“Çevre dostu sanayici değer kazanacak”

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, önümüzdeki süreçte çevre ve enerji dostu ürünler üreten sanayicilerin değer kazanacağını söyledi.

“Çevre dostu sanayici değer kazanacak”

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, önümüzdeki süreçte çevre ve enerji dostu ürünler üreten sanayicilerin değer kazanacağını söyledi.

02 Mart 2011 Çarşamba 09:35
“Çevre dostu sanayici değer kazanacak”
II OSB Çevre Zirvesi’nde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, sanayi devriminden itibaren ülkelerin ekonomik gelişmesiyle birlikte önemli çevre sorunlarının da gündeme gelmeye başladığını söyledi. Türkiye’de “Ne pahasına olursa olsun zenginleşmek” fikrinin iflas ettiğini söyleyen Bakan Ergün, “Zenginleşeceğiz ama her ne pahasına olursa olsun değil, başkasının hukukuna zarar vermeden, çevreyi kirletmeden, kuralına uygun bir şekilde” dedi.
 
BİLİNÇSİZ ÜRETİM KAYNAKLARI TEHDİT EDİYOR
 
Bilinçsiz üretim ve tüketim alışkanlıklarının kaynakları tükettiğini, geleceği ise tehdit ettiğini söyleyen Nihat Ergün, Türkiye’nin son yıllarda önemli bir ekonomik büyüme yaşadığını, bu büyüme sürecinde de ülke olarak büyük çevre sorunları yaşanmadığını, bundan da büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Ergün şöyle devam etti;
“Hükümet olarak, bu konuda büyük kararlılık gösterdik, bugünümüzü kurtarmak için çalışırken, geleceğimizi tahrip etmedik. Hayatı parçalara ayırmadık, sorunlara bütüncül bir anlayışla yaklaştık, ekonomi, sanayi, eğitim ve sağlıkta büyüme yaşarken, çevreyi, kültürü ve sanatı da ihmal etmedik.”
 
HERKES HAYATI GÜZELLEŞTİRMEKLE MÜKELLEF
 
Türkiye’de ilk defa, çevreye karşı işlenen suçların Türk Ceza Kanunu’nun kapsamına alındığını hatırlatan Ergün, “Bizler, kıyametin kopacağını bilsek bile elimizdeki fidanı dikmemiz gerektiğini zihnimize aşılayan bir inanç ve kültür ikliminde büyüdük. Böyle bir toplumun çevre konusunda duyarlı olmasından, kendisine, başka insanlara, başka canlılara, havaya, toprağa ve suya saygılı olmasından daha tabii hiçbir şey olamaz” dedi. Herkesin hayatı ve dünyayı güzelleştirmekle mükellef olduğunu, güzelleştirmek için yapılması gereken ilk işin ise çirkinleştirmemek olduğunu kaydeden Ergün, bu konuda merkezi ve yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi.
 
SANAYİLEŞİRKEN ÇEVREYİ KORUMAK MÜMKÜN
 
Çevre sorunlarının kaynağı olarak ilk olarak akla sanayileşme geldiğini ifade eden Ergün, bunun yanlış bir önyargı olduğunu, sanayileşirken çevreyi korumanın mümkün olduğu, nice başarılı örnekler bulunduğunu bildirdi.  Tabiatla barışık üretim modelleri geliştirmenin ilk başta maliyetli bir iş olarak gözükebileceğini belirten Ergün, “Milyonlarca, milyarlarca para harcayıp fabrika kuracaksınız; ayrıca bunun yanında çok ciddi paralar harcayıp bir de arıtma tesisi, depolama tesisi kuracaksınız. İlk bakışta bunlar ek külfet ve maliyet gibi görünebilir; ancak sağduyu sahibi herkes, işin aslının hiç de öyle olmadığını bilecektir. Çevrenin ve hayatın korunmadığı bir ortamda; gerçek kalkınmadan ve büyümeden bahsetmek mümkün değildir. Şunu iyice anlamalıyız ki, insanlık, bugün kirlettiği sularda yarın kendisi boğulacaktır, bugün kirlettiği havayı, yarın kendisi soluyacaktır” dedi. Ergün şöyle devam etti;
 
ÇEVRE DOSTU ÜRÜNLER TERCİH EDİLECEK
 
“Sadece üretim ve tüketime, şuursuzca bir kalkınma hedefine odaklanırsak, 20 ya da 30 yıl sonra bırakın üretim yapmak, yaşamak dahi müşkül hale gelecektir. Görünüşte ek külfet gibi görünen çevre yatırımları, orta ve uzun vadede bizlere ve gelecek nesillere yaşam kaynağı olarak geri dönecektir.”
Çevrenin korunması konusunda tüketicilerin artık bilinçlendiğini ve özellikle Avrupalı tüketicilerin enerji ve çevre dostu olmayan teknolojik ürünleri kullanmadıklarını kaydeden Ergün, önümüzdeki yıllarda otomotiv gibi stratejik sektörlerin geleceğine de enerji ve çevre dostu modellerin damga vuracağını söyledi.
 
SANAYİCİYE ÇEVRE DERSLERİ VERİLECEK
 
Önümüzdeki 10 yıl içinde, Avrupa’daki her 5 otomobilden birinin elektrikli araç olmasının beklendiğine dikkat çeken Ergün, elektrikli olmasa bile fosil yakıt kullanan ama sıfır emisyon sağlayan motor teknolojisi üzerinde de çalışıldığını bildirdi. Bu yılın başında açıkladıkları Sanayi Strateji Belgesinde yer alan yatay politika alanlarından bir tanesinin “çevre” olduğunu ve bu başlık altında 4 önemli eylemin yer aldığını hatırlatan Ergün, “Zira biz, çevre dostu bir sanayiye dönüşümü, küresel rekabet gücü kazanmak için olmazsa olmaz şartlardan biri olarak görüyoruz” dedi. Ergün, çevre politikaları kapsamında sanayicileri iklim değişikliği konusunda bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapacaklarını da sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler:
Sanayi BakanıçevreEnerji
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.