ORGANİZE “KAZANIM” BÖLGESİ

Asım Kibar OSB sanayicisi, aldığı ayrıcalıklı “yeşil” hizmetle üretime sıkı sıkıya odaklanıyor. Türkiye’de ilk ve tek olan atık su geri kazanımını 3 yıl önce devreye alan bölgenin atık su arıtma tesisi de ulusal ve uluslararası teknoloji modelleri incelenerek kurgulandığını belli ediyor.

ORGANİZE “KAZANIM” BÖLGESİ

Asım Kibar OSB sanayicisi, aldığı ayrıcalıklı “yeşil” hizmetle üretime sıkı sıkıya odaklanıyor. Türkiye’de ilk ve tek olan atık su geri kazanımını 3 yıl önce devreye alan bölgenin atık su arıtma tesisi de ulusal ve uluslararası teknoloji modelleri incelenerek kurgulandığını belli ediyor.

05 Haziran 2021 Cumartesi 10:21
ORGANİZE “KAZANIM” BÖLGESİ

Dünyada birçok yerde uygulanan ileri biyolojik arıtma (MBBR) teknolojisini Türkiye’de ilk defa arıtma tesisinde uygulayan Asım Kibar OSB (AKOSB)’nin yeşile duyduğu hassasiyet örnek gösteriliyor. OSB sorumluluğu bilinciyle hareket eden AKOSB, hem kentsel arıtma tesislerinin yüklerini hafifletmek, hem de reel arıtma maliyetleriyle sanayicilere ekonomik avantaj sağlama hedefleriyle devreye aldığı atık su arıtma tesisi (AAT) ile güçleniyor. 2015 yılı başında devreye alınan, günlük 4 bin metreküplük AKOSB Atık Su Arıtma Tesisi, yurt dışında ve yurt içinde birçok tesisin teknolojisinin araştırılması ile kurgulanan bir prosese sahip. OSB ayrıca, su kullanımını azaltmak hedefiyle 4 yıllık bir fizibilite döneminin sonunda Türkiye’de ilk ve halen tek olan bir yatırımı da hayata geçirdi. Günde 3 bin metreküp üretim kapasiteli atık su geri kazanım tesisi, 2018’den bu yana başarıyla çalışıyor.

ADAPTASYON ARTISI

Tesiste arıtılan atık sular, atık su geri kazanım tesisine iletiliyor ve yüzde 75’i geri kazanılıyor. Geri kazanılan atık sular, bölgede yer alan sanayi kuruluşlarının proses hatlarında kullanılıyor, yüzde 25 oranındaki atık su da SKKY Tablo 19 standartlarında, bölgenin sınırında yer alan dereye deşarj ediliyor. Bölgenin en hassas ve duyarlı olduğu konuların başında “çevre bilinci” geliyor. Atık su arıtma ve geri kazanım tesisi de bu duyarlılığın en önemli göstergesi... Klasik sistemlerle çözümlenmiş arıtma tesislerinden çok daha küçük bir alanda kurulmuş olması, birim metreküp atık su işletme maliyetinin düşük olması ve kirlilik parametrelerinde oluşabilecek değişikliklere kolaylıkla uyum sağlayabilmesi atık su arıtma tesisinin en önemli avantajlarından. 6 bin metreküp/gün inşaat, 4 bin metreküp/gün mekanik kapasiteye sahip ve klasik arıtma sistemleri yerine çağın gerekliliklerini düşünerek dizayn edilen arıtma tesisi;  fiziksel, kimyasal (MULTIFLO) ve biyolojik (MBBR) arıtma basamaklarından oluşuyor. Biyolojik ve kimyasal arıtma sonucu oluşan çamurlar, çamur susuzlaştırma ünitesi (dekantör) yardımıyla susuzlaştırılıp, lisanslı firmaya bertaraf için gönderiliyor.

TEMİZ SU KATKISI

AKOSB’nin atık su arıtma tesisi, kapasite artırımına elverişli olarak, imar planlarında ayrılan alanın yüzde 25’i içerisinde çözümlenmiş yapıda ve alan kullanımı olarak aynı kapasitedeki tesislere göre büyük avantaja sahip. Tıpkı atık su arıtma tesisinde olduğu gibi kadrolu personeller tarafından işletilen 3 bin metreküp/gün üretim kapasiteli geri kazanım tesisinde mekanik ve kum filtre, ultrafiltrasyon, aktif karbon, ters ozmos ve UV sistemleri uygulanarak yüksek kalitede geri kazanım suyu elde ediliyor. Bu sayede; atık su arıtma tesisine gelen endüstriyel ve evsel kaynaklı atık sular, arıtılıp tekrar sisteme kazandırılarak, bölge katılımcılarına ihtiyaç duydukları yüksek kalitede su daha uygun fiyattan sağlanıyor. Böylelikle, proseste içme suyu kullanılmıyor ve temiz su kaynaklarının korunmasına katkıda bulunularak çevre hassasiyeti en üst seviyeye taşınıyor.

TESİS, TÜRKİYE’DE TEK

Her kuruluşun kendi yapısı, ihtiyaçları ve faaliyet gösterdiği sektöre göre mutlaka bir arıtım ünitesine ihtiyaç duyacağından hareket eden Asım Kibar OSB, işletme maliyetlerini düşürerek iç ve dış pazarda sanayicilerin maliyet bazında rekabet gücünün artırılmasını ve bölgeye yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcıların önünün açılmasını sağlamayı, ihtiyaç duyulan tesis yatırımında mottosu olarak kabul ediyor. Türkiye’de ilk ve halen tek olan geri kazanım tesisini 2018 yılında işletmeye alan OSB, 2018 yılı Haziran ayından bu güne toplam 1.5 milyon metreküp geri kazanım suyu üretti. 2021 yılı için atık su arıtma ve geri kazanım tesisinin tahmini işletme maliyeti 3,7 milyon TL olarak gerçekleşecek. Artan su talebini karşılayabilmek için geri kazanım tesisinin üretim kapasitesi 500 bin metreküp/yıl olarak arttıracak yeni yatırım haziran ayında start alacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.