Güneş enerjisi, güneş ışınlarından elde edilir. Güneş güçlü bir enerji kaynağıdır ve bu enerji kaynağı güneş panelleri üzerinden elektrik enerjisine dönüştürülür. Güneş öyle büyük bir enerji kaynağıdır ki dünyaya bir saat boyunca sağladığı enerjinin bir yıl boyunca küresel enerji ihtiyacını karşılayabileceğini biliyor muydunuz? Ancak, biz dünyaya gelen bu enerjinin yalnızca yüzde 0.001’ini kullanabiliyoruz.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından bahsederken güneş enerjisinin popüler bir konu haline gelmesinin bir nedeni var. Pahalı ya da çok verimli olmadığı için eleştirildiği zamanlardan son derece faydalı olduğu dönemlere geldi.

Gittikçe artan yüksek taleplerin yanı sıra çeşitli güneş paneli hibeleri sayesinde teknolojisi önemli ölçüde iyileştirildi ve güneş enerjisi depolama sistemleri ile önemli ölçüde daha verimli bir temiz enerji kaynağı haline getirildi.

Güneş enerjisinin avantajları

1. Yenilenebilir enerji kaynağı

Güneş panellerinin tüm faydaları arasında en önemli şey güneş enerjisinin gerçekten yenilenebilir bir enerji kaynağı olmasıdır. Dünyanın her yerinde ve her gün kullanılabilir. Diğer enerji kaynaklarından farklı olarak güneş enerjisi tükenmez. Güneş enerjisi güneşe sahip olduğumuz sürece erişilebilir olacak. Bilim insanlarına göre bu yüzden güneş ışığından en az 5 milyar yıl boyunca yararlanabileceğiz.

2. Elektrik faturalarını düşürür

Enerji ihtiyaçlarınızın bir kısmını güneş sisteminizin ürettiği elektrikle karşılayacağınız için enerji faturalarınız düşecek. Faturanızdan ne kadar tasarruf edeceğiniz, güneş panellerinizin kapasitesine, elektrik veya ısı kullanımınıza bağlı olacaktır. Dahası sadece elektrik faturasında tasarruf etmekle kalmayacak, şebekeye geri verdiğiniz fazla enerji için ödeme alma imkanız olduğunu da unutmayın. Elbette bunun için güneş paneli sisteminizin elektrik dağıtım şebekesine bağlı olmanız gerektiği gibi kullandığınızdan daha fazla elektrik üretmeniz gerekmektedir. Üretilen elektriğin satış prosedürleri bulunmaktadır.

3. Farklı uygulama alanları olabilir

Güneş enerjisi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Elektrik (fotovoltaik) veya ısı (güneş enerjisi) üretebilir. Güneş enerjisi, elektrik dağıtım şebekesine erişimi olmayan alanlarda elektrik üretmek, temiz suya erişimi kısıtlı olan bölgelerde suyu damıtmak ve uzayda uyduları çalıştırmak için kullanılabilir. Güneş enerjisi, binalarda kullanılan malzemelere de entegre edilebilir. Kısa bir zaman önce Sharp, şeffaf güneş enerjisi pencereleri tanıttı. Çok yakında pencerelerimize yansıyan güneşten faydalanabileceğiz gibi görünüyor.

4. Düşük bakım maliyetleri

Güneş enerjisi sistemleri genellikle çok fazla bakım gerektirmez. Onları sadece nispeten temiz tutmanız gerekir; bu yüzden yılda birkaç kez temizlemeniz gerekecektir. Bunu temizlik şirketlerine ücret karşılığında da her zaman yaptırabilirsiniz. En güvenilir güneş paneli üreticileri ürünlerine 20-25 yıl garanti veriyor. Ayrıca hareketli parça olmadığından aşınma ve yıpranma olmaz. İnvertör genellikle 5-10 yıl sonra değiştirilmesi gereken tek parçadır, çünkü güneş enerjisini elektrik ve ısıya dönüştürmek için sürekli çalışır (solar PV vs. güneş ısısı). İnvertör dışında, güneş enerjisi sisteminizin maksimum verimle çalışmasını sağlamak için kabloların da bakıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle güneş sisteminin ilk maliyetini karşıladıktan sonra bakım ve onarım işleri için çok az harcama yapmazsınız.

5. Teknoloji geliştirme

Güneş enerjisi endüstrisindeki teknoloji sürekli ilerlemektedir ve gelecekte gelişmeler yoğunlaşacaktır. Kuantum fiziği ve nanoteknolojideki yenilikler, güneş panellerinin etkinliğini artırabilir ve güneş enerjisi sistemlerinin elektriksel girişini iki veya üç katına çıkarabilir.

Güneş enerjisinin dezavantajları

1. Maliyet

Bir güneş sistemi satın almanın ilk yatırım maliyeti yüksek olabilir. Buna güneş panelleri, invertör, aküler, kablolar ve kurulum için ödeme yapılması dahildir. Ayrıca güneş teknolojileri sürekli olarak gelişmektedir. Bu nedenle siz yatırım yaptıktan kısa bir süre sonra fiyatlar düşebilir. Ancak gelişen teknolojilerde bu ihtimal sürekli olarak var olacaktır.

2. Hava durumuna bağımlıdır

Güneş enerjisi bulutlu ve yağmurlu günlerde hâlâ üretim yapabilse de güneş sisteminin verimi azalacaktır. Güneş panelleri, güneş enerjisini etkin bir şekilde toplamak için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bu nedenle, birkaç bulutlu ve yağmurlu günün enerji sistemi üzerinde gözle görülür bir olumsuz etkisi olabilir. Ayrıca gece boyunca güneş enerjisinin toplanamayacağını da göz önünde bulundurmalısınız. Öte yandan, su ısıtma çözeltinizin gece veya kış aylarında çalışmasını da istiyorsanız, termodinamik paneller göz önünde bulundurulması gereken bir alternatiftir.

3. Güneş enerjisi depolama pahalıdır

Güneş enerjisi hemen kullanılmalı ya da büyük bataryalarla depolanmalıdır. Şebeke dışı güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan bu bataryalar, enerjinin gece kullanılması için gün boyunca şarj edilebilir. Bu yöntem gün boyu güneş enerjisi kullanmak için iyi bir çözümdür ancak aynı zamanda oldukça pahalıdır. Çoğu durumda, yalnızca gündüz güneş enerjisi kullanmak ve gece boyunca şebekeden enerji almak daha akıllıca olacaktır. Elbette bunu yalnızca sisteminiz şebekeye bağlıysa yapabilirsiniz. Neyse ki, enerji talebiniz gün boyunca genellikle daha fazladır ve bu nedenle çoğunu ürettiğiniz güneş enerjisi ile karşılayabilirsiniz.

4. Paneller için geniş alana ihtiyaç duyulur

Ne kadar çok elektrik üretmek istiyorsanız, güneş ışığına o kadar fazla ihtiyaç duyacaksınız. Güneş ışığından mümkün olduğunca fazla yararlanmak gerekli. Solar PV panelleri çok fazla alan gerektirir. Bazı çatılar sahip olmak istediğiniz güneş paneli sayısına uyacak kadar büyük olmayabilir. Alternatif olarak, bazı paneller bahçenize monte edilebilir ancak üzerine gölge düşmemesi gerekir. İstediğiniz tüm paneller için yeriniz yoksa ihtiyacınızdan daha azını kurmak zorunda kalabilirsiniz.

5. Kirlilik ile ilişkili

Güneş enerjisi sistemleriyle ilgili kirlilik diğer enerji kaynaklarına göre çok daha az olsa da, bir miktar kirlilik oluşturur. Güneş sistemlerinin nakliyesi ve montajı sera gazı emisyonları ile ilişkilendirilmiştir. Güneş fotovoltaik sistemlerin üretimi sırasında çevreyi dolaylı olarak etkileyebilecek bazı toksik maddeler ve tehlikeli ürünler de vardır. Ancak unutulmamalıdır ki bu insanlar için risk oluşturacak sınırda değildir.

https://www.afaenerji.com/haberler/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.