YETER Kİ “SAĞLIK OLSUN”

Türkiye’nin 32’nci AR-GE merkezi, Akgün Yazılım’ın ürünleri, sağlık teknolojilere adanmış yapısıyla adeta 2’nci doktor olarak görev yapıyor. Akgün Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Temel Akgün, “Ürünlerimiz, doktorların gözünden kaçırabileceği noktaları tespit ediyor ve tanı hakkında bir kanaat bildiriyor” dedi.

YETER Kİ “SAĞLIK OLSUN”

Türkiye’nin 32’nci AR-GE merkezi, Akgün Yazılım’ın ürünleri, sağlık teknolojilere adanmış yapısıyla adeta 2’nci doktor olarak görev yapıyor. Akgün Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Temel Akgün, “Ürünlerimiz, doktorların gözünden kaçırabileceği noktaları tespit ediyor ve tanı hakkında bir kanaat bildiriyor” dedi.

03 Ekim 2020 Cumartesi 10:27
YETER Kİ “SAĞLIK OLSUN”

Röportaj: Nuran AYAR

1986 yılında kurulan ve 2012’den bu yana da AR-GE merkezi olarak hizmetine devam eden Akgün Yazılım, hem hastaların şifası, hem de doktorlara yardımcı kuvveti. Cirosunun yüzde 10’unu AR-GE’ye adayan Akgün Yazılım’ın sağlık teknolojileri alanında insanlığa fayda sunduğunu söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Temel Akgün, Sanayi TV’ye konuştu. Pandeminin sağlık ve dijitalleşmenin önemini tüm dünyaya yeniden hatırlattığını söyleyen Akgün, doktorların gözünden kaçırabileceği ve insan gözünün yetersiz kaldığı noktalarda devreye girdiklerini ifade etti. AR-GE merkezinin nitelikli projelerinden bahseden Akgün, “Önemli projelerimiz uygulamaya girmiş durumda, şu anda uluslararası arenada bu ürünlerimiz de kullanılıyor” ifadelerine yer verdi. Akgün son olarak, AR-GE’siz ürünlerin günlük kullanım ürünleri olarak sayılmakta olduğunu dile getirerek, şu sözlere yer verdi: “AR-GE yapmamışsanız yeni ürününüz yok demektir.”

  

ÖNEMİ PANDEMİDE KAVRANDI

Firmanın profilini anlatan Temel Akgün, “Hem yurt içinde hem de uluslararası alanda ihracatı olan bir firmayız. Sürekli ürettiğimiz donanım hizmetlerimiz, proje çözümlerimiz var ama en çok sağlık gelişimindeki hizmetlerimiz ve çalışmalarımız ön planda” diye konuştu. Sağlık konusunun dünyada her daim ön planda olduğuna vurgu yapan Akgün, “Pandemi ile beraber sağlığın, bilişimin ve dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğuna hep birlikte şahit olmuş olduk. Tabii ki bunun altından kalkabilmek birdenbire olacak işler değil. Türkiye sağlık sisteminde çok ileride. Peki neden ileri, birdenbire mi oldu bunlar? Sağlık bilişimi alanındaki çalışmalar 25 yıl kadar öncesinden başlamış ve 2000 yılından sonra çok daha profesyonel ihtiyaçlara cevap vermiş” şeklinde konuştu. Akgün, firmanın sağlık alanında hizmet üretmeyi artırarak sürdüreceğini söyledi.

  

AR-GE’DE SAĞLIK DÖNEMİ

Gelirlerinin yaklaşık yüzde 10’unu AR-GE merkezlerine yatırdıklarını söyleyen Akgün, “Firmamızın AR-GE yatırımları birkaç kısımda yapılıyor. Hastanelerdeki bütün hizmetler bir kısım. Yani bir kuruma gittiğiniz zaman siz hasta olarak neyle karşılaşıyorsunuz, doktorlar ve hemşireler nelerle savaşıyor, bilgisayara hangi verileri girmesi gerekiyor gibi konular; her gün herkesin çözümlenmesine ihtiyaç duyduğu konular. Diğer konu ise tüm dünyada öne çıkan olgu, dijitalleşme. Sensörler birbiriyle konuşuyor ve sensörlerin öne çıktığını görüyoruz. Yapay zekânın artık çok revaçta olduğunu, karar destek sistemlerine “virtual reality” dediğimiz sanal gerçekliklerin hâkim olduğunu söylemek gerek. Bizim AR-GE merkezi olarak bu alanda da çok büyük hizmetlerimiz var. Önemli projelerimiz uygulamaya girmiş durumda, şu anda uluslararası arenada bu ürünlerimiz de kullanılıyor” şeklinde konuştu.  

  

GÖZ GÖRMESE AKGÜN GÖRÜYOR

AR-GE merkezlerinde geliştirilen projeler hakkında detay veren Akgün, “Hastaneye başvuranların yüzde 25 ila 30’una kanser teşhisi konuyor. Erken tanı hayati önemde, ama bu bazen doktorlarımızın gözünden kaçabiliyor. Dolayısıyla burada bilgisayar teknolojilerinin mutlaka devreye girmesi gerek. Doktorların sadece yaptığı iş ile ilgili değil, günlük yapılan işlerin de kayıt altına alınması lazım. Nasıl fayda sağlayabiliriz diye düşündük. Biz beş yıl önce akciğer kanseri tespiti üzerine yazılım geliştirdik. Yazılımda, sizin x-ray cihazından almış olduğunuz görüntü, bilgisayarda doktorun önüne gitmeden bir de bilgisayarın kendisi görüntüyü incelemiş oluyor. Doktorun gözünden kaçırdığı, dikkatinden kaçırdığı başka bir nokta var mı onu kontrol ediyor. 2,5 milimetrenin altında gözün çok tespit edemediği noktaları görebiliyor. Biz bu sefer de doktora diyoruz ki, bilgisayarda şunları tespit ettik. Yani akciğer kanseri tespit etmek için “AKGÜN X-Eye: Toraks” adında bir ürün ürettik ve piyasaya sunduk” bilgilendirmesini yaptı. Meme kanserini temel alan bir çalışma yaptıklarını da ortaya koyan Akgün, “Bunun üzerine çalışma yaptık ve meme kanserinde oluşan bütün kitleleri biz alıyoruz, bilgisayarda değerlendirme yapıyoruz. İyi huylu mu kötü huylu mu olduğu konusunda bir kanaate varıyoruz. Doktor önündeki görüntüye baktığı zaman, bizim programımızla da karşılaştırıyor. Netice doktorun görüşüne sunuluyor ve doktor ve radyolog da buna bakarak raporunu yazıyor. Bunlar yapay zekâ ürünüdür. Bunu biz Kazakistan'da uygulamaya başladık. İki tane proje olarak orada belli bölgelere yerleştirdik. Adana’da, Yozgat’ta, Isparta’da şehir hastanelerinde, il içi sistemlerin yazılımların tamamında Akgün Yazılım’ın imzası var” açıklamalarına yer verdi.

  

“AR-GE’SİZ ÜRÜNLER GÜNLÜKTÜR”

ARGE merkezlerinin gelişimini değerlendiren Akgün, ilk zamanlarda asgari personelin minimum 75 olması gerektiği merkezlerin sayısı çoğaldıkça ürün sayısının da arttığını ifade etti. Devletin, AR-GE merkezi vasıtasıyla üniversite ile sanayiyi; yani akademiyle insanlarını bir araya getirmeyi hedeflediğini anlatan Akgün, böylece bilimsel çalışma kültürünün oluştuğunu belirtti.  Daha gelişmiş ülkelerle aynı kulvarda yüzmenin şartının AR-GE olduğuna vurgu yapan Temel Akgün, “Onlardan da bazı öğreneceklerimiz oluyor, onlara iş yaparken. Kendimizi onlarla evvela karşılaştırmalıyız. Ülkemizdeki ürünlerimizin de gelişmesi gerekir. AR-GE yapmamışsanız yeni ürününüz yok demektir. AR-GE yoksa günlük kullanılan ürün demektir. O da ancak sizin gibi ya da daha gerideki ülkelere gidiş yapar. İhracatın artması, yeni pazarlara çıkabilmek için yeni ürünlerin ve yeni ARGE'lerin mutlak bir şekilde piyasada üretimde olması lazım, ürün haline getirilmesi lazım. Bu ürünlerin uluslararası arenada herkes tarafından kullanıma sunulması gerekir ki sizden daha iyi olan gelişmiş ülkelerin almış oldukları pay içerisinde bir payı elde etme şansınız olsun” açıklamasını yaptı. Akgün, son olarak şu fikirleri paylaştı: “İşletmelerin, AR-GE merkezlerinin, start-up firmalarının, teknokentlerin ve üniversitelerin birlikte çalışmasının faydasını gördüğümüzü görmek isterim. Ticari düşünce ile beraber işletmelerin gelişmesini de düşünmememiz gerekir. Üniversite ve sanayi iş birliğine çok önem vermeliyiz. Devletimiz de bunu önemli derecede desteklemektedir.”

AKGÜN YAZILIM YÖNETİM KURULU BAŞKANI TEMEL AKGÜN İLE SANAYİ TV'DE GERÇEKLEŞTİRİLEN RÖPORTAJ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Duran 2020-10-10 12:54:20

Sayın Yönetim Kurulu Başkanımıza Çok Teşekkür ederiz. AKGÜN YAZILIM A.Ş Olarak Daha Nice Başarılı Projelere İmzamızı atacağız hep birlikte İnşAllah. Yerli ve Milli Yazılım

Avatar
Şakir Kamacıoğlu 2020-10-23 20:22:27

Hadi hayırlısı olsun.