ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ MEYVELERİNİ VERDİ

Yeni teknolojiler, Ar-Ge sistematiği gibi konularda sanayiye yönelik bilgilendirmeler yapan ADAPTTO’nun çalışmaları ve destekleri ile bölgede bulunan Ar-Ge ve tasarım merkezleri sayısı gün geçtikçe artıyor.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ MEYVELERİNİ VERDİ

Yeni teknolojiler, Ar-Ge sistematiği gibi konularda sanayiye yönelik bilgilendirmeler yapan ADAPTTO’nun çalışmaları ve destekleri ile bölgede bulunan Ar-Ge ve tasarım merkezleri sayısı gün geçtikçe artıyor.

03 Ağustos 2018 Cuma 08:00
ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ MEYVELERİNİ VERDİ

14 MERKEZ KURULDU

Doğu Marmara’nın güçlü TGB’si Sakarya Teknokent, üniversite-sanayi iş birliği kapsamındaki teknoloji transferini artırarak sürdürüyor. Üniversitelerle sanayiciler arasında bilgi, deneyim ve etkileşimi en üst seviyeye çıkaran Sakarya Teknokent içinde faaliyetlerini sürdüren ADAPTTO Teknoloji Transfer Ofisinin, bölge sanayisine ve ekonomisine katkıları somutlaştı. ADAPTTO’nun çalışmaları ve destekleriyle, bölgede bulunan Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısı son bir yılda 14’e yükseldi. Sakarya Teknokent ve ADAPTTO Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, “Sanayide alacağımız her mesafe, küresel rekabette ülkemizi üst basamaklara taşıyacaktır. Her sanayi atılımı, başı dik bir ülke olma yolunda, elimizi güçlendirecektir. Bunun için diyoruz ki ülkemizi ileriye taşıyacak anahtar; teknoloji, Ar-Ge, tasarım ve inovasyondur” dedi.

SAKARYA SANAYİSİ GÜÇLENİYOR

Sanayiyi, üniversiteyi ve toplumu aynı paydada birleştirerek, teknolojinin bilim ile yükselmesi için çalışan ADAPTTO, uzmanlığını akademisyenlere, öğrencilere ve firmalara sunuyor. Bu çerçevede; NTG Plastik, AKSA Magnet, Gizem Frit, RC Endüstri, Federal Elektrik, Optimak STU ve AK Gıda firmaları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında düzenlenen değerlendirme toplantısında, ADAPTTO Teknoloji Transfer Ofisinin de aktif desteğiyle birlikte “Ar-Ge Merkezi Unvanı” ve “Ar-Ge Merkezi Belgesi" almaya hak kazandı. Yine son bir yıl içerisinde Aydın Örme ADAPTTO Teknoloji Transfer Ofisinin de aktif desteğiyle birlikte “Tasarım Merkezi Unvanı” almaya hak kazandı. Son altı ayda dosyası bakanlığa yeni sunulan MKS Mermer Kesme Makinaları, Aydın Endüstri ve ASPEN Yapı firmalarının da Ar-Ge ve tasarım merkezi olmasıyla birlikte Sakarya sanayisi etkinliğini artırmaya devam ediyor.

ANAHTAR TEKNOLOJİ VE AR-GE

Sakarya Teknokent ve ADAPTTO Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, sanayide alınacak her mesafenin, küresel rekabette Türkiye’yi üst basamaklara taşıyacağını söyledi. Her sanayi atılımının, başı dik bir ülke olma yolunda, Türkiye’nin elini güçlendireceğine dikkat çeken Engin, “Bunun için diyoruz ki ülkemizi ileriye taşıyacak anahtar; teknoloji, Ar-Ge, tasarım ve inovasyondur. Teknoloji üretmeyen bir ülkenin, parlak bir geleceği olamaz. Teknolojik alt yapısı olan ürünleri üreterek ülkemizde bir sıçrama ve ilerleme sağlamalıyız ki cari açığımızı kapatabilelim” dedi.

TEKNOLOJİ YOĞUN ÜRETİM

Prof. Dr. Engin, üniversite-sanayi iş birliğini ülkenin gelişmesi yolunda, en önemli araçlardan biri olarak gördüklerini ifade ederek, “Emek yoğun üretimden, teknoloji yoğun üretime doğru giden sanayimizin, bilgi ve bilimle çağı yakalayacağını biliyoruz. Bu nedenle araştırmaya, geliştirmeye, inovasyona, tasarıma her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Ülke olarak araştırmaya, geliştirmeye ve tasarıma verilen destek ve teşviklerin karşılığını almaya başladık. Ülke olarak bin civarında Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısına ulaşmış durumdayız. Bu Ar-Ge ve tasarım merkezleri ülkemizin gelişmesine, büyümesine ve kalkınmasına ciddi katkılar sunmaktadır” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.