banner250

ÜRETİME TEŞVİK, SANAYİYE ROTA

Sürdürülebilir üretime çerçeve çizen ÇED, endüstriyel yatırımlara bilinç ve hayat aşılıyor. İşletmelerin hassasiyetini yükselten uygulamalara yön verdiklerini belirten ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış; “En ileri ve çevreyle dost teknolojiyi kullanıyoruz” diyor.

ÜRETİME TEŞVİK, SANAYİYE ROTA

Sürdürülebilir üretime çerçeve çizen ÇED, endüstriyel yatırımlara bilinç ve hayat aşılıyor. İşletmelerin hassasiyetini yükselten uygulamalara yön verdiklerini belirten ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış; “En ileri ve çevreyle dost teknolojiyi kullanıyoruz” diyor.

31 Temmuz 2017 Pazartesi 08:45
ÜRETİME TEŞVİK,  SANAYİYE ROTA

ÇED HASSASİYETTİR”

Sürdürülebilir stratejilerle bezenmiş kalkınmanın birincil şartı olan çevre, endüstriyel üretim faaliyetlerinin radarına gün geçtikçe daha fazla girmeye başladı. Etkin ve çevreci kalkınmayı destekleyen, işletmelere izin ve lisanslar vererek doğru üretim metotlarını benimseten ve gerçekleştirdiği ölçümlerle ideal çevre yönetimini tesis eden koruma aracı ise Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED)… 24 yıldır AB standartları çerçevesinde yürütülen ÇED uygulamalarını koordine eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, gerçekleştirdiği denetim ve ölçümlerle kalkınmaya devamlılık kazandıran bir yapı. Müdürlüğün başında bulunan Mustafa Satılmış, ÇED vasıtasıyla kurum ve kuruluşların kalitelerinin artırıldığını belirterek, uygulama aşamasında çevreye en uygun teknolojilerin seçildiğine özel parantez açtı. Sanayi Gazetesi’ne ÇED sürecinin öneminin gün çektikçe arttığını ifade eden ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış; “Endüstriyel yatırımların etkilerini asgari düzeye indirgeyen yöntemlerle, çağdaş ve çevreyle dost teknolojiyi birleştiriyoruz” şeklinde konuştu. ÇED’le uyumu olmayan yatırımların ruhsat alamadığını hatırlatan Satılmış, kuruluşların dikkat etmesi gereken noktalara da özellikle değindi.

E-ÇED’E HİZMET “ONURU”

ÇED süreçlerinde hazırlanan bilimsel/teknik çalışmaların yatırımın cinsine göre değiştiğini belirten Satılmış; “Söz konusu ÇED süreçlerinde; başta kümülatif etki değerlendirme olmak üzere; hava kalitesine, yüzeysel/yeraltı su kaynaklarına, toprak kalitesine, sosyal yaşama, biyolojik çeşitliliğe etkiler incelenmekte, alıcı ortam ile ilgili ölçüm ve analizler istenmektedir” bilgisini verdi. ÇED sürecinde      halkın görüşünün de alındığını söyleyen Satılmış; “Çevrenin herkesin ortak değeri olması sebebiyle, ÇED sürecinin şeffaf ve daha katılımcı bir anlayışla sürdürülebilmesi için halkın katılımı ve yatırım hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir. Bakanlığımızca halkın görüşleri ÇED sürecinde titizlikle değerlendirilerek karar verme sürecine dâhil edilmektedir” diye konuştu. ÇED Yönetmeliği uygulamalarının Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 12. eTürkiye (eTR) Ödülleri kapsamında Kamudan İş dünyasına e-Hizmetler Kategorisi'nde Birincilik ödülüne layık görülen e-ÇED ile online gerçekleştiğini söyleyen Müdür, karar destek sistemlerine uygun olan uygulama ile tüm verilere uzaktan erişim sağlandığını ve böylece yılda yaklaşık 5 bin 100 ağacın kurtarıldığını ifade etti.

SANAYİYE YOL HARİTASI

Bakanlığın ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile 2014-2016 arasında “Konya-Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi” için pilot bir Stratejik Çevresel Değerlendirme çalışması yürütülerek bölgeye dair SÇD Raporu hazırlandığını ve Stratejik Çevresel Değerlendirme uygulandığı için 41 gün gibi kısa bir sürede ÇED Olumlu kararı aldığını ifade eden Mustafa Satılmış, sınai projelerin de çevre süzgecinden geçtiğini söyledi. Satılmış; “Büyük Endüstriyel Kaza Risklerinin Azaltılması (BEKRA) konusunda çalışmalar devam ediyor. 2016 yıl sonu verilerine göre toplam 605 BEKRA Kuruluşu sisteme kayıtlı durumda. Sanayi Tesisleri Sektörel Rehber Dokümanı Hazırlama Ar-Ge Projesi kapsamında da belirlenen kirletici sektörlere atım ve atık konularında yol haritası çizilmesi hedeflenmekte” açıklamasında bulundu. Satılmış, 2016 yılında yapılan 52 bin 609 denetimde, çevre kirliliğine sebep olan kurum ve kuruluşlara 108 milyon 423 bin 525 TL idari para cezası uygulandığını, 366 tesisin faaliyetinin durdurulduğunu söyledi. Müdür, 2017 yılının ilk dört ayında gerçekleştirilen 16 bin 136 denetimde çevre kirliliğine neden olan 86 tesisin faaliyetinin sonlandığının da altını çizdi.

ÇEVREYE SIKI TAKİP

ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış: TÜRKAK tarafından akredite edilen hakem ve referans laboratuvarı Çevre Referans Laboratuvarının yanı sıra 3 adet Mobil Su ve Atık Su Analiz Laboratuvarı aracımız mevcuttur. Çevre Mevzuatı kapsamında Bakanlığımızca yetkilendirilmiş mevcuttaki 177 laboratuvar, ölçüm ve analizler yapmakta. Özellikle tehlikeli atıklara yönelik Atık Tanımlama ve Teşhis Laboratuvarını kurma çalışmalarına başladık. 81 ilde hava kalitesi ölçüm istasyonları kuruldu. Bugün itibariyle toplam 249 noktada hava kalitesi ölçümü yapılıyor. Kurulu kapasitesi 10 bin m3/gün ve üzerinde olan 200’ün üzerinde atık su arıtma tesisinin çıkış sularında debi, pH, iletkenlik, çözünmüş oksijen ve sıcaklık parametreleri 7/24 online izleniyor. Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri Tebliği gereğince Kirletici Vasfı Yüksek 264 tesiste bulunan 591 baca online olarak izleniyor. Belgelendirme sayesinde çevre yönetim hizmetleri iyileştirilmiş, uzmanlaşmış çevre görevlileri ile sanayici ve tesisler ile Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatları bünyesindeki iş ve işlemlerin hızlı ve kaliteli olması sağlanmıştır. Çevre faaliyetlerinin pazar payının artırılması için ise Ulusal Çevre Etiketleme Sistemi kurulacaktır. 2872 sayılı Çevre Kanunu  çerçevesinde tüm izin lisans konuları için, internet bağlantısı olan her noktadan 7/24 elektronik ortamda, elektronik imza kullanarak tek bir izin başvurusu yapılabiliyor ve online takip edilebiliyor. İşletmelerin faaliyette bulunabilmeleri için çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesi almaları zorunludur.

TEK PENCERE SİSTEMİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ithalatı kontrol altına alınan metal hurdalar için, Geçici Faaliyet Belgesi veya Çevre İzin ve Lisans Belgesine sahip sanayicilere Metal Hurda İthalatçı Belgesi düzenliyor. İthalatın yanı sıra atıkların ihracatında da Çevre Kanunu ve taraf olduğumuz Basel Sözleşmesi kapsamında izinler düzenleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca 2012’de hayata geçirilen ve uluslararası ticarete yönelik işlem ve süreçlere bağlı olarak gümrüklerde ortaya çıkan zaman kaybını ve maliyetleri azaltmak için, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında entegre bir yönetim sistemini tesis eden “Tek Pencere” sistemi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenen ithalat ve ihracat izinlerinin tamamında kullanılıyor. 

Son Güncelleme: 31.07.2017 09:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.