Katma değeri yüksek teknolojilerden beslenerek AR-GE projeleri üreten girişimcilere destek veren bir yapı olarak faaliyet gösteren, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ETGB) yönetici şirketi Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı (ATAP), girişimcilerin teknoloji tabanlı, yenilikçi, ticari değeri yüksek iş fikirleri üretmelerini ve bu fikirlerini ürüne/hizmete dönüştürüp pazara sunmalarını sağlayarak, başarılı girişimciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi, Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi yerleşkelerinde faaliyetine devam eden ATAP’ta şu an yazılım, bilişim, biyoteknoloji, animasyon-çizgi film, seramik, havacılık ve savunma, elektronik ve kimya ağırlıklı alanlarda olmak üzere 127 firma tarafından 198 AR-GE projesi yürütülmekte olup, bu zamana kadar 243 proje başarıyla tamamlanmıştır.

ATAP, bu hedefler ışığında bölgedeki inovasyon ekosistemini güçlendirecek projelere imza atmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı, Avrupa Birliği (AB) ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen IPA II (Katılım Öncesi Yardım Aracı) kapsamında desteklenen Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi (ETİM) 2020’de faaliyete geçecektir. Projenin amacı, öncelikli olarak havacılık, raylı sistemler, makine, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabetçiliğini arttırmak ve bu KOBİ’lerin tasarım, prototipleme ve mühendislik kabiliyetlerinin arttırılmasına katkı sağlamaktır. ETİM, Eskişehir’deki çok az sayıda firmada mevcut olan teknolojik altyapı, insan kaynağı ve teknik yeteneklere sahip olacak; KOBİ’ler, üniversite kökenli girişimciler ve Teknopark girişimcilerinin doğrudan tasarım, inovasyon ve üretim süreçlerine etki edecektir.

ETİM projesinin yanı sıra üniversite kökenli girişimciler ve ATAP girişimcileri için Teknoparkta üretilen ve teknolojik ürün deneyim belgesi olan firmaların seri üretim yapabilmesi için üretim atölyeleri ve binaları oluşturulması planlanmaktadır. Bu amaçla inşası tamamlanan ilk “Teknoloji Uygulama Merkezi” binası OSB TGB alanında devreye girmiştir.

2019 yılında ayrıca, Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA) finansman desteği ile “Eskişehir Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesi Fizibilite Etüdü” çalışması gerçekleştirilerek, kamuoyuna tanıtılmıştır. Bölgede, ATAP firmalarının desteği ile faaliyetlerine devam eden Seramik, Havacılık ve Raylı Sistemler Kümelenmelerinin yanı sıra 2020 yılında teknoloji odaklı inovasyon, elektronik, AR-GE, bilişim ve yazılım sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların desteklenmesi, uluslararası firmalarla rekabet edebilmesi için yazılım ve dijital dönüşüm konularında kümelenme projeleri başlatılmıştır.

2020 yılında Bilecik’te bulunan Şeyh Edebali Üniversitesi Kampüsüne ETGB ek binası kurulması planlanmaktadır. Bununla ilgili resmi başvuru Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yapılmıştır. Ayrıca Eskişehir Teknik Üniversitesi 2 Eylül Kampüsü’ne yeni bir ETGB ek alanı kurulması, girişimci idare ve kuluçka binası yapılması konusunda çalışmalara da başlanmıştır. Mühendislik fakültelerinin bu kampüste yer alması ve mühendisliklere yönelik laboratuvar ve test merkezlerinin olması sebebiyle bu kampüste kurulacak binanın mühendis kökenli girişimcilere önemli avantajlar sağlayacağı düşünülmektedir. Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Ek Alanının ise ağırlıklı olarak animasyon ve yazılım alanlarında faaliyet gösteren firmaların bulunacağı tematik bir teknopark haline dönüştürülmesi planlanmaktadır.

Bu zamana kadar, AB tarafından KOBİ’leri desteklemek amacıyla, 7 yıldır devam eden UFUK 2020 KOBİ Aracı Programı’ndan üç firmamız (Entekno, Tvarc ve Magspin) faydalanmıştır. KOBİ’lerimizin AB programlarından önümüzdeki yıllarda daha çok yararlanması için gerekli eğitim ve destek sağlanmaya çalışılacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.