Bölgemizi geleceğe taşıyan, uluslararası düzeyde rekabetçi; sürdürülebilir üretim, yenilik ve yaşam merkezi vizyonu ile Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) olarak bölgedeki potansiyeli en üst düzeyde harekete geçirmeyi hedefliyoruz.  Bu hedeflere ulaşmak için 2019 yılında birçok faaliyet, program ve analiz gerçekleştirdik.

Ajansımız tarafından bu yıl iki başlıkta ilan edilen proje teklif çağrılarından 27’si Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nda ve 7’si Girişimcilik Mali Destek Program’ında olmak üzere toplam 34 proje, destek almaya hak kazandı.  Ajansımız bu projelere 17 milyon TL’lik hibe desteğine ek olarak, proje sahiplerinin yapacağı eş finansman katkısı ile yaklaşık 20 milyon TL’lik kaynak bölgenin gelişmesi için harcanacak.

2019 yılı içerisinde, nüfusu 3 milyona yaklaşan, kentsel gelişme ve sanayi gelişiminde hızla büyüme gösteren “Bursa İli Yükseköğretim Stratejisi: Üniversite İhtiyaç Analizi Projesi” başlatıldı. Hâlâ devam eden proje ile Bursa ilinde mevcut bulunan yükseköğretim kurumlarına ek olarak yeni bir üniversite veya üniversitelere olan ihtiyacın analiz edilmesinin ardından strateji ve gelişme önerilerini oluşturacağız.

Önceki yıllarda Ajans olarak yürüttüğümüz saha çalışmalarında, bölge genelinde özellikle sektörel dönüşüme, uzmanlaşmaya ve bu alanlarda teşvik ve destek mekanizmalarına ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, bölgede sanayi sektöründeki dönüşümü hızlandırması amacıyla “Bölgesel Yenilik ve Akıllı Uzmanlaşma Stratejisi Belgesi” hazırladık. Çalışmada veri analizleriyle birlikte saha çalışmalarında TR41 Bölgesi’nde yenilik ve AR-GE açısından öne çıkan 60’a yakın firmayla ve ekosistem aktörleriyle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirdik, paydaşların görüşlerini aldığımız yaklaşık 200 kişinin katıldığı geniş katılımlı bir Sanayi Şurası düzenledik. Önümüzdeki dönemde başta AR-GE merkezleri olmak üzere yenilik ekosistemini geliştirilmesi hususunda odaklanarak sanayimizin yüksek katma değere dönüşümünü hızlandıracak çalışmalar yürüteceğiz. Aynı amaçla, Kamuda Değişim ve Dijital Dönüşüm Seminerleri kapsamında da başta yerel yönetimler olmak üzere kamu kurumlarımızın üst ve orta kademe yöneticilerine yönelik toplamda 8 bin 500 adam/saatlik eğitim verildi.

Hem ulusal hem de bölgesel düzeyde bir başka sorun olarak genç işsizliği dikkati çekiyor. Bu nedenle 15-29 yaş aralığındaki genç nüfustan NEET (ne işte, ne eğitimde, ne de öğrenimde olan) kapsamına girenlerin bölgesel gelişmedeki potansiyellerini, sosyal yaşamda yaşadıkları problemleri ve istihdam piyasasına girişlerinde yaşanan sıkıntılarının tespit edilmesi; bu sorunlara göre müdahale alanlarının belirlenmesi amacıyla bir analiz çalışmasını tamamladık. Çalışma için toplam 1.207 kişiye anket uyguladık, 120 kişi ile derinlemesine mülakat, 30 paydaş görüşmesi ve 3 ilde çalıştay gerçekleştirildik.

BEBKA tarafından bölgede “Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi”, amacıyla TechUP Teknoloji Odaklı Hızlandırıcı Programından sonra ve SeedUP İnovatif Girişimcilik Programı hayata geçirildi.  Program Bursa Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Bursa Teknoloji Transfer Ofisi ile iş birliği içinde yürütülmektedir. Halen devam etmekte olan SeedUP’a kabul edilen 21 girişimcinin eğitimleri tamamlandı.  Girişimcilere ihtiyaçları doğrultusunda akademik ve sektörel mentorluk desteği sağlanmaktadır. Önümüzdeki günlerde girişimcilerimizi yatırımcılarla buluşturacağımız bir etkinlik düzenleyeceğiz.

Kalkınma ajanslarının, kaynak verimliliği alanındaki çalışmaları derinleştirmesi ve verimli ekonomilere geçiş amacıyla Bakanlığımız tarafından Kalkınma Ajansları 2020 yılı teması olarak “Kaynak Verimliliği” belirlendi.  Ajansımız kurulduğu günden itibaren konu ile ilgili çalışmalar yürütmektedir.  2014 yılından beri devam etmekte olan endüstriyel simbiyoz üzerine farkındalık yaratma ve fizibilite çalışmalarının etkilerini görmeye başladık.   Mali destek programları vasıtasıyla desteklenen endüstriyel simbiyoz projeleri tamamlandığında yaklaşık 8 bin 500 ton atığın bertarafa gitmesi önlenecek olup, 1 milyon TL’nin üzerinde ekonomik kazanım sağlanacağı tahmin edilmektedir. Bu alandaki çalışmalarımıza “Üretirken, Tüketirken Verimlilik” mottosu ile devam edeceğiz. 

Gündemimizde olan önemli çalışmalarımızdan biri de Bursa ilimizin turizm tanıtım faaliyetlerinin daha planlı ve odaklı bir şekilde yönetilebilmesi için Bursa Valiliği koordinasyonunda, Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde BEBKA tarafından hazırlanan “Bursa Turizm Tanıtım ve Marka Stratejisi”dir.  Bu çalışma ile hedef kitlenin belirlenmesi, Bursa markasının özgün kimliğinin ve iletişim stratejisinin oluşturulması ve hedef pazarlara yönelik pazarlama çalışmalarının yürütülmesi gibi faaliyetler planlanmaktadır.

Ajansların olmazsa olmaz fonksiyonlarından biri, Yatırım Destek Ofislerimiz her üç ilimizde de faaliyet göstermektedir. Yerli veya yabancı yatırımcı Ajansımızın herhangi bir yatırım destek ofisine geldiğinde, aradığında karşısında tüm iş ve işlemlerini ücretsiz olarak sunabilecek bir yapıyı barındırıyoruz. Bölgemizin tanıtımı, yatırımcıların bölgemize çekilmesi, insan kaynağımızın, sektörel gücümüzün yerli ve yabancı fuarlarda tanıtımı noktasında yoğun çalışmalar yürütüyoruz.

Örnek vermek gerekirse, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve BEBKA koordinasyonunda, BTSO ve Uludağ İhracatçı Birlikleri iş birliği ile düzenlenen “Bursa Tekstil ve Hazır Giyim İş Forumu” için Suudi Arabistan’da yerleşik olan ve Körfez ülkelerinde ticari faaliyette bulunan 65 iş insanından oluşan heyete ülkemizdeki yatırım ve ticari iş birliği imkanları hakkında bilgi verildi. Bursa’da sektörde faaliyet gösteren 200 firma temsilcisi, 600’ün üzerinde ikili iş görüşmeleri yaptı.

BEBKA olarak, kamu-özel sektör-STK iş birliklerini geliştirmeye, bölgemiz için önemli projeleri desteklemeye, yerli ve yabancı yatırımcılar için yerelde danışma noktası olmaya, yerel sorunlara yerel çözümler sunan merkez olma bilinciyle görev yapmaya devam edeceğiz.  Bugüne kadar olduğu gibi, 2020 yılında da daha müreffeh ve güçlü bir Türkiye hedefine katkı sağlamak en büyük arzumuzdur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.