FABRİKALAR KURAN FABRİKA

Türkiye’nin ilk ilk entegre demir çelik fabrikası olan ve çok sayıdaki büyük endüstriyel tesisin proje, imalat ve montajını gerçekleştiren KARDEMİR, bu nedenle "fabrikalar kuran fabrika" olarak tanınıyor.

FABRİKALAR KURAN FABRİKA

Türkiye’nin ilk ilk entegre demir çelik fabrikası olan ve çok sayıdaki büyük endüstriyel tesisin proje, imalat ve montajını gerçekleştiren KARDEMİR, bu nedenle "fabrikalar kuran fabrika" olarak tanınıyor.

28 Eylül 2021 Salı 10:21
FABRİKALAR KURAN FABRİKA

Türkiye’nin ilk ağır sanayi kuruluşu ve ilk entegre demir çelik fabrikası olan Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR), Batı Karadeniz ve özellikle Karabük ekonomisinin kalbi konumunda. Temelleri 1937’de atılan ve ilk yüksek fırınını 1939’da ateşleyerek ilk Türk demirini üreten KARDEMİR, aynı zamanda Türkiye’nin endüstriyel atılımına öncülük etti. Çok sayıdaki büyük endüstriyel tesisin proje, imalat ve montajını gerçekleştiren KARDEMİR bu nedenle Türkiye’de "fabrikalar kuran fabrika" olarak tanınıyor. Şirket, Batı Karadeniz’in üretim ve istihdam odağı olan demir-çelik sektörünün de bölgede kümelenmesinin lokomotifi olarak öne çıkıyor.  Üretim hayatına bir kamu iktisadi teşebbüsü olarak başlayan KARDEMİR, 1995’te özelleştirilmesinin ardından 2 milyar doların üzerinde bir yatırımla üretim teknolojilerini yenileyerek bugün Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri haline geldi. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 listesinde 25’inci sırada yer alan KARDEMİR, küresel pandeminin etkisinde geçen 2020’de 7 milyar 302 milyon 284 bin 558 lira net üretimden satış geliri elde etti. Şirket aynı yıl 60,6 milyon lira net kar açıkladı.

4 BİN 500 İSTİHDAM SAĞLIYOR

Demiryolu rayı üretiminde Türkiye’nin tek milli markası olan şirket, bağlı kuruluşlarıyla birlikte yaklaşık 4 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. Uluslararası kalite standartlarında demiryolu tekeri, mantarı sertleştirilmiş raylar, yüksek hızlı tren rayları, tramvay rayları, hafif raylı sistemler, kangal, bağlantı elemanları çelikleri, yay çelikleri, 56 mm kalın kangal, yuvarlak çubuk, U-I-H profiller, platina, pik, blum, kütük, nervürlü inşaat çeliği, profil, köşebent, maden direği, kok ve kok yan ürünleri üreten KARDEMİR; inşaat, madencilik, ulaştırma ve sanayi sektörlerine temel girdi sağlıyor. Şirket, 20–56 mm arasında kangal ve 72 metre ray üretiminde bölgenin tek üreticisi konumunda bulunuyor.

ÇİMENTODAN MADENCİLİĞE

2007 yılında devreye alınan yeni Ray ve Profil Haddehanesi ile ürün gamını genişleten KARDEMİR, bu yatırımla hem Devlet Demiryolları’nın (TCDD) stratejik iş ortağı hem ihracatçı bir şirket haline geldi. 2016’da devreye alınan ve teknolojik olarak dünyadaki sayılı tesisler arasında bulunan Çubuk ve Kangal Haddehanesi ile katma değeri yüksek çelik üretimi ile makina imalat sanayi, bağlantı elemanları ve savunma sanayisinde önemli bir rol üstlenen KARDEMİR’in iştiraklerinden KARDÖKMAK A.Ş, sahip olduğu yüksek döküm ve mekanik işleme kapasitesi ile sektöründe Türkiye’nin lider kuruluşları arasında yer alıyor. Şirketin başka bir iştiraki olan KARÇEL A.Ş. ise er cins ve karakterde çelik konstrüksiyon imalatı yapıyor. Kardemir’in ayrıca, Sabancı grubu ile çimento sektöründe KARÇİMSA A.Ş. ve Erdemir Grubu ile madencilik sektöründe ERMADEN A.Ş. adında ortaklığı bulunuyor.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ

Çankırı’da konvansiyonel ve yüksek hıza uygun demiryolu makasları üretmek üzere TCDD ve Avusturyalı Voest Alpine ile 2010’da ortaklığa imza atan KARDEMİR, aynı yıl Afken Holding’e bağlı Enbatı Elektrik Üretim AŞ hisselerinin tamamını satın alarak bünyesine kattı.

Üniversite-sanayi iş birliği konusunda önemli çalışmalara imza atan KARDEMİR’in Karabük Üniversitesi’ne kazandırdığı Demir Çelik Enstitüsü ve AR-GE Merkezi, sadece şirketin ve yükseköğretim öğrencilerine değil, tüm demir çelik sektörüne hizmet ediyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.