“TÜRKİYE KURGU YAPMALI”

Genç ve akademik girişim altyapısıyla yarınların teknolojisine aktif katkı koyan Fırat Teknokent, bölgesindeki inovasyon kültürünü güçlü altyapısıyla yeşertiyor. Fırat Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, “İş birliği önünde bir engelimiz veya bir altyapı eksikliğimiz yok. Rekabet ve teşvikte ise gelişim göstermemiz lehimize olacak” dedi.

“TÜRKİYE KURGU YAPMALI”

Genç ve akademik girişim altyapısıyla yarınların teknolojisine aktif katkı koyan Fırat Teknokent, bölgesindeki inovasyon kültürünü güçlü altyapısıyla yeşertiyor. Fırat Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, “İş birliği önünde bir engelimiz veya bir altyapı eksikliğimiz yok. Rekabet ve teşvikte ise gelişim göstermemiz lehimize olacak” dedi.

21 Eylül 2020 Pazartesi 16:38
“TÜRKİYE KURGU YAPMALI”

Röportaj: Ümit UÇAR

Türkiye’de TGB macerası başladığında Elazığ’da teknokent kurma düşüncesi ekseninde fizibilite çıkardıklarını belirten Fırat Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, Sanayi TV’ye konuştu. Eski TGBD Başkanı olan Akın, bölgeleri için sanayileşmiş bir kent olmalarına rağmen Türkiye’nin geneliyle rekabet etmek için yetersiz kaldıklarını, bu dezavantajı ise zamanla üniversitenin birikimiyle avantaja dönüştürmeye başladıklarını ifade etti. “Üniversitemizin mühendislik ve sağlık alanlarındaki ciddi altyapısıyla büyük bir TGB’yi yeşertebileceğimiz kanaatine vardık” diyen Akın, genç ve akademik girişimcilere odaklandıklarını söyledi. Teşvikler penceresinden 6’ncı bölgede olmanın ciddi yatırımları da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Erhan Akın, “5-6 yıl öncesinde OSB’lerimizde 3 bin civarı istihdam vardı, şu aralar ise 20 bini zorluyor” şeklinde konuştu. Yerel sanayicilerin savunma sektörüne ve yapay zekâya ilgi duyduğunu söyleyen Akın, “Dijital dönüşüme uyum sağlıyoruz. Yapay zekâ ve büyük veri laboratuvarımız var. Burada savunma projeleri üretiliyor. Öğretim üyelerimiz bu alanda proje alıyor. OSB’miz içinde inovasyon merkezimiz de mevcut. Yani savunma sanayide tasarımını prototip aşamasına getirecek kişilerin Elazığ'da ulaşamayacakları bir altyapı imkânsızlığı yok” açıklamasını yaptı. Akın, Almanya’daki yerel aktör ve Çin’deki çoğulcu rekabet anlayışından örnek vererek, Türkiye’nin el birliğiyle geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. İşte, teknoparkları detaylıca mercek altına alan Akın’dan satır başları...

  

AKADEMİSYEN KANADI NİTELİKLİ

Savunma sanayi alanında kümelenme yoluna gittiklerini söyleyen Erhan Akın, TGB’nin de yapıya ortak olduğu vurgusunda bulundu. ASELSAN, Havelsan, Roketsan gibi devlerin yıllık toplantılarını bölgede yaptıklarını söyleyen Akın, deprem ve pandemi dolayısıyla süreçte yavaşlamalar olduğunu anlattı. Fırat Üniversitesi’nin doğuda algılandığının dışında çok güçlü bir potansiyel barındırdığını söyleyen Akın, “Sanayiyle etkileşim kurabilecek nitelikte akademisyenlerimiz var” şeklinde konuştu.

  

“1 SAATE ULAŞIYORUZ”

Üniversitede uzun zamandır Üniversite-Sanayi İş Birliği Merkezi müdürlüğü de yaptığını söyleyen Akın, öncelikle yerel iş birliklerine odaklandıklarını, fakat zaman içerisinde Türkiye’nin çeşitli yerlerdeki sanayi işletmeleriyle kolay iş birliği kurulacağını fark ettiklerini açıkladı. Akın, “Örneğin; TÜBİTAK’ın çağrı zamanlarında hocalarımız TTO üzerinden teknoloji firmalarıyla danışmanlık sözleşmeleri imzalıyor. Artık 1-1,5 saate Ankara’ya ve İstanbul’a gidilebiliyor. Rahatça iş birliği yapılıyor” açıklamasını yaptı. Firmaların ürünlerinin prototiplerini yapması için Fırat Kalkınma Ajansı desteğiyle bir yapı kurduklarının altını çizen Akın, pandemi dolayısıyla yapıyı aktif kullanamadıklarını ifade etti. Üniversite ve ajans desteğiyle 2 milyon TL’lik yatırımla girişim merkezi kuracaklarını belirten Akın, TÜBİTAK BİGG’in üst uygulayıcı kuruluşu seçildiklerini ifade etti. Geçen yıl TEKNOFEST’ten 11 ödülle döndüklerini söyleyen Akın, imkanların genç arkadaşlara açık olduğunu dile getirdi.

   

“YEREL AKTÖR” FARKI

Endüstri 4.0 için çok kolay sonuç verecek yapay zeka ve üniversite potansiyeli barındırdıklarını dile getiren Akın, Fırat Üniversitesi'nden öğretim üyelerinin ulusal bazda komisyonlarda karar vereceği durumlarda rol aldıklarını gördüğünü anlattı. Büyük bir araştırma merkezi kurmak istediklerini söyleyen Akın, “Burayı ulusal bazda bilinir hale getirmek ve TGB iş birliğine yoğunlaşmak istiyoruz. Almanya’da bir TGB’yi ziyaret ettiğimizde içerisinde kurulu enstitülerin çok spesifik alanda çalıştığını gördük. Ayrıca kalkınma ajansı ve belediye de oradaydı. Yereldeki aktörler de TGB’yi ciddi destekliyorlardı. Biz henüz o yerel aktör desteğine sahip değiliz ama ajansımızdan çok güzel destekler alıyoruz” ifadelerini kullandı. Yerel aktörlerin desteği arttıkça Anadolu’daki TGB’lerin de gelişiminin hızlanacağını söyleyen Akın, bölgeler arası gelişim farkını kapamak için yeni ticaret kanalları açılması gerektiğini ifade etti.

  

“ÇOĞULCU REKABETE YABANCIYIZ”

Okuduğu bir kitaptan hareketle, Çin’in inovasyon stratejisinden bahsetti. Ayakta kalan firmaları devletin birleştirdiğini ve firmaların devlet zoruyla iş birliği yaptığını söyleyen Akın, “Müthiş dayanıklı şirketler çıkıyor. Çok katı bir rekabet yapıyorlar kıran kırana. Alibaba, eBay örneği verilebilir. Dolayısıyla bu Çin modelindeki bu çoğulcu rekabetçilik Türkiye’de çok alışık olmadığımız bir yaklaşım” dedi. Akın, Türkiye’nin imkânları ölçüsünde maksimum desteği ve teşviki uygulamaya çalıştığını da, “TGB’lere ve AR-GE’ye inanan bir Bakanlık ve genel müdürlüğe sahibiz” cümleleriyle beyan etti.

  

TGB’LERDE “UZANTI”

Türkiye’deki TGB’lerin üniversite uzantılı bilim parkları olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Erhan Akın, “TGB eğer üniversite uzantısıysa bilim parkı, sanayide yer alıyorsa da teknoparktır. Çok kapsamlı, Silikon Vadisi gibi bir yerdeyse de teknokenttir. Modeller konusunda farklılıklar doğabilir ama değişime ihtiyacımız var” diye konuştu. TGB’lerin fizibilitesinin doğru yapılmasının, yapıların sürdürülebilir olmasını sağlayacağını ifade eden Akın, “Tüm dünyanın az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki teknoparkların istenen sonucu verememesinin arkasında yatan gerçek budur. Dolayısıyla eğer bir yerde teknopark kurulacaksa, bilimparkı kurulacaksa bunun doğru fizibilite ile kuruluyor olması lazım. Unsurları konusunda ise bazen TTO’ların nasıl konumlanacağı, girişimciliğin nerede yer alacağı üniversiteye bağlıdır. Bu tarz konularda rollerin tam algılanamadığı bir ortamımız da var. Buralarda kafa karışıklığı doğuran noktalar var. Bunlar netleşmeli, patent kültürü güçlenmeli” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

  

ORTAK POLİTİKA, AKTİF VİZYON

Genç girişimci potansiyelini daha sistematik değerlendireceklerini söyleyen Akın, son olarak şunları söyledi: “TGB’mizde inovasyon haritası yaptık, etkileşimler nasıl diye baktık. Çünkü bölgelere göre iş yapma kültürü değişiyor.  Ekosistemdeki birtakım aktörlerin etkileşmediğini gördük. Bunu sağlamak zorundayız. Diğer TGB’lerle de etkileşim kritik. Ama hala birbirimizi tamamlayacak yeterli iş birliğine ulaşamadık. Yani bir telefonla hemen komşu Malatya’yı arama veya Erzurum’un bizi araması konusunda yeterince iyi değiliz. Ortak politikalarla aktif vizyon oluşturmalıyız. Bölgeler bazında toplanıp iş birliklerini konuşuyoruz.”

  

FIRAT TEKNOKENT GENEL MÜDÜRÜ PROF. DR. ERHAN AKIN İLE SANAYİ TV'DE GERÇEKLEŞTİRİLEN RÖPORTAJ İÇİN TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 21.09.2020 16:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.