20 Milyar Dolarlık Pazar

Cidde’de özel bir toplantıda 50 işadamıyla buluşan Bakan Ergün, “Türkiye ile Suudi Arabistan arasında orta vadede 20 milyar dolarlık dış ticaret hacmi çok rahat yakalanabilir” dedi.

20 Milyar Dolarlık Pazar

Cidde’de özel bir toplantıda 50 işadamıyla buluşan Bakan Ergün, “Türkiye ile Suudi Arabistan arasında orta vadede 20 milyar dolarlık dış ticaret hacmi çok rahat yakalanabilir” dedi.

21 Şubat 2011 Pazartesi 11:28
20 Milyar Dolarlık Pazar

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Cidde Hilton Otel’de toplam sermayeleri 300 milyar doları bulan 50 işadamı grubuyla bir araya geldi. Toplantıda işadamlarına seslenen Ergün, Ortadoğu'da yaşayan ulusların sahip oldukları kaynakları en iyi şekilde kullandığını söylemenin mümkün olmadığını söyledi. Türkiye'nin 2002'de yakın ve Orta Doğu ülkelerine 3,5 milyar dolar ihracat yaptığını, 2010 yılında bu rakamın 23.3 milyar dolara yükseldiğini anlatan Ergün, “Bu dönemde, Türkiye'nin toplam ihracatı 3.1 kat artarken, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine yaptığı ihracat, 6.6 kat artmıştır. Bu artışın yaşandığı dönemin, dünya genelinde ticareti daraltan bir küresel krizi içerdiğini de hatırlatmak istiyorum. Demek ki ilişkilere yapıcı yaklaşımlar hakim olursa, ülkeler masaya geçmişle hesaplaşmak yerine gelecek tohumları ekmek için oturursa, bundan herkes karlı çıkacaktır” dedi.
 
ÖRNEK İLİŞKİLER KURMALIYIZ
 
Türkiye ve Suudi Arabistan gibi büyük ülkelerin, diğer ülkelere örnek olacak bir ilişki kurması gerektiğine vurgu yapan Bakan Ergün, “Türkiye, son yıllarda sosyal ve ekonomik hayatta gerçekleştirdiği reformlarla, dünyanın en dikkati çeken ülkelerinden biri haline gelmiştir. Son 8 yılda, güven ve istikrar ortamını oluşturduk, ekonomiyi güçlendirdik, vatandaşlarımızın hayat şartlarını iyileştirirken, dış politikada da aktif, dirayetli ve sözü geçen bir ülke haline geldik. Dünyada küresel krizi en iyi yöneten ve kriz sonrası dönemde en hızlı toparlanan ülkelerden biri olduk. 2010 yılında hemen yanı başımızdaki komşumuz Yunanistan daralma yaşarken, Türkiye;nin yüzde 7-8 aralığında bir büyüme yaşaması bekleniyor. Bu başarı, elbette bir tesadüf değil, son 8 yılda attığımız adımların doğal bir sonucudur” dedi.
 
2023 YILI HEDEFLERİ
 
Bakan Ergin, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz rezervlerinin olmadığının altını çizerken, ülkenin gelişimi için üretime ve üretileni ihraç etmenin gerekliliğine değindi. Ergin, Türkiye'nin Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023'e yönelik hedeflerine de değinerek “”Türkiye, cumhuriyetimizin 100. yaşı olan 2023 yılında, yıllık 500 milyar dolar ihracat yaparak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflemektedir. Bu hedefe ulaşmak için, teknoloji, Ar-Ge, markalaşma ve tasarım gibi alanlara ağırlık vermemiz gerektiğini biliyoruz. Mesela bu yılın başında, 2011-2014 dönemini kapsayan sanayi strateji belgesini uygulamaya başladık. Bu belge, ülkemizin Avrupa ve Avrasya'nın üretim ve teknoloji üssü haline gelmesinde çok önemli bir rol oynayacaktır” diye konuştu.
 
İLİŞKİLERİMİZ YAKIŞAN YERDE DEĞİL
 
Ergün, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin yakışan bir yerde olmadığı yönünde eleştirileri de gündeme getirdi. Bu eleştirileri geçen yıl da yinelediğini anlatan Ergin, “2002 yılında 1,3 milyar dolar olan dış ticaret hacmimizin, 2010 yılında 4.6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. G-20 üyesi olan iki büyük ekonomi arasında bu kadar az ticaret olmasını, ekonomik açıklamalarla izah etmek mümkün değildir. Sorun daha çok iş adamlarımızı bir araya getirecek ve birbirimizi daha iyi tanıtacak güçlü platformlar kurulmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Suudi Arabistan'ın en çok ithal ettiği ürünler, makine ve aksamları, gıda ürünleri, bazı kimyasallar, motorlu taşıtlar ve tekstil ürünleridir. Bu ürünlerin Türkiye'nin en önemli ihracat kalemleri arasında olduğunu hatırlatmak isterim. Peki Suudi Arabistan ithalatı ağırlıklı olarak nereden yapıyor? Dünyanın bir ucundaki Çin ve Japonya ile diğer ucundaki Amerika'dan yapıyor” diye konuştu. Ergün, tüm engellerin ve sorunların ortadan kaldırılması gerektiğine değinirken orta vadede 20 milyar dolarlık bir dış ticaret hacminin yakalanabileceğine inandığını söyledi.
 
HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ
 
Bakan Ergin, Suudi iş adamlarına Türkiye’de yatırım yapmaları çağrısında bulunurken, her türlü desteğin sağlanacağını bildirdi. Ergin, “2003 yılında Doğrudan Yabancı Yatırımlar Yasası'nı çıkartarak, yerli ve yabancı yatırımcı ayrımına son verdik, yerli yatırımcılara sağladığımız her türlü teşvik ve kolaylıkları yabancı yatırımcılara da sağladık. Hükümet olarak yabancı yatırımlara son derece büyük önem veriyor, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı aracılığıyla Türkiye'de yatırım yapmak isteyenlere her konuda yardımcı oluyoruz. Bu noktada, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansının Arapça da hizmet verdiğini hatırlatmak istiyorum. Özellikle İstanbul'un her geçen gün küresel bir finans merkezine dönüşmekte olduğunu, katılım bankacılığına ilgili olan Suudi iş adamlarının dikkate almasında fayda vardır” şeklinde konuştu.
 
       Ergün, bu kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmak için öncelikle ülkeler arasındaki yapay ve faydasız çekişmeleri bir yana bırakmak, işbirliği ve ortaklık kültürünü güçlendirmek gerektiğini belirtti. Ergün şöyle devam etti;
     “Türkiye olarak, başta komşu ve çevre ülkeler olmak üzere tüm dünya ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmaya çalışıyoruz. Son 8 yıldır, komşu ülkelerle ilişkilerimizi ‘sıfır sorun, maksimum işbirliği’ anlayışına göre tesis ediyoruz. Bu anlayışın meyvelerini de siyasi, kültürel ve ekonomik açılardan toplamaya başladık.”
      Ergün, ilişkilere yapıcı yaklaşımlar hakim olursa ülkeler masaya geçmişle hesaplaşmak yerine gelecek tohumları ekmek için oturursa, bundan herkesin karlı çıkacağını, bölgede siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanması için tüm ülkelerin bu esasa göre hareket etmesi gerektiğini vurguladı.
      Ergün, “Ülkelerarası ilişkilerin en önemli boyutlarından birini ekonomik ilişkiler oluşturmaktadır. Zira ekonomik ilişkiler, sadece ülkelerin daha fazla gelir elde etmelerinde değil, rasyonel olanın keşfedilmesinde ve siyasi istikrarın korunmasında da önemli bir rol oynuyor. Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için siyasilerin, reel sektörün önündeki engelleri kaldırması büyük önem arz ediyor” dedi. Ergün şöyle devam etti;
     “Ancak asıl önemli olan işadamlarının birbirlerini tanımaları, bir araya gelmeleri, birlikte ticaret ve yatırım yapmak için ortaya güçlü bir irade koymalarıdır. İşadamları bu iradeyi ortaya koyarsa siyasiler de yolları açacaktır. Zira günümüzde siyasilerin ülkelerini kendi isteklerine göre değil, halkın taleplerine göre yönetmeleri gerekmektedir. İşadamlarımız da kendi aralarında öyle bir yakınlık tesis etmelidirler ki siyasi platformda atılan adımların meyveleri hemen toplansın.”
 
 
''HEDEF; 20 MİLYAR DOLARLIK DIŞ TİCARET HACMİ''
 
       Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi büyük ülkelerin diğer ülkelere örnek olacak ilişki kurması gerektiğine işaret ederek, “Türkiye ile Suudi Arabistan'ın ekonomik ilişkilerine baktığımızda, bu iki büyük ve önemli ülkeye yakışan bir yerde olmadığımızı görüyoruz. 2002 yılında 1,3 milyar dolar olan dış ticaret hacmimizin, 2010 yılında 4,6 milyar dolar olduğunu görüyoruz. G-20 üyesi iki büyük ekonomi arasında bu kadar az ticaret olmasını, ekonomik açıklamalarla izah etmek mümkün değildir” diye konuştu. Ergün şöyle devam etti;
      “Türkiye ile Suudi Arabistan arasında orta vadede 20 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmini yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. Sorun daha çok işadamlarımızı bir araya getirecek ve birbirimizi daha iyi tanıtacak güçlü platformlar kurulmamış olmasından kaynaklanmaktadır.”
       Suudi Arabistan’ın en çok ithal ettiği ürünlerin makine ve aksamları, gıda ürünleri, bazı kimyasallar, motorlu taşıtlar ve tekstil ürünleri olduğunu, bu ürünlerin Türkiye'nin en önemli ihracat kalemleri arasında olduğunu ifade eden Ergün,
“Suudi Arabistan ithalatı ağırlıklı olarak dünyanın bir ucundaki Çin ve Japonya ile diğer ucundaki ABD’den yapıyor. Suudi Arabistan'ın dünyanın diğer ucundaki ülkelerden ithal ettiği ürünler, bizim en önemli ihracat kalemlerimizi oluşturuyor. Bizim Avrupa'ya ihraç ettiğimiz bazı ürünlerin tekrar Ortadoğu ülkelerine, hem de daha yüksek fiyatlarla satıldığını biliyoruz. Eğer Suudi Arabistan yaptığı ithalatla daha kaliteli veya daha ucuz ürün alıyorsa, bizim buna elbette diyecek bir şey yok. Ancak sorun iletişim yetersizliğinden, bürokratik engellerden veya başka suni nedenlerden kaynaklanıyorsa, bu soruna çözüm üretmeliyiz” şeklinde konuştu. 
      İki ülke arasında karşılıklı ticaret ve yatırımları artıracak fırsatların fazlasıyla mevcut olduğunu söyleyen Ergün, “Özellikle finans, turizm, iletişim, tarım, sağlım gibi alanlarda daha fazla işbirliği geliştirmeliyiz. Dünyanın en fazla cari fazla veren ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan'da, iş adamlarının büyük tasarruflarını karlı yatırımlara dönüştürmek istediklerini biliyoruz” dedi.
      Türk hükümetinin, gerçek bir ekonomik kalkınmaya ancak küresel standartlarda üretim yaparak ulaşabileceğine inandığını bildiren Ergün, “Bizim zengin petrol ve doğalgaz rezervlerimiz yok. Biz ülkemizi zenginleştirmek için, üretmeye ve ürettiğimizi ihracat etmeye mecburuz. Aslında petrol ve doğalgaz zengini ülkelerin de reel ekonomiye ve üretime önem vermeleri gerekiyor. Zira teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği ve dünyanın sürekli olarak değiştiği bu ortamda, geleceğe de hazır olmak gerekir” diye konuştu. Ergün açıklamalarını şöyle tamamladı.
     “Ancak üretime dayanan bir ekonomi, yaşanması muhtemel değişikliklere karşı direnç gösterebilir. Mesela küresel krizden ağır etkilenen Avrupa ülkelerine baktığımızda, bu gerçeği net bir şekilde görebiliyoruz. Bütün ülkeler krizden etkilendi ancak ekonomisi hizmet, ticaret ve finans sektörlerine dayanan ülkeler, krizden daha fazla etkilendi. İşte bu nedenle, son 8 yıldır ekonomi politikamızın temel amacı, ülkemizi daha rekabetçi bir ülke haline getirmek olmuştur.”
 
TÜRK YATIRIM AJANSI ARAPÇA HİZMET VERİYOR
 
Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın Arapça da hizmet verdiğini vurgulayan Ergün, “Özellikle İstanbul'un her geçen gün küresel bir finans merkezine dönüşmekte olduğunu, katılım bankacılığına ilgili olan Suudi işadamlarının dikkate almasında fayda vardır. Küresel kriz ortamında, herhangi bir finans kuruluşu iflas etmeyen tek OECD üyesi ülke Türkiye olmuştur” dedi.
 
 
İKÖ Genel Sekreteri ile görüştü
 
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Cidde’deki temasları kapsamında İslam Teşkilatı Konferansı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve İslam Kalkınma Bankası (İKB) Başkanı Ahmed Muhammed Ali, Başkan Yardımcısı Ahmet Tıktık ile bir araya geldi.İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Cidde'deki merkezinde ziyaret eden Bakan Ergün, İhsanoğlu ile, bölgesel konular üzerinde görüş alışverişinde bulundu.  Ergün, İslam Kalkınma Bankası (İKB) Başkanı Ahmed Muhammed Ali ve Başkan Yardımcısı Ahmet Tıktık ile bir araya geldi. İKB Merkezinde gerçekleşen görüşmelerde, daha iyi işbirliği için neler yapılabileceğinin ele alındığı kaydedildi.
 
 
Toyota Corola Türkiye’de üretime başlayacak
 
BAB-I RIZKI CEMİL PROJESİ
 
   Nihat Ergün Cidde’deki temasları sırasında sabah saatlerinde de Toyota’nın yeni Türkiye distribütörü ALJ Grubu’nun Sosyal Sorumluluk Projesi olan ve “İşimiz Gücümüz İstihdam” olarak da bilinen BRJ’nin (Bab-ı Rızkı Cemil) Cidde'deki merkezine bir ziyarette bulundu
   
ALJ Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Jeemil’in hazır bulunduğu ziyarette, BRJ Türkiye Ülke Genel Müdürü Dr. Fatih Mehmet Gül, Bakan Ergün’e brifing verdi. Gül, ALJ grubunun dünya çapındaki Sosyal Sorumluluk projeleri ile istihdam çözümleri konusundaki çalışmaları anlattı.
   Türkiye'deki yeni açılan şubenin hedefleri ve hizmetleri ile ilgili bilgi veren Gül, bu çerçevede toplam 12 ülkede 158 bin kişiye istihdam desteği sağlandığını ve Türkiye'de de bu yıl hedefin 5 bin olduğunu, 2015'de ise toplam 80 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağını bildirdi.
   Bakan Ergün, ALJ grubunun, Türkiye’deki Toyota’nın kapasite arttırımı için çalışmalar yapmasını istedi. Muhammed Jeemil de Toyota’nın Japonya’daki merkezi ile sürekli Türkiye’deki üretimi arttırma ve Türkiye'nin bölgesel üretim merkezi olması konusunda görüşmeler yaptığını belirtti, Corolla'nın da çok yakında Türkiye'de üretime başlayacağı konusunda Bakan Ergün’e müjde verdi.
 
 
   Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergin Toyota’nın yeni Türkiye distribütörü ALJ Sosyal Sorumluluk Projesi olan BRJ’nin Cidde'deki merkezine bir ziyarette bulundu. ALJ Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Jeemil'in hazır bulunduğu ziyarette, BRJ Türkiye Ülke Genel Müdürü Dr. Fatih Mehmet Gül, Bakan Ergin'e brifing verdi. 
   Türkiye'deki yeni açılan şubenin hedefleri ve hizmetleri ile ilgili bilgi veren Gül, bu çerçevede toplam 12 ülkede 158 bin kişiye istihdam desteği sağlandığını ve Türkiye'de de bu yıl hedefin 5 bin olduğunu, 2015'de ise toplam 80 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağını bildirdi. 
   Bakan Ergin, ALJ grubunun, Türkiye'deki Toyota'nın kapasite arttırımı için çalışmalar yapmasını istedi. Muhammed Jeemil de Toyota'nın Japonya'daki merkezi ile sürekli Türkiye'deki üretimi arttırma ve Türkiye'nin bölgesel üretim merkezi olması konusunda görüşmeler yaptığını belirtti, Corola'nın da çok yakında Türkiye'de üretime başlayacağı konusunda Bakana müjde verdi.
 
 
TÜRK İŞADAMLARINI DİNLEDİ
 
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Suudi Arabistan Türk Konseyine (SATURK) üye iş adamları ile de başkonsoloslukta bir araya geldi. Ergün, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB’de yıllardan beri verdiği mücadeleyi, Ortadoğu'daki etkinliğinin artışını anlattı.  Mısır’daki olaylara da değinen Ergün, Türkiye’nin bölgesinde baş gösteren olaylara sessiz kalmasının mümkün olmadığını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’'nin çıkarlarını her fırsatta savunduklarını söyledi.
 
Saturk Konseyi Genel Başkan Yardımcısı Kemal Kayadeniz de Türk İş adamları adına yaptığı konuşmada, iş adamlarının karşılaştıkları sorunları dile getirdi. İş adamları da Bakan Ergün'e yatırımları konusunda bilgi verdi.
Anahtar Kelimeler:
20 Milyar Dolarlık Pazar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.