Çin’de ortaya çıkan ve kısa zamanda tüm dünya ülkelerine yayılan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) sebebiyle olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Sağlık ve yaşam konusu kritik, diğer taraftan konunun ekonomik boyutu da önemli. Teknoparklar şu anda birçok alanda bu virüsle savaşıyor. Tanı kitleri, ventilasyon cihazları, temassız termal geçiş sistemleri, yüz koruyucu kalkanlar, kâğıt para dezenfektan sistemleri gibi pek çok ürün, gerek teknopark firmaları, gerekse teknopark yönetimlerince koordine edilen iş birlikleriyle üretilen ürünlerden sadece bir kaçı. Bunlar bile teknolojiye olan yatırımın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Koronavirüs nedeniyle en çok ihtiyaç duyulan medikal ürünlerin hemen hemen hepsinin teknoparklarda üretilebiliyor olmasına dikkat etmeliyiz. Teknolojiye yatırımın ne denli önemli olduğunu bir kez daha gördük.

   

Teknoloji üreten firmaları nasıl desteklemeliyiz? TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumların ortaya çıkarttıkları ve teknoloji geliştiren firmalarını destekleyici paketler, proje çağrıları oldukça önemli ve kıymetli olmakla birlikte teknoloji geliştiren firmalar maalesef sunulan ve belirli sektörleri hedefleyen destek ve teşviklerden yararlanamamaktadır. Belirli sektörleri hedefleyerek ortaya çıkartılan destek ve teşvik paketlerine teknopark şirketlerinin de eklenmesi gerekir. Evet, bu alanda firma sayısı az olmakla birlikte, bu alanda gelecek çıktılara olası sonraki her türlü kriz anında devletin ihtiyaç duyacağı aşikârdır.

   

Kamuya ürün ya da hizmet veren, personel kiralayan birçok firma bulunmakta. Kamunun mevcut ortamda herhangi bir şekilde bu firmalara yapacağı ödemeleri, hakedişleri geciktirmemesi gerekmektedir. Sözleşmede yazılı olmasa bile, mücbir sebep kapsamına girmese bile firmaların yapacağı gecikmelerin ilgili makamlarca tolere edilmesi, herhangi bir cezai yaptırıma gidilmemesi gerekmektedir. Vergi, SGK indirimi ya da affı ile birlikte direkt finansal destek sağlanması gerekmektedir. AR-GE teşvikleri, proje hibeleri kapsamında firmaların geçmişten bekledikleri, geciken tüm hibe desteklerinin firmalara ödenmesi gerekmektedir.

   

Özetle yineliyorum ki; sadece kriz zamanlarında kıymetini anlayıp kendimiz üretelim, yapalım diyoruz. Kendi ürünlerimizi üretmekten, milli ve yerli ürünlerden sadece kriz zamanlarında değil her zaman bahsetmeliyiz. Teknolojiye ve TGB’lere yapılan yatırımların boşa çıkmadığını bir kez daha gördük. Bunu sürdürmemiz doğal afetten, dış politika krizlerine, salgından savaşa kadar her kriz anında ülkemizi hem dışa bağımlılık hem ekonomik hem de sağlık anlamında koruyacaktır. En kısa zamanda sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.