ODAĞINDA FİLYOS VADİSİ VAR

Türkiye’de ihtisaslaşma başarısı gösteren 15 yükseköğretim kurumundan biri olan Bartın Üniversitesi, kamu-üniversite-sanayi iş birliğinde iddialı. Bu kapsamda Filyos Limanı Projesi üzerinden önemli çalışmalara imza atan üniversite, AR-GE Proje Pazarı etkinliklerinin de dördüncüsünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

ODAĞINDA FİLYOS VADİSİ VAR

Türkiye’de ihtisaslaşma başarısı gösteren 15 yükseköğretim kurumundan biri olan Bartın Üniversitesi, kamu-üniversite-sanayi iş birliğinde iddialı. Bu kapsamda Filyos Limanı Projesi üzerinden önemli çalışmalara imza atan üniversite, AR-GE Proje Pazarı etkinliklerinin de dördüncüsünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

28 Eylül 2021 Salı 09:58
ODAĞINDA FİLYOS VADİSİ VAR

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında “Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları” alanında ihtisaslaşmaya hak kazanan 15 yükseköğretim kurumundan biri olan Bartın Üniversitesi, Filyos Limanı Projesi üzerinden önemli çalışmalara imza atıyor. Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, üniversitenin tüm çalışmalarında bölgenin kalkınmasını öncelediğini ve Türkiye’nin gelişimine değer kattığını belirterek “Filyos Vadisi projesi odağında bölgede gelişebilecek muhtemel sektörler üzerinde yetkin akademik kadromuzla oldukça verimli çalışmalar ortaya koymaya devam ediyoruz” dedi.

1,5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olacak Filyos Vadisi projesi hakkında öncelikle dünyadaki liman örnekleri incelediklerini anlatan Uzun, “Bu proje için liman, endüstri bölgesi, serbest ticaret bölgesi ve lojistik kümelenme üzerinden çalışmalar yapılmasının rekabet gücümüzü daha da arttıracağını ön görmekteyiz. Örnek bir kamu-üniversite-sanayi iş birliğinin sergilendiği bu proje kapsamında bölgesel kalkınma ekseninde yürüttüğümüz çalışmalarımızda yüksek katma değer, verimlilik artışları ve akıllı sistem konularına önem veriyoruz” diye konuştu. Yıllık 25 milyon ton kapasiteli Filyos Limanı projesinin bölgenin en önemli gelişmelerinden biri olduğunu vurgulayan Rektör Uzun, “1,5 milyar dolar yatırımla tamamlanacak projenin doğal sonucu olarak lojistik kümelenmesinin gelişmesi ve 10 bin yeni istihdamın oluşması bekleniyor” ifadelerini kullandı.

AR-GEPROJE PAZARI

Bartın Üniversitesi’nin AR-GE ve inovasyon bilincini yaygınlaştırmak, proje hazırlama ve geliştirme kültürünün oluşmasına katkıda bulunmak düzenlediği AR-GE Proje Pazarı etkinliğinin bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirileceğini hatırlatan Rektör Uzun, “Bu etkinlikle ülkemizin dört bir yanından hatta farklı ülkelerden akademisyen, sanayici, girişimci ve öğrencileri üniversitemizin çatısı altında toplamaktayız. Hedefimiz proje kültürünün oluşmasına katkıda bulunmak ve bu fikirlerin katma değere dönüşmesini sağlamaktır” açıklamasında bulundu. Etkinlik kapsamında üniversitenin ihtisaslaşma alanı olan Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları konusu başta olmak üzere, Türkiye’nin gelişimine değer katacak projelerin, alanında önemli bilim insanları ve sektör temsilcilerinin katılımıyla değerlendirileceğini anlatan Rektör Uzun, 25-26 Ekim’de gerçekleştirilecek olan 4. AR-GE Proje Pazarı’na başvuruların ise 30 Eylül’e kadar devam edeceğini açıkladı.

14 ANA TEMA

Bartın Üniversitesi 4. AR-GE Proje Pazarı etkinliğinin temaları, Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları ihtisaslaşma alanına dönük tematik alanlardan, farklı üniversitelerden ve sektör temsilcilerinden oluşan Bilim Kurulu tarafından belirlendi. Filyos Limanı projesine katkı sunulmasının hedeflendiği etkinlikte Akıllı Teknolojiler, Bulut Teknolojisi, Büyük Veri ve Analitik, Dijital Dönüşüm, Enerji Teknolojileri, Filyos Yatırım Havzasına Yönelik Projeler, Katmanlı Üretim, Kimya ve Biyoteknoloji, Nesnelerin İnterneti, Otonom Robotlar, Siber Güvenlik, Simülasyon, Sürdürülebilir Çevre ve Şehircilik ile Yatay ve Dikey Sistem Entegrasyonu olmak üzere 14 ana temaya yer verildi.  IV. AR-GE Proje Pazarı ile ayrıca Lise Kategorisinde de projelere yer verilecek.

ÖNEMLİ İSİMLERDEN DESTEK

Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağını arttırmanın amaçlandığı Bartın Üniversitesi IV. AR-GE Proje Pazarı etkinliğine önemli isimler de destek veriyor. Etkinliğin Onur Kurulunda; Bartın Valisi Sinan Güner, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik, TÜBİTAK TEYDEB Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Selçuk Selek ile Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun yer alıyor.  AR-GE Proje Pazarı için başvurular “projepazari.bartin.edu.tr” internet adresinden alınmaya devam ediyor.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.