banner250

“TÜRKİYE 2.0 BANDINDA”

Teknoparkların yaşam koçu Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD)’nin Başkanı Faruk İnaltekin, altyapısını Endüstri 4.0’a yaklaştırma gayreti gösteren Türkiye’nin henüz yolun çok başında olduğunu vurguladı. İnaltekin, tespitini şöyle yaptı: “Henüz 1,8 ila 2,0 bandında seyrediyoruz.”

“TÜRKİYE 2.0 BANDINDA”

Teknoparkların yaşam koçu Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD)’nin Başkanı Faruk İnaltekin, altyapısını Endüstri 4.0’a yaklaştırma gayreti gösteren Türkiye’nin henüz yolun çok başında olduğunu vurguladı. İnaltekin, tespitini şöyle yaptı: “Henüz 1,8 ila 2,0 bandında seyrediyoruz.”

04 Eylül 2019 Çarşamba 08:44
“TÜRKİYE 2.0 BANDINDA”

Röportaj: Ümit Uçar

Türkiye’de her geçen gün sayıları artmakta olan TGB’leri koordine eden ve güçlendiren inovasyon camiasının çatı kuruluşu olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD), ihtiyaç duydukları her anında teknoparkların yanında. Olgun teknoparklarla genç teknoparkları eşleştirerek tecrübe paylaşımına kapı açtıklarını söyleyen TGBD Başkanı Faruk İnaltekin, teknoparkların vites yükseltmesi hedefi ekseninde gerçekleştirmeyi planladıkları çalıştayın da sinyallerini verdi. Yeni nesil üretime yön çizen Endüstri 4.0’a entegre olmak için Türkiye’nin daha çok yolu olduğunu söyleyen Başkan Faruk İnaltekin, “Ülkemizde Endüstri 4.0’ın maksimum 2.0 bandında olduğunu gözlemliyorum. Bu sebepledir ki; Türkiye öncelikle teknoloji kültürünü sindirmelidir” şeklinde konuştu. İşte, İnaltekin’den satır başları:

OLGUNLA GENCİ EŞLEŞTİRİYOR
TGBD teknoparkların yol göstericisi konumunda mıdır?

Böyle bir misyonumuz var. Olgun ve genç teknoparkları eşleştirerek mentorluk yapıyoruz. Her toplantıda da bunun kıymeti daha fazla anlaşılıyor. Olgun teknoparkları, yeni kurulan genç teknoparkları aile gibi bir yapıya kavuşturmaya çalışıyoruz.  Nasıl kendi ofisinizden birine danışabiliyorsanız mentörünüze danışacağınız bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Mentor teknopark, bir duyuru yapacağı zaman mentee olan teknoparka da bu duyuruyu gönderiyor “bu fırsatı kaçırma” mesajı veriyor. Mevzuatta bir değişiklik olduğunda bir toplantı yapıyor ve o toplantı tutanağını mentee teknoparkla da paylaşıyor.

TEK BAŞINA DÜNYAYA BEDEL
Diğer ülkelerde bu tarz yapılanmalar var mı?

Var, diğer ülkelerde de muadil yapılanmalar var. Teknoparklar ve bilim parklarının üst kuruluşları orada da bulunuyor. Amaçları büyük ölçüde benzerlik gösteriyor. Onlar rekabet içinde iş birliğini en güzel biçimde kurgulamışlar. Bizim de bunu biraz kurgulamamız gerekiyor. Teknopark kavramının ne kadar eskiye dayandığı da önemli. Mesela İngiltere’de teknopark kavramı 1960’lara dayanıyor. İngiltere’deki teknoparkların birliği, benim Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Uluslararası Teknoparklar Birliğinden bile daha etkin. Tek başına İngiltere’nin derneği uluslararası bir kurumdan daha etkin çalışıyor. Başarı da, sahiplenme duygusundan ileri geliyor.

ÜYELERİNE ÖNAYAK OLUYOR
Ticarileşme konusunda ne gibi adımlar atıyorsunuz?

Ticarileşme konusunda biz teknoparklarımıza yol göstererek, onlara önayak olmaya çalışıyoruz. Koordinasyon konusunda eksiklikler var. Evet, bir heyet kurma aşamasına henüz gelemedik. Ancak önayak olma konusunda ciddi faaliyetler yürütüyoruz. Duyurular ve ilanlar paylaşıyoruz. Teknoparklar, ticarileşme konusunda daha çok kendi içlerinde koordine oluyorlar.

Dernek olarak TÜBİTAK ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıyla çalışmalar yürütüyor musunuz?
TGBD olarak biz, mümkün olduğunca bu paydaşlarla, kurum ve kuruluşlarla bir araya gelmeye ve bilgi paylaşımı yapmaya çalışıyoruz. Onlardan kendimize bilgi transferi gerçekleştiriyoruz.  Teknoparkların ihtiyaçlarını dile getirerek, lobi faaliyetleri yapmaya özen gösteriyoruz.

“HEPSİ İHTİSASLAŞAMAZ”
Teknoparklar kendi içlerinde belli alanlara mı yönelmeli?

Bütün teknoparklar ihtisaslaşamaz.  Bulundukları coğrafi şartlara ve durumlara göre belli alanlara yönelebilirler elbette. Mevzuatta ihtisaslaşma yazıyor diye ihtisaslaşmaya zorlanmaya gerek yok. Mevzuatta yazmadan önce de ihtisaslaşma olabilirdi, engel yoktu.

“ÖNCE KÜLTÜR SİNDİRİLMELİ”
Teknoparkların Endüstri 4.0 adaptasyonu hakkında değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Teknoparklar teknolojiyi arz eden taraf ve bu anlamda teknoparkların rolü büyük. Herkes Endüstri 4.0’a dâhil olacak diye bir şey yok. Ben ülkemizde endüstrinin 1.8-2.0 bandında olduğunu görüyorum. Bunun için önce bu teknoloji kültürünü sindirmemiz gerekiyor. Sanayi 4.0’ı sindirmeden, bu kültüre geçiş yapmadan olmaz. Sanayi devrimleri arasındaki zaman da giderek kısalıyor. Önceden 150-200 yıl süren geçişler giderek kısa bir hale geldi. Endüstri 5.0’ı konuşmaya başladık. Toplum 5.0 da deniyor. Öncelikle bu kültüre alışmamız ve Endüstri 4.0 kavramını tabandan tavana yaymamız gerekiyor. Ayrıca Endüstri 4.0 veya Toplum 5.0’ı söyleyen bir otorite de yok. Almanlar üstün teknolojilerinin avantajını kullanarak, Endüstri 4.0 şudur dedi ve bunu dünyaya kabul ettirdi, marka olarak ortaya çıkarttı. 

ÇALIŞTAY SİNYALİ
Önümüzdeki dönemde teknoparkları bekleyen bir çalışma var mı?

Şu anda gündemimizde aslında bir mevzuat iyileştirmesi var. Aslında mevzuat iyileştirmesi sayılmaz, teknoparkların bir vites yükseltmesi diyebiliriz. Kanunla birlikte gidiyoruz evet, ama kanunun dışında da bir misyon yüklenilmesi gerekiyor.  Gerçekten teknopark faaliyetleri neler, buna da bakmak gerekiyor. Bunun alakalı bir çalıştay yapmakla ilgili bir projemiz bulunuyor. Çalıştayda neler yapabiliriz bunları konuşacağız. Tabi ki çalıştayın mevzuata dokunan tarafları da olacak. Her şey mevzuatta değil, mevzuat dışında da kendi çalışmalarımızı yapmamız vizyon edinmemiz gerekiyor.

“HER ŞEY DEVLETTEN BEKLENMEMELİ”
Dernek olarak yaptığımız son çalışmalar nelerdir?

Dernek olarak lise öğrencileriyle bir araya geldik ve teknoparklarda yer alan firmalarda onlara staj imkanı sağladık.  Hatta bu stajlarda mezuniyetlerinden sonra işe alınacak olan gençlerimiz oldu. Bunlar tabi ki bizi mutlu eden gelişmeler.  TGBD Akademi’de 50’ye yakın teknopark temsilcimiz yer aldı ve önemli konularda eğitimler verildi.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
Mevzuata bağlı kalmadan yapmamız gereken işler bulunuyor. Hep söylenir ya hani; her şeyi devletten beklememek gerekiyor diye. İşte tam da bunu sağlamamız gerekiyor. Kendi ortak çalışmalarımızla güzel işler başarabiliriz. Kendi içimizdeki iş birliklerinizi kesinlikle artırmamız gerekiyor. Ayrıca en önemli nokta; teknoparkları iyi anlamak gerekiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sezgin 2019-09-04 16:05:46

Sn. İnaltekin, güzel bir söyleşi olmuş; her şey devletten beklenmemeli ve çalıştay kısımları önemli. Çalıştaya bizzat katılmak isterim, çıkacak sonuçları merakla bekliyor olacağız.. Saygılarımla.