VERİMLİLİKTE YERLİ ADRES

İletişim Yazılım, MES standartları doğrultusunda Coral Reef yazılımını geliştirerek sanayi kuruluşlarının fabrika sahasındaki kaynakları yönetmek için ihtiyaç duyacakları yazılımları hizmete sundu.

VERİMLİLİKTE YERLİ ADRES

İletişim Yazılım, MES standartları doğrultusunda Coral Reef yazılımını geliştirerek sanayi kuruluşlarının fabrika sahasındaki kaynakları yönetmek için ihtiyaç duyacakları yazılımları hizmete sundu.

23 Kasım 2020 Pazartesi 09:20
VERİMLİLİKTE YERLİ ADRES

Haber: Nuran AYAR

AR-GE MERKEZİ VAR

İletişim Yazılım, Türkiye’deki üretim tesislerine, fabrika sahasındaki kaynakları yönetmek için ihtiyaç duyulan yazılım ürünleri konusunda yerli çözümler sunuyor. Dünyada “Manufacturing Execution System (MES)” olarak bilinen standartlar doğrultusunda endüstri tesislerine çözüm sunan yazılımların yerli versiyonunu üreten İletişim Yazılım, Türkiye’de “Coral Reef” ismini verdiği ürünüyle boy gösteriyor. Şirketin ayrıca Busines Process Management (BPM) standartlarında geliştirdiği ManageMind isimli strateji ve kalite yönetim sistemi yazılımı bulunuyor. Bursa’da Merkez Ofisi ve AR-GE Merkezi bulunan, İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Tekirdağ, Kayseri, Denizli gibi şehirlerde ve Mısır'da olmak üzere 25'in üzerinde bayisi olan İletişim Yazılım, sanayi işletmelerinin kendi içlerindeki verimliliği artırıcı projeleri, bilgi sistemleriyle birleştiren yazılım ürünleri geliştiriyor.

 

HEDEF VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK

Sanayi TV’ye konuşan İletişim Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Hatunoğlu, Coral Reef’in malzeme, makineler, insan gücü ve enerji gibi kaynakların işletme veya fabrika sahası içerisinde doğru yönetilmesini sağlayıp, hedeflendiği şekilde kullanılıp kullanılmadığını gerçek zamanlı olarak gösteren yazılımlar olduğunu söyledi. Dünyada bu tür yazılımların literatürde ve sektörde MES olarak adlandırıldığını kaydeden Hatunoğlu,  bu konuda faaliyet gösteren MESA isimli bir sivil toplum inisiyatifi bulunduğunu belirtti. Tuncer Hatunoğlu,  MES standartlarında geliştirilen Coral Reef’in, fabrikaların üretim haricindeki diğer süreçlerini de iyi yönetebilmelerini sağladığını söyledi. Hatunoğlu’na göre, bu yazılımlar, üretim dışındaki süreçleri bilgisayar ortamında yönetip, onay mekanizmalarıyla çalıştırıp,  kişilerin inisiyatifinden uzaklaştırıyor ve sisteme aktarılmasını sağlıyor.

 

“DOĞRU TABİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Tuncer Hatunoğlu, 2011-2012 yıllarında Almanya’nın deklerasyonu ile ortaya atılan Endüstri 4.0 kavramının, dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı isimlerle adlandırıldığı gibi farklı algılandığını da dile getirdi. Türkiye’nin ise bu kavramı “Dijital Dönüşüm” olarak tanımlamayı tercih ettiğini anlatan Hatunoğlu, bunun daha doğru bir yaklaşım olduğunu, dijital dönüşüm tanımının insan kaynaklarından, inovasyon yönetimine kadar çok daha fazla şeyi kapsadığını vurguladı. Endüstri 4.0’ın telaffuz edilmeye başlandığı günden bu yana birtakım teknolojileri içerdiğini kaydeden Hatunoğlu,  yıllar içindeki teknoloji gelişme ile bugün yapay zekâ, sanal gerçeklik, 3D Printerlar gibi pek çok teolojiyi kapsamına aldığını anlattı. Bu konuşu bir örnekle açıklayan Hatunoğlu, “Yapay zekâ 1955’li yıllardan beri ilk teknolojinin içeresinde olan bir konu. Ancak o günün bilgisayarlarının yavaş olması nedeniyle, teorileri hazırlanmış ama pratiğe indirgenememişti” dedi. Buna karşılık bugün bilgisayarlar teknolojisinin gelişip ucuzladığına dikkat çeken Hatunoğlu, şunları söyledi: “Bu gün artık Internet Of Things (Nesnelerin interneti – IoT) dediğimiz teknolojiyle, sensörlerle ve birçok yerden datalar toplanabiliyor. Bu da yapay zekâyı kendiliğinden kullanılabilir bir hale getirdi.  İşte IoT, yapay zekâ, 3D printer’lar, sanal gerçeklik gibi bu teknolojileri eğer sanayide kullanmaya başlarsak bunların yaratacağı sinerjiyle biz, fabrika sahasında verimliliği artırabiliriz.”

 

SÜREKLİ İYİLEŞTİRME FELSEFESİ

MES yazılımları ile fabrikası sahasında, makinenin üzerinden veri okunabildiğini, barkodlarla ya da RFID’lerle veri toplanabildiğini söyleyen Hatunoğlu,  böylece gerçek zamanlı olarak verimlilik ve ilgili dataları gün yüzüne çıkartıp, gösterdiklerini dile getirdi. Hatunoğlu, bu verimlilik datalarının arka tarafta bir veri tabanına yüklü olduğunu, işletmelerin bu dataları kullanarak kayıpların nerelerden kaynaklandığını görebileceklerini ve söz konusu teknolojilerle verimliliklerini artırabileceklerini vurguladı. MES altyapısıyla işletmelerin önce verimliliğini ölçerek, iyileştirme ile ilgili yapmış oldukları projenin ne noktaya geldiğini de ölçebileceklerini ifade eden Hatunoğlu,  sürekli iyileştirme felsefesi ile fabrika sahasını daha verimli hale getirebileceklerini söyledi.

 

IoT STRATEJİSİ

İletişim Yazılım’ın Ar-GE faaliyetlerini IoT ve yapay zekâ üzerinde yoğunlaştırdığını açıklayan Hatunoğlu, şehircilik, sağlık, hatta tarımda kullanılan IoT’un sanayi ve imalattaki kullanımına odaklandıklarını kaydetti.  İletişim Yazılım’ın uzmanlık alanının sanayi yazılımları olduğunu dile getiren Hatunoğlu, “Bu uzmanlık alanı içeresinde IoT’u kendimize stratejik bir ürün olarak belirledik ve bunun yazılımlarını geliştiriyoruz. Bunu da yapay zekâ teknolojileriyle zenginleştirerek, üretimde daha kaliteli ürünler üretebilmesi için müşterilerimize çözümler geliştiriyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 “SANAYİDE SULAR ISINIYOR”

İletişim Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Hatunoğlu, kurumların AR-GE’ ye ayırdığı kaynak kadar onlara kendi sektörlerini ve sektörlerindeki rekabetin nereye gittiğini gösterebilmenin de önemli olduğunu vurguladı. Birçok sektörde rekabeti teknoloji kullanımının belirlediğine dikkat çeken Hatunoğlu, bunu bir örnekle şöyle açıkladı: “Hani kurbağayı sıcak suyun içerisine atarsanız sıçrayarak kurtulur.  Ama suyu yavaş yavaş ısıtırsanız, kurbağa o sıcaklara alışır ama ısı arttıkça ölür. Şimdi işletmeler için de sıcaklık yavaş yavaş geliyor. ‘Rekabet şimdi biraz oldu, biraz az sattı, az kâr ettik, eskiden daha iyiydi’ derken suyun ısısı yavaş yavaş artıyor.  Bunu fark edebilen firmalar bir sıçrama yapıp o sıcak sudan atlayabilir. Bu atlama da ancak teknolojik yatırımlarla olur” dedi.

 

 “TAMAMLAYICI FAALİYETLER ŞART”

AR-GE merkezlerine ayrılan teşvik ve destekleri yeterli bulduğunu ifade Tuncer Hatunoğlu, buna karşılık, AR-GE’nin tamamlayıcı faaliyetlerle desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Bunun için de ek teşvik ve desteklere ihtiyaç olduğunu öne süren Hatunoğlu, “Bir AR-GE merkezinin çıkarmış olduğu ürünü dünyaya pazarlayabilmesi için, ayrı teşvikler ve destekler yapılmalıdır” dedi. AR-GE’ yi sağlıklı yapabilmek ve ürünleri pazarlayabilmek için bazı ihtiyaçların olduğunu belirten Hatunoğlu, “Dünyayı okuyabilecek vizyoner girişimcilere, bunların fikirlerini tamamlayacak akademisyenlere, bunları yapacak teknisyenlere, bunları satıp pazarlayacak pazarlama ve satışçılara ihtiyacımız var” diye konuştu.

 

PAHALI İŞ GÜCÜNE KARŞI ENDÜSTRİ 4.0

İletişim Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Hatunoğlu, Endüstri 4.0’ın özellikle Avrupa ekonomileri için rekabetten kaynaklanan bir zorunluluk olduğunu söyledi. İlk kez Almanya tarafından deklare edilen Endüstri 4.0’ın sıfır sadece fabrika sahasını yönetmek amacıyla çıkmış gibi görünmekle birlikte çok daha fazlasını ifade ettiğini belirten Hatunoğlu, “Avrupa, makine sanayi, kimya gibi alanlarda çok ilerde olmasına rağmen, ucuz işgücüne sahip olması nedeniyle üretimi Uzak Doğu’ya kaptırdı. Bu konuda Uzak Doğu ile rekabet edemeyen Avrupa, insan gücünü en aza indirgeyen yani robotların ve bilgisayarların kullanıldığı yeni bir üretim teknolojisi oluşturma fikrinden yola çıkarak Endüstri 4.0’ı geliştirdi” dedi. Öte yandan tüketici eğilimlerinin “kişiye özel ürünler” yönünde geliştiğine de dikkat çeken Hatunoğlu, seri üretim standartları üzerine kurulmuş olan Avrupa sanayisinin bu konuda da çıkış yolunu robotik teknolojide aradığını kaydetti.

 

“TÜRKİYE HIZLI DAVRANDI”

Tuncer Hatunoğlu, Endüstri 4.0’ı “Dijital Dönüşüm” olarak adlandırmayı tercih eden Türkiye’nin, bu konuda vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde harekete geçtiğini ifade etti. Hatunoğlu’na göre, bu konuyla ilgili adımlar atmaya çalışan Türkiye’de birçok sivil toplum kuruluşu, kendi ekiplerini yetiştirdi ve kendi camialarına konuşu anlattı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da konu hakkında duyarlık gösterdiğini anlatan Hatunoğlu, Bakanlığın kendi stratejik planlarını oluşturmakta geç kalmadığını da sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 23.11.2020 10:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.