ARITMANIN GÜÇLÜ HALKASI

Türkiye’nin ilk sanayi üssü Bursa OSB’nin yıllardır titizlikle yürütülen arıtma ve çevre faaliyetlerinde rakamlar konuşuyor. 46 kişilik profesyonel ekibin 7/24 işlettiği atık su arıtma tesisi, yıllık yaklaşık 25 milyon TL işletme ve 120 milyon TL’ye varan yatırım bütçesi ile yönetiliyor.

ARITMANIN GÜÇLÜ HALKASI

Türkiye’nin ilk sanayi üssü Bursa OSB’nin yıllardır titizlikle yürütülen arıtma ve çevre faaliyetlerinde rakamlar konuşuyor. 46 kişilik profesyonel ekibin 7/24 işlettiği atık su arıtma tesisi, yıllık yaklaşık 25 milyon TL işletme ve 120 milyon TL’ye varan yatırım bütçesi ile yönetiliyor.

05 Haziran 2021 Cumartesi 10:39
ARITMANIN GÜÇLÜ HALKASI

Yarım asırlık sanayi tecrübesiyle Türkiye’de OSB’leşme serüveninin ilk halkası olan Bursa OSB, yüksek üretim tecrübesi, sosyal olanakları ve bilhassa çevreci politikalarıyla adeta örnek bir endüstri üssü… 20 yılı aşkın süredir Bursa’yı “arındıran” politikalar yürüten Türkiye’nin ilk OSB’sinin uzun yıllar boyunca başkanlığını yürüten deneyimli sanayici Hüseyin Durmaz, “Atık Su Arıtma Tesisimizin 1. kademesi 1998 yılında günde 48 bin metreküp kapasite ile 2. kademesi de 2005’te toplamda 96 bin metreküp/gün kapasite ile devreye alındı ve halen 48 bin metreküp/gün kapasiteyle 265 firmamızın atık suyunu arıtıyoruz” diye konuştu. Durmaz ayrıca, Atık Su Geri Kazanımında Membran Uygulamaları için Konsantre Akım Yönetim Modeli ve Mevzuat Geliştirilmesi Projesi kapsamında; OSB’nin Su Üretim Tesisinin ulusal bazda seçilen 4 örnek tesisten biri olduğunu vurgulayarak, “Yeşil OSB kapsamında Dünya Bankası ile yapılan çalışmalarımızda Su Üretim Tesisimiz Dünya Bankasının global yayınında örnek uygulama olarak gösterildi” açıklamasını yaptı.  Son yıllarda Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde yapılan taslak revizyon çalışmalarını da titizlikle takip ettiklerini söyleyen Başkan, “Bir an önce son hallerinin yayımlanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜÇLÜ ÇEVRE VİZYONU

Su üretim adı ile kurdukları proses suyu temini sağlanan arıtma sisteminin, 1962 yılında basit keson kuyusu olarak açıldığını ve 1973 yılında 8 adet derin kuyuya çıkarıldığını söyleyen Durmaz, “1979-1989 arasında ise kurduğumuz 25 bin metreküp/gün kapasiteli fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma tesisi devreye girdi. 2003’te kapasitemiz günde 50 bin metreküpe çıkarılmış olup 2007 yılında ileri arıtma tesisi ilave edilerek su kalitesi daha da iyileştirilerek halen 50 bin metreküp kapasiteyle 265 firmamızın proses suyu ihtiyacını karşılıyor. Nilüfer Deresi’nden almış olduğumuz kirli suyun istenen özelliklerde, uygun maliyette ve kesintisiz bir şekilde sanayicimize verilmesi bölge yönetimimizin vizyonu ve başarısından kaynaklanıyor. Sanayinin çeşitlenmesi, üretimin artması ile 2003 yılında yeni bir tesis inşası ile kapasitemizi günde 50 bin metreküpe çıkarttık. Kaynak olarak Nilüfer Deresi’ni kullanmamız ve dere su kalitesinin zaman içerisinde bozulması itibari ile de 2007 yılında da o yıllarda ülkemizde henüz örneği olmayan, dönemin en büyük ileri arıtma tesisi olarak membran sistemli proses suyu arıtma tesisini kurduk” şeklinde konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BERTARAF

İşletmelerin proseslerinde ihtiyaç duydukları yıllık 10 milyon metreküplük proses suyunu da Nilüfer Deresi kenarında kurulu olan Su Üretim Tesisinde üreterek sanayicinin kullanımına sunduklarını söyleyen Durmaz, “Bu sayede temiz su ve yer altı suyunun fazla tüketimine engel oluyoruz. Suyu aldığımız dere özellikleri ile deşarj ettiğimiz atık su arasında yüzde 40 iyileşme mevcut.  Sonuç olarak Nilüfer Deresini temizliyoruz ve sanayicimizin ihtiyacı olan proses suyu ucuz, kaliteli ve ekonomik olarak sanayicimizin kullanımına sunuyoruz. Rakamlarla örnekleyecek olursak; su üretim tesisimiz sayesinde ayda 1 milyon ton temiz su kaynağından tasarruf sağlıyoruz ve 10 milyon TL’ye yakın bedel sanayicimizin cebinde kalıyor” bilgisini verdi. Yıllar içerisinde arıtma çamurlarını lisanslı bertaraf tesislerine göndererek beşikten mezara ilkesi ile kirliliğin uygun şartlarda ortadan kaldırılmasını sağladıklarını anlatan Durmaz, şöyle konuştu: “Ancak gerek lojistik gerekse maliyetlerin yükselmesi ve bunun da sanayimize ek külfet oluşturmaması adında kendi arıtma çamuru bertaraf tesisimizi yaptık. Günde 60 ton kapasiteli akışkan yatak teknolojili bu tesisin de mevzuat gereği lisansı alınarak faaliyete geçirdik ve bölgemize daha ucuz ve sürdürülebilir bertaraf yöntemi kazandırmış olduk.”

YEŞİLE BÜYÜK FAYDA

“Çalışmalarımızın ödüllendirilerek taçlandırılması en önemli motivasyon kaynağımız” diyen Durmaz, 2004’te ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve 2013’te ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgeleri de alan Bursa OSB’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1 kez “En Çevreci OSB” seçilerek Çevre Beratı’yla, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinden de 2 kez en çevreci OSB ödülüyle ödüllendirildiğini ifade etti ve BOSİAD’la Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması’nı düzenlediklerini söyledi. Karma OSB’nin atık su miktar ve özelliği itibari ile yüzde 90 tekstil sektörü özelliklerini taşıdığını söyleyen Durmaz, “Tesisimiz projelendirilirken de bu sektöre özel seçilen arıtma proseslerini içermesine dikkat edilmiştir. Ana yapılanmayı fiziksel, kimyasal, biyolojik ve renk giderimi için tekrar kimyasal arıtma olarak tanımlayabiliriz” açıklamalarını yaptı.  Türkiye’nin ilk OSB’si, 1998’de ve 2005’te devreye aldığı arıtma tesisini 24 kişilik ekibiyle 7/24 işletiyor. Tesis, günde 48 bin metreküplük mega kapasiteye sahip.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.