ve ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunmaya başlayan OSB’de, derinin yanı sıra kimya, metal ve tekstil gibi sektörlerde de üretim gerçekleştiriliyor. Bölgelerinde yaşanan gelişmeler hakkında bilgi veren Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB Başkan Vekili Serdar Faik Pala, devlete olan 80 milyon liralık borçlarını ödediklerini, yıllık deri üretim miktarını arttırdıklarını belirterek, “İstihdamı en az 6 bine yükseltip bölgede gayri safi milli hâsılaya olan 300 milyon dolarlık katkıyı 1 milyar dolara çıkaracağız” dedi.

80 MİLYONLUK BORCUNU ÖDEDİ

Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB’nin dünden bugüne geldiği noktayı özetler misiniz?

22 yıl boyunca göz ardı edilen ve 80 milyon lirayı bulan borç için verilen mücadelede sona gelindi. Yerinde ve doğru hamlelerle 2 Ekim 2019 tarihinde devlete olan 80 milyonluk borcun tamamı ödendi. Değiştirilmek istenen imar planıyla da 185 dönüm sanayi ve hizmet destek alanı bölgeye kazandırılmış oldu. Bunun yanı sıra 100 milyon dolardan fazla yatırım gerçekleştirildi. Bölgemizin doluk oranı yüzde 38'den yüzde 65’e çıktı. İstihdamda ciddi bir ivme yakaladı 1.300 olan çalışan sayımız 2 bin 500'e yükseldi. OSB’nin evsel atık miktarı yüzde 25 artırılarak ve arıtma tesisinde yenileme çalışmaları yapıldı. Bölgedeki bitmiş bina sayısı ise 40’tan 75'e yükseldi.

ÇEVRECİ YOL HARİTASI

Yıllık deri üretim miktarınızda ne yönde bir değişim yaşandı?

OSB’mizdeki yıllık deri üretim miktarı 24 bin tondan 120 bin tona çıktı. Tüm bu gelişmelerle birlikte Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB, deri OSB’ler arasında 5’inci sıradan 1’inci sıraya yükselerek Türkiye genelinde istenilen seviyeye ulaşmış oldu. Hedeflerimiz doğrultusunda geleceğe güçlü ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Arıtma tesisinde büyümeye paralel olarak yüzde 600 kapasite artışına giderek yenileme yatırımlarına devam edeceğiz. OSB’mizin yenilenebilir enerji kaynaklarından kendi elektriğini üretmesini sağlayacağız.

DÜNYA ARENASINA ÇIKACAK

Bölge sanayicisinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hangi çalışmaları yürütüyorsunuz?

Yeni dönemi beklemeden yoğun bir çalışmayla OSB’nin acil su ihtiyacını karşılamak amacıyla Çatalağıl Su Termini Projesi’ni hayata geçirdik. Ayaklı Dere Derivasyonu Projesi’ni başlatarak bölgenin göletini besleyeceğiz. Böylelikle sanayicinin artan su ihtiyacına kalıcı olarak çözüm bulacağız. OSB’mizin sanayi alanı bitmek üzere, bununla ilgili çalışmalara başladık. Ülkemizin ana üretim ve ticaret merkezi olması yönünde yatırımcı taleplerini karşılayabilmek adına, 178 hektar alanın sınırlarımıza dahil edilmesi konusunda önemli adımlar attık. Artık bölgemiz tüm sorunlarını çözdük ve dünya arenasında yerini almaya hazırlanıyoruz. İşte bu nedenle prestijli ve kıymetli bir görünüme kavuşmak ve sanayicilerimizin daha iyi bir ortamda dünya sahnesindeki yerini alması için çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarına başlıyoruz.

KARARLI ADIMLAR ATILIYOR

Hedeflerinize ulaşmada hedeflediğiniz noktaya geldiniz mi?

Sistemli çalışmayla bu hedeflere kararlı adımlarla ulaşmak mümkün. Görevi devraldığımız dönemden bugüne kadar yaptıklarımız bunun en büyük göstergesidir. 2020 yılı itibarıyla arsa tahsis işlemlerimiz, yapı ruhsatlarımız, yapı kullanma izin belgelerimizi, iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarımız, tapu işlemlerimiz, deri atığı geri kazanım işlerimiz, arıtma tesisi işlerimizde ilgili hedeflerimize de ulaştık ancak yapacaklarımız bunlarla sınırlı değil. İş gücü kaynakları ham madde ve pazara yakınlığıyla Bursa, son 6 yıllık süreçte sektörünün ana üretim merkezi oldu. Hedefimiz dünyanın sayılı ana üretim merkezlerinden biri olmak. Borçsuz, kararlı, hedeflerine ulaşan ve yeni hedefleri için büyük adımlar atan, sanayicisini, şehrini ve ülkesini dünya markası yapmak için tüm sorumluluklarını tek tek yerine getiren bir OSB olmayı planlıyoruz.

TEMİZ ÜRETİM MERKEZİ

Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB’nin seçildiği pilot bölge uygulaması hakkında bilgi verir misiniz?

Deri işleme sektöründe hava, su ve toprak kirliliğinin önlenmesine yönelik yürütülen çalışmalara katılıyoruz. Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB olarak 2020 Aralık ayında pilot bölge ilan edildik. Deri sektöründe oluşan atıkların tehlikelilik özellikleri ile miktarının en aza indirilmesine yönelik mevcut en iyi tekniklerin (MET) Kılavuzu ve taslak tebliğin teknik ve ekonomik uygulanabilirliğin ortaya konulması amacı tarafımızca da uygun bulunarak, OSB bünyemizde yer alan tesislerde pilot çalışma yapılması düşünüldü. Konuya ilişkin Bölge Müdürlüğümüz görüşü Çevre Şehircilik Bakanlığına bildirildi ve 22 Aralık 2020 tarihinde bölgemiz pilot bölge tayin edildi. Bu bağlamda bölge olarak temiz üretim kapsamında çalışmalarımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uhdesinde devam ediyor.

1 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

OSB’nizin geleceğe yönelik diğer planları nelerdir, bilgi verir misiniz?

Geleceğe yönelik hedeflerimiz arasında AR-GE, inovasyon tasarım merkezi ve akredite laboratuvar için çalışmalar yapmak da yer alıyor. Ayrıca deri tabakhanelerinin ve konfeksiyon firmalarının ihtiyacı olan teknik eleman yetiştirecek mesleki ve teknik eğitim merkezi kuracağız. İstihdamı en az 6 bine yükseltip bölgede gayri safi milli hâsılaya olan 300 milyon dolarlık katkıyı 1 milyar dolara çıkaracağız. Doğal kümelenmeden endüstriyel kümelenme ye geçeceğiz. Deri ve deri ürünleri imalat sektörünün bölgede kümelenmesi sağlayarak yıllık deri üretimi kapasitesini 600 bin tona çıkaracağız. Kazandığımız ilave alanda bahsedilen konuları adım adım gerçekleştirerek yatırımlara uygun yatırım ortamı sağlayacağız. Kısacası amacımız OSB’mizi Bursa'nın, ülkenin ve dünyanın yıldızı haline getirmek ve devam eden bu çalışmalarla Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB’yi teknoloji satan değil üreten, modayı takip eden değil yaratan, modaya yön veren, sektörün sadece önem verdiği değil takip ettiği bir merkez haline getireceğiz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.